Jako osoby początkujące w biznesie, wciąż się uczymy. Uniknięcie podstawowych błędów jest trudne, bo doskonale wiemy, że najlepiej uczymy się na tych, które popełniamy sami, a nie na cudzych. Warto jednak krytycznie spojrzeć na samego siebie i biznes, który planujemy. Co możemy poprawić? Co zrobić lepiej? Jak uniknąć podstawowych błędów?
Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest obecnie problemem. Każdy z nas może dokonać tego nawet przez Internet zaledwie w kilka chwil. Warto jednak wcześniej odpowiednio się przygotować, przeanalizować błędy, jakie popełniali inni i się ich wystrzegać. Z pewnością bardzo wiele możemy zrobić jeszcze przed otwarciem działalności, aby zdecydowanie zwiększyć jej szanse na sukces.
Spis treści
Jakie cechy powinien mieć dobry przedsiębiorca?
Cechy dobrego przedsiębiorcy będą podobne właściwie w każdej branży. Kluczowa jest umiejętność podejmowania decyzji, również tych bardzo odważnych, gdyż właśnie w ten sposób możemy być zawsze o krok przed konkurencją. Kolejne cechy to motywacja i cierpliwość. Dlaczego? Otóż szczególnie w pierwszych miesiącach musimy znaleźć w sobie siłę do pracy, nawet jeśli efekty będą wydawać się mierne. Często sukces przychodzi z czasem, a każda firma potrzebuje odpowiedniej jego ilości na rozruch.
Podobnie samodyscyplina. W jej przypadku chodzi o dokładne, planowe wykonywanie zadań, dopełnienie obowiązków, dotrzymywanie terminów. Z pozoru błahostki, jednak z czasem dostrzeżemy, jak bardzo odbijają się na opinii na temat naszej działalności. Oczywiście w budowaniu własnego biznesu musi nam towarzyszyć odrobina szczęścia. Czasem nawet najlepiej zaplanowany biznes spali na panewce, przez pechowe zbiegi zdarzeń.
1. Brak jakiejkolwiek wstępnej kalkulacji
Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają młodzi przedsiębiorcy jest brak przeprowadzenia nawet podstawowej wstępnej kalkulacji planowanego biznesu. Powinniśmy przeanalizować takie szczegóły, jak to, jaki kapitał posiadamy na start, jakie będą comiesięczne koszta związane z prowadzoną działalnością, czy ile produktów lub usług musimy sprzedać, aby wyjść na zero. Tutaj pojawia się kolejna rzecz – musimy dokładnie przeanalizować ile nasz produkt lub usługa powinny kosztować, aby było to dla nas opłacalne.
Młody przedsiębiorca często zachłystuje się swoim pomysłem, zbiera posiadane oszczędności, niezależnie od ich sumy i wszystko wydaje na rozpoczęcie własnej działalności. Skąd bierze się cena? Zwykle jest to po prostu wymyślona kwota, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Jest to jeden z dużych błędów.
Bez kalkulacji nie wiemy za ile i ile musimy sprzedać. Prowadzenie biznesu ma na celu zarobienie pieniędzy i zyskanie źródła utrzymania. Dlatego jeśli masz pomysł na biznes najpierw zbierz informacje, wyprodukuj prototyp jeśli masz coś sprzedawać, podsumuj wszystkie koszta i oblicz niezbędną marżę do wyjścia na zero. Jednak pamiętaj, że musisz zarobić.
Zastanów się również ile będziesz musiał sprzedać w miesiącu, aby wyjść na swoje i czy takie rezultaty są dla Ciebie możliwie do osiągnięcia. Czy wiesz jak to zrobić? Czy posiadasz odpowiednią wiedzę? A może czas zapisać się na jakiś kurs i dowiedzieć się jak planować finanse przedsiębiorstwa, jak je rozwijać i jak zarabiać?
W skrócie: sprawdź, czy stać Cię na ten biznes.
2. Brak badania rynku przez rozpoczęciem biznesu
Badanie rynku może bardzo wiele powiedzieć Ci na temat zapotrzebowania na produkt czy usługę, jakie chcesz oferować. Czy znajdą się zainteresowani klienci, czy sprzedaż będzie opłacalna? Zdecydowanie zachłystywanie się swoim pomysłem i zapominanie o konieczności przeprowadzenia badania rynku jest jednym z największych i najczęstszych błędów młodych przedsiębiorców.
Warto tutaj pamiętać o możliwościach, jakie daje nam działalność nierejestrowana. Dzięki niej możemy przetestować swój pomysł, bez konieczności płacenia ZUSu. Dowiemy się, czy jest na to popyt. Rozwijać możemy się w sieci, poprzez stronę internetową czy media społecznościowe. Te ostatnie są dobrym medium do prowadzenia ankiet, np. wśród lokalnej społeczności, czy osób mających konkretne zainteresowania.
