Finanse

Aniołowie biznesu – kim są i w jakich okolicznościach można ubiegać się o ich wsparcie?

Aniołowie biznesu

Aniołowie biznesu stanowią korzystną dla wielu osób formę finansowania działalności. Czy jednak wiemy kim dokładnie są i w jaki sposób można ubiegać się o ich wsparcie? Kiedy realne jest uzyskanie takiego finansowania? Mimo iż samo określenie może wydawać się nieco magiczne, to jednak działanie w tej dziedzinie wiąże się z twardymi prawami rynku.

Kim są Aniołowie Biznesu?

Pod określeniem „anioł biznesu” kryje się prywatna osoba, która przeznacza środki na inwestowanie w start-upy, oraz przedsiębiorstwa, co ma miejsce zwykle na wczesnym etapie ich rozwoju. Najczęściej są to zamożni biznesmeni, którzy z powodzeniem wcześniej rozwijali liczne własne biznesy i pomysły, a obecnie decydują się na wsparcie rozwoju nowego pokolenia twórców.

Nie bez znaczenia jest tu jednak również ich niekwestionowane doświadczenie w dziedzinie biznesu, które sprawia, że wspierają oni początkujące firmy nie tylko finansowo, ale również oferują coś na kształt mentoringu i udostępniają swoje sieci kontaktów. Dla młodego przedsiębiorcy jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Aniołowie Biznesu najczęściej inwestują w akcje lub udziały projektów z sektora MSP na okres od 3 do 5 lat.

Po tym czasie zwykle się wycofują poprzez sprzedaż akcji czy udziałów. Jednak i wcześniej się nie ujawniają i są cichymi wspólnikami. Taka forma finansowania sprawia, że możliwe staje się wprowadzenie innowacyjnych pomysłów, na które z innych źródeł trudno pozyskać środki.

Ulokowanie kapitału, mentoring i kontakty biznesowe – to wnoszą aniołowie biznesu, natomiast w zamian oczekują oni udziałów w firmie lub obligacji. Jest to kwestia dokładnej umowy pomiędzy stronami, a często również specyfiki samego planowanego, czy rozpoczętego biznesu.

Jakie dofinansowanie można uzyskać od Anioła biznesu?

Na takie pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju i potrzeb konkretnej działalności, ale również wielkości kapitału, jaki zainteresowany inwestor może wnieść. Mimo to dane statystyczne pokazują, że najczęściej udostępniane środki mieszczą się w zakresie od 25 000 Euro do 500 000 Euro. W skali światowej jest to zdecydowanie jeden z bardziej popularnych sposobów finansowania nowych na rynku firm i wdrażania innowacyjnych pomysłów.

Skąd wzięło się określenie „Anioł biznesu”?

Geneza tego pojęcia ma swój początek na Broadwayu. Właśnie tam pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, takim mianem nazywano osoby, które zapewniały odpowiednie finansowanie dla sztuk teatralnych, dzięki swojej zamożności.

W nieco późniejszym okresie finansowanie firm właśnie przez aniołów biznesu bardzo dynamicznie rozwijało się w amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Już od lat 80.XX wielu inwestorów decydowało się na lokowanie swoich nadwyżek kapitałowych, w prężnie rozwijających się właśnie tam firmach technologicznych.

Czy wiesz, że…

 

Ze wsparcia Aniołów Biznesu skorzystali dzisiejszy giganci, taki jak Google, Apple, Starbucks,Dell czy Amazon.

Dlaczego współpraca z Aniołem Biznesu będzie korzystna?

Specjaliści wskazują na liczne zalety związane ze współpracą z Aniołem Biznesu. Pośród nich wymienia się:

  • umowy nie trzeba zabezpieczać aktywami osobistymi,
  • uzyskanie środków pieniężnych niezbędnych do prowadzenia lub rozwijania biznesu,
  • mentoring – wiedza know-how z praktyki,
  • dostęp do sieci kontaktów biznesowych.

Mamy tu do czynienia z dość bliską relacją pomiędzy start-upem a aniołem biznesu, zdecydowanie bardziej niż w przypadku innych form finansowania działalności. W związku z tym wskazane jest, aby strony dobrze się porozumiewały i aby ich wizja rozwoju firmy się ze sobą pokrywała.

Ponadto uwagę zwraca fakt, że relacja jest mniej zinstytucjonalizowaną niż w wielu innych formach finansowania. W związku z tym faktem prywatny inwestor decyzje o ulokowaniu swojego kapitału podejmuje zwykle na podstawie zdecydowanie mniejsze ilości analiz niż niektóre instytucje. Często odbywa się to na podstawie posiadanego doświadczenia oraz intuicji biznesowej. Dodatkową zaletą jest to, że mogą oni zainwestować w projekt na dowolnym jego etapie – na początku, jak i podczas globalnej ekspansji.

W jaki sposób można nawiązać kontakt z aniołem biznesu?

W naszym kraju nadal najchętniej wykorzystywanymi formami finansowania działalności są: banki, rodzina, czy dotacje unijne. Panuje przekonanie, że nawiązanie relacji z aniołem biznesu jest trudne i wręcz niemożliwe, co oczywiście nie jest prawdą.

Organizacje takie jak European Business Angels Network (EBAN) czy polska sieć aniołów biznesu Cobin Angels, zajmują się na szeroką skalę propagowaniem zdobywania kapitału dla firm właśnie od aniołów biznesu.

Cobin Angels skupia około 50 członków i co roku organizuje konkurs dla najbardziej zaangażowanych inwestorów wspierających działanie start-upów w Polsce. Poza tym w naszym kraju działa również kilka sieci zrzeszających Aniołów Biznesu, o znacznych rozmiarach, zaliczamy do nich:

W większości przypadków najlepszą opcją okazuje się skorzystanie z formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie aniołów biznesu. Jednak koniecznie musimy pamiętać, aby załączyć swój pitch, czyli prezentację pomysłu. Informacje, jakie zawrzemy muszą być odpowiednio przemyślane – powinny pokazywać, że nasz pomysł, mimo iż jest unikalny, to jest też realny. Warto również opisać swoją wizję dalszego rozwoju i zaznaczyć, czy nasz pomysł jest skalowalny. Kluczowe jest również określenie, jakiej wysokości finansowania potrzebujemy, aby móc zrealizować założone cele.

Redakcja

Napisz komentarz

Kliknij tutaj aby napisać komentarz