Dokładnie zapoznaj się również z produktami z tej samej kategorii, które już są dostępne na rynku – to też element jego badania. W czym będziesz od nich lepszy, dlaczego klient miałby wybrać Ciebie i jakie jego potrzeby będziesz zaspokajać? A może takiego produktu jeszcze na rynku nie ma? Skąd więc wiedzieć, czy klienci będą nim zainteresowani?
Określ potrzeby swojej grupy docelowej, nawiąż relację, pytaj, ankietuj, szukaj odpowiedzi. Dowiedz się jak najwięcej o rynku, na którym chcesz działać, zanim w niego zainwestujesz.
W skrócie: sprawdź, jakie potrzeby dominują na Twoim lokalnym rynku. Badaj, analizuj, wyciągaj wnioski, udoskonalaj.
3. Uważają, że to klienci sami do nich trafią
W dzisiejszych czasach klienci są ze wszystkich stron zasypywani najróżniejszymi ofertami. W związku z tym zazwyczaj nawet nie muszą szukać jeśli czegoś potrzebują, bo jest to na wyciągnięcie ręki. Nikt nie będzie poszukiwał akurat naszego produktu, bo zwyczajnie brakuje na to czasu.
W związku z tym planując własny biznes musimy wcześniej określić, do kogo chcemy trafić i w jaki sposób to zrobimy. Należy wybrać najlepsze kanały, które pozwolą na pozyskanie klienta. Z pewnością dziś klienci nie przychodzą sami, rynek sprawia, że o każdego trzeba walczyć i przekonać go, że to nasza oferta jest dla niego najlepsza.
W skrócie: znajdź sposób, aby zostać zauważonym przez klientów.
4. Brak obsługi księgowej
Biura księgowe oferują outsourcing dla firm z różnych branż. Z cała pewnością ich usług nie można uznać za zbędny wydatek. Od profesjonalistów możemy uzyskać wsparcie merytoryczne w dziedzinie finansów oraz będziemy mieć pewność, że wszystkie kwestie podatkowe związane z naszą działalnością są poprawnie załatwione.
Usługi księgowej nie są bardzo kosztowne, a wielu przedsiębiorców ma dodatkowo możliwość wrzucenia ich w koszta. Dlatego z pewnością jedną z pierwszych rzeczy powinno być znalezienie dobrego biura księgowego, zamiast robienia wszystkiego samodzielnie. Jeśli się na tym nie znamy to łatwo o błędy i problemy.
Ma to zastosowanie również przy innych obowiązkach. Zwyczajnie nie polegaj tylko na sobie, nie zasypuj się niepotrzebnymi zadaniami, tylko to co możesz oddeleguj innym, skorzystaj z outsourcingu, a sam skoncentruj się na tym co najważniejsze dla rozwoju Twojej firmy.
W skrócie: postaw na dobre i doświadczone biuro księgowe.
5. Umowy nie są czytane, a często nawet nie są podpisywane
Prowadząc firmę musisz dopełnić wszelkich starań, aby utrzymała się ona na rynku. Czasem jest to trudne na początku, jednak na wiele rzeczy mamy wpływ. Po pierwsze jeśli po wstępnych ustaleniach otrzymujesz od kontrahenta umowę do podpisania, to w pierwszej kolejności dokładnie ją przeczytaj. Musisz mieć pewność, że w jej zapisach nie znajduje się nic szkodliwego dla Twojej firmy, czy np. możliwości nagłego odstąpienia od umowy i pozostawienia Cię na lodzie.
Druga kwestia dotyczy tego, czy w ogóle jest umowa. Oczywiście polskie prawo zakłada, że umowy ustne są obowiązujące, jednak w takich przypadkach bardzo trudno udowodnić swoją rację, gdyż najczęściej mamy słowo przeciw słowu. Dlatego jeśli umawiamy się z kontrahentem lub klientem to za każdym razem powinniśmy zadbać o spisanie umowy. Należy zawrzeć w niej wszelkie ustalenia pomiędzy stronami i wzajemne zabezpieczenia.
Formalności w biznesie stanowią rodzaj polisy ubezpieczeniowej. Dzięki nim możesz dochodzić swoich racji i praw. Spisaną umowę trudniej jest zerwać, a jeśli tą, która otrzymujesz wcześniej przeczytasz, to będziesz mieć pewność, że nic nie przeoczyłeś.
W skrócie: czytaj umowy od klientów i kontrahentów. Spisuj umowy, zamiast polegać jedynie na słowie.
6. Praca ponad siły, non stop, a nawet popadanie w pracoholizm
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ogromną ilością obowiązków, szczególnie na początku, gdy właśnie od naszych wysiłków będzie zależało to, czy marka się przyjmie, jak będzie postrzegana i czy zyska klientów. Niektórzy określają nawet, że przy własnym biznesie nie ma przerwy, więc nawet gdy wracamy do domu ciągle myślimy o kolejnych ulepszeniach, dodatkowych zadaniach.
Mimo wszystko popadanie w pracoholizm nie jest dobre, a w wielu sytuacjach nie przynosi również dobrych rezultatów. Zastanów się co możesz zrobić lepiej lub inaczej, zamiast więcej. Poświęcanie większej ilości czasu nie zawsze przekłada się na efektywność, w związku z tym, co może poprawić działanie Twojej firmy?
W skrócie: pracuj wydajnie i mądrze, a nie dużo i ponad siły.
7. Brak pracy i rosnące oczekiwania
Zdarzają się również osoby, które zakładają firmę i nie pracują wcale. Pojawia się tu coś takiego, że wydaje im się, że skoro założyli firmę, to od razu są wielkimi biznesmenami i projekt sam na siebie zarobi. Jednak biznes, szczególnie na początku wymaga ogromnego zaangażowania, dużej ilości pracy i systematyczności.
Początkowo, gdy wdrażamy swój pomysł można mieć wrażenie, że ocieramy się o pracoholizm, jednak, aby się wybić musimy robić dużo, jak najwięcej. Dopiero po czasie, jak klienci nas zauważą, jak zatrudnimy pracowników, będzie można powiedzieć, że nasza firma napędza się sama i pracy mamy zdecydowanie mniej. Jednak samo zarejestrowanie firmy to za mało. Wysiłek jest potrzebny do sukcesu.
W skrócie: bądź systematyczny, działaj i osiągnij sukces.
8. Nie mierzą sił na zamiary
Często prowadząc małą firmę biorą zlecenia przewyższające ich możliwości przerobowe czy produkcyjne. Rozwój jest jak najbardziej celem każdego przedsiębiorstwa, jednak musimy mieć na uwadze, że podejmując się zbyt dużych projektów, poniesiemy większe koszta. Czasem konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych pracowników, innym razem dodatkowe wyposażenie.
Mówiąc ściślej, bezpieczniejszy jest stopniowy rozwój i sytuacje, w których wiemy, że stać nas na nowego pracownika, gdy dla realizacji projektu nie będziemy zmuszeni się zadłużyć. Nie oznacza to całkowitego odrzucania dużych przedsięwzięć, jednak powinniśmy dokładnie określać ile z nich jesteśmy w stanie wykonać. Nie zawsze musimy być jedynym wykonawcą.
W biznesie potrzebna jest pokora. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano, Twój biznes tez potrzebuje czasu, aby chwytać się większych realizacji i projektów.
W skrócie: realnie oceniaj możliwości swojej firmy, rozwijaj się, jednak nie podejmuj się zadań nie możliwych do realizacji.
9. Brak biznesplanu
Można odnieść wrażenie, że wiele osób boi się biznesplanu, uznaje że sobie z nim nie poradzi i że na pewno jego przygotowanie jest wyjątkowo skomplikowane, więc musi być zarezerwowane dla bardzo dużych projektów. Jest to nieprawidłowe myślenie. Planowanie, czyli w tym wypadku plan biznesowy, to podstawa skutecznego prowadzenia firmy.
Jeśli planujemy tylko coś niewielkiego, to możemy rozpisać sobie podstawowe punkty na kartce. Biznesplan nie służy jedynie uzyskiwaniu kredytu czy dotacji, on jest narzędziem przedsiębiorcy, które wyznacza prawidłowy kierunek i pomaga w podejmowaniu odpowiednich decyzji.
W biznesplanie dokonujemy uporządkowania wszystkich naszych pomysłów, związanych z planowaną działalnością, przygotujemy swój własny plan działania, szacujemy koszty, jakie trzeba będzie ponieść – związane z założeniem, rozkręceniem oraz prowadzeniem firmy. Poza tym planujemy również przychody, jakie będziemy osiągać, zakładamy cele.
Do biznesplanu możemy zaglądać, gdy już prowadzimy działalność, aby zweryfikować czy rozwija się ona w odpowiednim kierunku. Jeśli na przygotowanie biznesplanu poświęcimy więcej czasu, bardziej go rozbudujemy, to może on zawierać również analizę konkurencji, metody reklamy, czy usługi, o jakie możesz rozwijać swoje przedsięwzięcie, aby zarobić więcej.
W skrócie: strategia biznesowa pozwoli Ci lepiej zaplanować działania, rozwój i prowadzenie firmy.
10. Nadmierne koncentrowanie się na szczegółach
Można to porównać do nadmiernego pedantyzmu. Co mamy dokładnie na myśli? Niektórzy poświęcają bardzo wiele czasu na dopracowywanie nieistotnych szczegółów, wtedy kiedy powinni usilnie pracować nad reklamą i dotarciem ze swoją ofertą do jak najszerszego grona osób. Oczywiście szczegóły są ważne, jednak musimy znaleźć granicę.
Poprawianie loga czy kolorów na naszej stronie internetowej przez kolejny tydzień, zamiast rozpoczęcia ekspansji na rynek jest zwyczajnie nie potrzebne, a przynajmniej nie na początku. Gdy już będziemy mieli pewną pozycję na rynku, a część obowiązków przejmą od nas zatrudnieni pracownicy, to możemy zacząć stopniowo dopracowywać najmniejsze szczegóły.
W skrócie: skup się na tym co ważne.
11. Pomijanie wydatków = niedoszacowanie kosztów
Szczególnie młodzi przedsiębiorcy uznają często niewielkie wypadki za nieznaczące, jednak jakby je zsumowali to w ciągu miesiąca mogą już dać znaczącą sumę, która będzie miała istotny wpływ na prowadzenie biznesu. Bardzo istotny jest fakt, że często w naszych kalkulacjach pomijamy również kwestie wydatków, które ponosimy jedynie od czasu do czas, np. raz na rok.
Każdy wydatek nawet niewielki zakup do biura ma znaczenie w kontekście miesiąca. Szczególnie jeśli dopiero zaczynamy i mamy ograniczone zasoby. W związku z tym skrupulatnie planuj wszystkie firmowe wydatki, szacuj koszta, jakie musisz ponieść w danym miesiącu i konfrontuj je z zyskami.
W skrócie: pamiętaj o każdym wydatku.
12. Brak określenia grupy docelowej
Pisaliśmy już, że klienci w większości sami Cię nie znajdą. Jednak jeśli masz jakiś pomysł na biznes to, już na samym początku powinieneś jasno określić, do kogo chcesz trafić ze swoją ofertą. Grupa docelowa ma wiele cech charakterystycznych, które ułatwiają chociażby formułowanie reklam, komunikatów czy ich tworzenie. Dzięki temu dowiesz się również w jaki sposób możesz najskuteczniej trafić do swoich przyszłych klientów, gdzie jest ich najwięcej.
Co to jest grupa docelowa? To osoby w określonym wieku, o określonych zainteresowaniach, z konkretny wykształceniem, wybranej płci, które będą zainteresowane Twoją ofertą. Takie, którym będzie ona potrzebna i będzie spełniać ich potrzeby.
W skrócie: ustal, kto będzie Twoim klientem.
13. Nadmierne kierowanie się emocjami
Mamy tendencję do zachłystywania się własny pomysłem. O co chodzi? Otóż jeśli coś wymyślimy i nam się to spodoba, to z automatu wydaje nam się, że inni też muszą być tym zainteresowani. Wówczas bez reszty poświęcamy się szczegółom, dopracowujemy projekt. A jeśli już w niego zainwestowaliśmy i nadal nie jest rentowny to wpadamy w kolejną pułapkę.
Wówczas ciągle powtarzamy sobie, że wiele zainwestowaliśmy, że dużo pracy i pieniędzy, że biznes potrzebuje czasu i że w końcu na pewno się uda. Biznes potrzebuje twardych kalkulacji, jeśli tworzysz coś emocjonalnie, to nie znaczy, że jest to produkt dobry i niezastąpiony.
W skrócie: możesz kochać swój projekt, ale czy pokochają go inni?
14. Nieznajomość podstawowych zagadnień związanych z prawem i księgowością
Oczywiście firmę prowadzimy w wybranej przez siebie dziedzinie, na której doskonale się znamy. Jednak już samo założenie działalności, nawet jeśli odbędzie się przy wsparciu profesjonalistów, wymaga od nas poznania i zrozumienia przynajmniej podstawowych zagadnień związanych z księgowością i przepisami prawa.
Nie musimy o wszystko dbać sami, a wręcz nie możemy. W wielu przypadkach oddanie pałeczki specjaliście jest zdecydowanie lepszym i bardziej opłacalny wyjściem, jednak powinniśmy mieć pojęcie w tym co się dzieje, wiedzieć jakie i za co płacimy podatki, albo jakie prawa i obowiązki mamy jako przedsiębiorcy.
W skrócie: poznawaj zagadnienia prawne i księgowe związane z prowadzeniem działalności – ucz się nieustannie żeby być lepszy przedsiębiorcą i osiągać większe sukcesy.
15. Mieszanie posiadanych środków firmowych z prywatnymi
Szczególnie początkujący przedsiębiorcy uznają pieniądze generowane przez firmę za swoje własne. Jednak zdecydowanie utrudnia to planowanie jakichkolwiek inwestycji, czy określanie poziomu dochodów. Najlepszym, choć zapewne nie łatwym rozwiązaniem jest trzymanie firmowych pieniędzy na specjalnym koncie i wypłacanie sobie pensji na konto prywatne.
W ten sposób będziemy pokrywać w kosztach firmy również własne potrzeby, a dodatkowo w firmie będzie jasna sytuacja oraz pieniądze na inwestycję i dalszy rozwój, co pozwoli na stopniowe zwiększanie zarobków.
W skrócie: jedno konto prywatne, drugie firmowe i wypłata pensji dla Ciebie.
16. Nie prowadzenie budżetu firmy
Często prowadzenie budżetu firmowego wydaje nam się niepotrzebne. Uznajemy, że tymi sprawami zajmuje się księgowa i o tym zapominamy. Jednak wówczas nie wiemy ile zarabiamy, nie możemy planować większych wydatków i inwestycji. Będziemy również mniej więcej wiedzieć, ile w danym miejscu przyjdzie nam zapłacić podatku.
Przedsiębiorca powinien sam pilnować swoich finansów i pomimo powierzenia części spraw profesjonalistom, nieustannie mieć rękę na pulsie. Własny budżet można z powodzeniem prowadzić w najprostszym arkuszu kalkulacyjnym na komputerze.
W skrócie: monitoruj wydatki i przychody – zawsze bądź na bieżąco ze stanem finansowym firmy.
17. Nie przeprowadzenie researchu branży
Nawet jeśli posiadamy odpowiednie kierunkowe wykształcenie dla branży, w której planujemy działać, to bardzo ważnym elementem jest zbadanie, dowiedzenie się o niej jak najwięcej na lokalnym rynku. W ten sposób poznamy kryteria na jakich musielibyśmy działać, aby było to opłacalne dla nas i aby klienci wybierali właśnie nas.
Informacji nigdy nie jest za wiele. Tak więc szukaj, poznawaj, dowiaduj się i dzięki temu świadomie buduj swoją firmę. Jest to jeden z czynników, który warunkuje Twoje szanse na odniesienie sukcesu.
W skrócie: poznaj branżę od podszewki.
18. Brak oszczędności
Rozpoczynanie dowolnego biznesu jest inwestycją, musimy więc liczyć się z kosztami. Nawet w sytuacji gdy otwieramy firmę z dotacji lub dofinansowania, to w wielu sytuacjach niezbędny jest wkład własny. Dlatego jeśli masz pomysł na biznes i wiesz, że w najbliższym czasie chciałbyś zostać swoi własny szefem to oszczędzaj. Zbierz określoną sumę, która będzie Twoim zabezpieczeniem.
Pamiętaj, że dwa pierwsze lata poświęca się zwykle na rozruch firmy, w tym czasie nie zawsze będzie odnotowywał zyski. Możliwe, że aby Twoja firma przetrwała i aby ją rozwinąć będziesz musiał do niej dokładać. Oszczędności będą w tym wypadku zabezpieczeniem, dzięki nim zwiększysz swoją szansę na odniesienie sukcesu.
W skrócie: zgromadź oszczędności przed założeniem firmy.
19. Brak pomysłów na rozwój
W biznesplanie zakładamy cele dla swojej firmy. Czy jednak bierzemy pod uwagę ciągły, stopniowy rozwój naszej działalności. Oczywiście komuś może wystarczać prowadzenie jednoosobowej działalności. Mimo wszystko jednak na drodze do sukcesu i bycia własnym szefem powinny pojawiać się kolejne wyzwania i możliwości pomnożenia tego, co już osiągnęliśmy.
W skrócie: stwórz własny plan rozwoju.
20. Nieprawidłowa organizacja prowadzonej działalności
Niektóre rzeczy w firmie można zautomatyzować, inne powierzyć specjalistom, jednak niezależnie od skali naszego biznesu jest wiele kwestii, którymi musimy zająć się samodzielnie, odpowiednio ich dopilnować, zaplanować. Jeśli nie znajdziemy już na początku własnego, dobrego sposobu organizacji niezbędnych zadań, to stopniowo będzie wkradał nam się chaos – zarówno w zarządzanie, jak i realizację swoich usług czy sprzedaż towarów.
Jeśli więc planujesz otwarcie firmy, koniecznie zastanów się, w jaki sposób skutecznie zorganizujesz w niej realizację wszystkich najważniejszych obowiązków. Pamiętaj, że nawet jeśli otwierasz działalność z pasji, to nie tylko tym jednym będziesz musiał się zajmować.
W skrócie: zadbaj o organizację obowiązków w firmie.
21. Przeinwestowanie
Kolejnym bardzo dużym błędem młodych przedsiębiorców jest przeinwestowanie. Co to oznacza? Chodzi o to, że nie szukają oszczędności, a na początku znaczenie ma każda wydana złotówka. Z niektórych wydatków początkowo lepiej zrezygnować i małymi krokami uzupełniać niezbędne elementy.
Jeśli zainwestujesz wszystkie oszczędności i się nie uda to wszystko stracisz. Jeśli będziesz inwestować stopniowo, ograniczysz ryzyko i zwiększysz swoje szanse na sukces. Dodatkowo zmniejszając straty w razie niepowodzenia biznesu.
W skrócie: inwestuj powoli i mądrze.
22. Marketing – nieodpowiedni lub całkowity brak
Większość firm dla osiągnięcia sukcesu już od samego początku potrzebuje jasno określonej strategii marketingowej. Składa się na nią wiele elementów, które prowadzą do tego, że klienci poznają firmę, trafiają do niej i korzystają z jej usług. Pamiętajmy więc o reklamie, materiałach promocyjnych, zaplanowaniu sprzedaży, komunikacji z klientem, często niezbędny jest również odpowiedni marketing w Internecie.
W skrócie: zadbaj o promocję swojej firmy od samego początku. Pamiętaj, że wiele możesz zrobić samodzielnie.
23. Nie biorą pod uwagę feedbacku od klientów
Jeśli nasza firma rozwija się etapami, to po każdy z nich możemy zebrać feedback od klientów. Niestety młodzi przedsiębiorcy często pomijają tę kwestie i koncentrują się jedynie na własnych pomysłach. Warto pamiętać, że produkt czy usługę tworzymy dla klientów, ich potrzeb i zadowolenia. Ich reakcje mogą pozwolić nam na ulepszenia i pomnożenie zysków. W związku z tym nie powinniśmy bagatelizować takich informacji.
W skrócie: analizuj feedbacki od klientów.
24. Wypłacanie sobie od razu dużych wynagrodzeń
Oczywiście firmę zakładamy, aby zarabiać jednak wszystko w swoim czasie. Jeśli najważniejszym elementem będzie dla nas wypłacenie sobie już w pierwszych miesiącach wysokiego wynagrodzenia, na które firmy nie stać, to nie będzie pieniędzy na rozwój, nie będzie szans na sukces.
To trochę psychologiczne podejście. Jednak właśnie, aby móc odpowiednio swoją firmę rozwinąć, mamy inwestorów, dotację czy oszczędności. Ciężko z pewnością będzie początkowo odmawiać sobie przyjemności, czy odkładać dużą wypłatę w czasie. Jednak należy patrzeć szerzej, bo nasze postępowanie teraz może zdecydować o tym, czy za pewien czas nasza firma, w ogóle będzie działać.
W skrócie: skup się na rozwoju swojej inwestycji, a nie od razu na swojej pensji. To przyjdzie z czasem.
25. Brak konsekwencji
Jeśli masz biznesplan to się go trzymaj. Pojawianie się nowych opcji, kolejne pomysły, łapanie wielu srok za ogon to właśnie brak konsekwencji, który może skończyć się klęską dla Twojej firmy. Planowanie ma duże znaczenie. Nie pozwól sobie, aby w biznesie decydował przypadek lub spontaniczność.
W skrócie: trzymaj się tego, co zaplanowałeś. Nie łap kilku srok za ogon.
26. Strach przed zatrudnieniem pracowników
Nie musi to być absolutnie od razu cały zespół. Tutaj również działaj stopniowo. Zastanów się, jaki specjalista będzie kluczowy dla lepszego rozwoju twojego projektu i jakie zadania dobrze będzie oddelegować. Niekiedy zatrudnienie fachowca będzie wiązało się ze znacznymi kosztami, jednak w dłuższej perspektywie okazuje się to korzystne. Jeśli dopiero wystartowałeś i masz ograniczone środki, to rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie stażystów lub praktykantów.
W skrócie: zadbaj, aby to co możliwe wykonali za Ciebie specjaliści. Inwestuj w fachowców.
27. Nie dbanie o długofalowe relacje z klientami
Oczywiście niezbędne jest pozyskiwanie nowych klientów, jednak problem często pojawia się w tym, że młodzi przedsiębiorcy tak silnie koncentrują się na szukaniu nowych, że zupełnie zapominają o tych, których już pozyskali i nie budują z nimi trwałych relacji w biznesie. Może to doprowadzić do tego, że tych klientów będziemy tracić, a to duży błąd, gdyż może prowadzić do problemów z utrzymaniem firmy na rynku.
Warto pamiętać, że z punktu widzenia przedsiębiorcy pozyskanie nowego klienta będzie nawet kilka razy droższe od utrzymania tego, którego już mamy. Koniecznie należy więc dbać o relacje z klientami, którzy już nam zaufali. Niezbędne w tym zakresie jest utrzymywanie z nimi stałego kontaktu oraz wychodzenie naprzeciw ich potrzebom.
Możesz korzystać z dedykowanego programu CRM, w którym będziesz zbierał dane swoich klientów. Możesz tam zawrzeć wszelkie informacje odnośnie współpracy, będzie wówczas doskonale widzieć, która relacja biznesowa jest dla Ciebie najbardziej korzystna. Dzięki temu będziesz stale monitorować swoją bazę klientów i z pewnością żadnego z nich nie pominiesz zarządzając kontaktami.
W skrócie: dbaj o stałych klientów – oni już Tobie zaufali, a utrzymanie ich jest tańsze niż zdobycie nowych.
28. Nie inwestują w wizerunek firmy
Z pozoru może się wydawać, że odpowiednie biuro nie będzie na początku kluczowe, jednak zależy to od branży. Jeśli nie masz bezpośredniego kontaktu z klientem, to możesz prowadzić firmę z domu. Jednak w wielu dziedzinach biznesu niezwykle ważne jest, aby miejsce w którym prowadzisz działalność było reprezentatywne.
Oczywiście na początku wydatek związany z opłaceniem biura w dobrym miejscu może wydawać się zbyt duży, jednak myśląc perspektywicznie, może się okazać, że zdecydowanie warto go ponieść. Pamiętaj, że jak mówi stare polskie porzekadło „jak Cię widzą, tak Cię piszą” więc z pewnością wizerunek ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia sukcesu.
W skrócie: zaprezentuj się z najlepszej strony, pokaż swój profesjonalizm.
29. Brak znajomości źródeł pozyskiwania finansowania dla działalności
Jeśli planujesz rozpoczęcie biznesu, to z całą pewnością warto poznać wszelkie możliwe źródła jego finansowania. Być może nie wszystkie są odpowiednie dla Ciebie, ale możliwe że odpowiednie będą np. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, dotacja z Unii lub Urzędu Pracy.
Dzięki pozyskaniu odpowiedniego finansowania możesz zmniejszyć wkład własny na działalność, spełniając wszelkie warunki zmniejszasz więc ryzyko finansowe. Przy dostępnych obecnie opcjach dla przedsiębiorców, z pewnością warto rozważyć dostępne rozwiązania zamiast polegać wyłącznie na sobie.
W skrócie: pozyskaj środki na założenie lub rozwój działalności.
30. Brak rozmów z innymi przedsiębiorcami i strach przed kradzieżą pomysłu
Duży błędem młodych przedsiębiorców jest to, że nie chcą oni czerpać z wiedzy swoich starszych kolegów, osób, które w biznesie są od dawna i posiadają pewne doświadczenie. Rozmowy o naszym projekcie mogą okazać się bardzo korzystne i nakierować nas na rozwiązania, do których dochodzilibyśmy sami miesiącami czy latami.
Bojąc się, że ktoś ukradnie nasz pomysł tracimy przede wszystkim szansę na skorzystanie z cennej wiedzy innych. Korzystne będzie również uczestnictwo w konferencjach oraz targach branżowych, gdzie będziemy mogli porozmawiać z praktykami i nieco zwiększyć swój zasób wiedzy.
Jeśli planujemy działać na lokalnym rynku, to może warto nawiązać kontakt przez internet z podobną firmą z drugiego końca polski. Nie będzie ona dla nas konkurencją, a podpowiedzi i wymiana doświadczeń mogą być pomocne w rozwoju.
W skrócie: korzystaj z wiedzy innych.
31. Nie sprawdzanie klientów i kontrahentów
Jeśli podejmujemy współpracę z nowy kontrahentem, to z pewnością warto sprawdzić wiarygodność takiej firmy. Sporo dowiemy się z wpisów do ewidencji, czy z rejestru sądowego. Jednak czy przedsiębiorca, z którym chcemy pracować jest wypłacalny i uczciwy? Takie informacje również możemy znaleźć chociażby na giełdach długów czy w rejestrze dłużników. Warto również poszukać opinii na temat danej firmy w sieci. Wszelkie uzyskane informacje mogą pomóc nam w podjęciu decyzji, czy taka współpraca będzie dla nas korzystna.
Okazuje się, że selekcja często musi obejmować również klientów. Jeśli już od pierwszej rozmowy czujemy, że dzieje się coś złego, że współpraca nie ułoży się jak powinna, to może warto powiedzieć stop zawczasu. Uwagę może zwrócić np. wymigiwanie się od podpisania umowy, czy przekazania do niej danych, czy kilkakrotne zmienianie zamówienia. Takie działania klientów często sprawiają, że współpraca jest trudna, klient okazuje się niewypłacalny, a my nigdy lub z dużym opóźnieniem otrzymujemy należną zapłatę.
Gdy prowadzimy biznes naszą czujność powinno wzmagać również nadmierne targowanie się klienta w kwestii ceny. Jeśli oferujemy konkretny produkt lub usługę specjalistyczną, to musimy zdawać sobie sprawę z ich wartości i klient również. Próbując nadmiernie zbić cenę okazuje nam brak szacunku i jeśli ustąpimy będzie to widoczne w całej naszej współpracy.
W skrócie: zawsze sprawdzaj z kim i dla kogo masz pracować.
32. Uzależnienie się od małej ilości klientów
Jak już wspomnieliśmy budowanie trwałych relacji z klientami, których już pozyskaliśmy jest ważne, jednak w biznesie nie możemy się tylko od nich uzależniać. Firma, którą prowadzimy potrzebuje stałego pozyskiwania nowych klientów. Dlaczego? Otóż, Ci, których już mamy mogą zbankrutować, czy zrezygnować z naszych usług czy produktów, a w takiej sytuacji zostaniemy na lodzie, nasza firma nie będzie zarabiać, a my nie będziemy mieć z czego regulować zobowiązań.
Jeśli więc masz stałych klientów to dbaj o nich i wychodź naprzeciw ich potrzebom, troszcz się jednak również o stałe pozyskiwanie nowych i rozwój. Dzięki temu Twoja firma zyska możliwość utrzymania się na powierzchni.
W skrócie: stale szukaj nowych klientów. Nie uzależniaj się od małej ilości.
33. Firma założona dla idei
Chcesz mieć firmę i być swoim własnym szefem? Masz pomysł na biznes, który będzie rentowny? To jedynie początek. Firma potrzebuje finansowania, klientów, planu. Sam pomysł i to, że chcemy, że wydaje nam się, że się uda nie wystarczy.
Prowadzenie firmy kosztuje, musimy więc być pewni, że nas na to stać i że nasz pomysł na biznes ma szanse zaistnieć na rynku.
W skrócie: kieruj się rozsądkiem.
34. Brak umiejętności pozyskiwania klientów oraz sprzedażowych
Wygrywa ten, kto przyciągnie do siebie klientów. Co to oznacza? Możesz być najlepszym specjalistą w swojej branży, możesz potrafić rozwiązać każdy problem swoich potencjalnych klientów, jeśli jednak do nich nie dotrzesz, to oni nie skorzystają z Twoich usług.
Chodzi dokładnie o umiejętności sprzedażowe. Możesz sprzedawać produkt lub usługę, kluczowe jest jednak przekonanie potencjalnego klienta, że właśnie tego potrzebuje, że to rozwiąże jego problemy, że będzie zadowolony. Z pewnością niezbędna jest tu asertywność i pewność siebie. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej radzą sobie osoby ekstrawertyczne. Introwertycy mają problem ze skutecznym zareklamowaniem siebie i swojej działalności.
Rozwiązaniem może być podjęcie kursu z zakresu skutecznej sprzedaży lub podjęcie pracy na stanowisku, które wymaga takich umiejętności. Wówczas zostaniemy przeszkoleni i zdobędziemy praktykę, którą w przyszłości wykorzystamy w prowadzeniu własnej działalności. Jeśli mimo to pozyskiwanie klientów nie będzie dla nas łatwiejsze, to może warto pomyśleć nad zatrudnieniem pracownika lub świadczeniem usług outsourcingu w określonym zakresie i rozesłać swoją ofertę.
W skrócie: nauczycz się jak sprzedawać produkty i usługi.
Prowadź działalność gospodarczą mądrze – zadbaj, aby uniknąć wielu błędów
Obecnie samo założenie działalności gospodarczej jest banalnie proste i dostępne właściwie dla każdego. Można również skorzystać z najróżniejszych opcji finansowania firmy, co wpływa na zmniejszenie ryzyka, oraz daje możliwości skutecznego startu i rozwoju na rynku. Schody pojawiają się w kwestii zarządzania przedsiębiorstwem.
U młodych praktyków biznesu często gości chaos i nadmierna euforia, a także wiara we własną nieomylność oraz wszechwiedzę. Jeśli podejdziemy do swojego pomysłu mądrze, pokornie i krytycznie, to z całą pewnością zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w wybranej dziedzinie.
Z pewnością wiele przytoczonych błędów wydaje się oczywista i czytając o nich, pomyślałeś, że Ciebie nie dotyczą, jednak czasem niektóre z nich popełniamy w natłoku obowiązków i nawet nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego tworząc biznes bazuj na doświadczeniu innych, planuj i działaj metodą małych kroków. Pamiętaj, że dane statystyczne wskazują, że nawet 80% nowych biznesów upada w ciągu pierwszych dwóch lat od podjęcia działalności – nie musisz się do nich zaliczać.