Faktura VAT marża jest specyficznym dokumentem. Jednak możliwe, że wielu z nas już się z nią spotkało. Pośród sytuacji, w których się je wystawia znajduje się np. zakup używanego auta z komisu, czy elektroniki na serwisie aukcyjnym. Dowiedz się więc dokładnie co to za procedura, jak przebiega i kto w jakich okolicznościach będzie ją wystawiał? Czy dotyczy ona tylko towaru używanego?
Spis treści
Faktura VAT marża – co to takiego?
Przepisy stanowią, że w podatku VAT marżą jest różnica występująca pomiędzy kwotą należności, która pozostaje do zapłacenia przez nabywcę towarów lub usług, a ceną nabycia, która musi zostać pomniejszona o kwotę podatku. W związku z tym sprzedawca musi obliczyć i odprowadzić podatek jedynie od marży, którą sam naliczył decydując się na sprzedaż towaru lub usługi. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma możliwości odliczenia VAT z faktury zakupowej.
Zwróć uwagę, że pośród pozycji, które muszą znaleźć się na fakturze VAT marża nie ma wskazanego podatku. Jednak przedsiębiorca ma obowiązek jego obliczenia i wpłacenia do urzędu skarbowego. W przypadku sprzedawców, taka faktura jest rozwiązaniem bardzo korzystnym. Wynika to z tego, że przy zasadach ogólnych podatek VAT naliczany jest od pełnej wartości sprzedawanych towarów, z kolei przy fakturze VAT marża opodatkowanie obejmuje jedynie naliczoną prowizję, pobieraną przez podmiot, który dokonuje sprzedaży. W konsekwencji więc kwota podatku, jaki jest do opłacenia jest niższa.
Korzystanie z systemu VAT marża jest opisane dokładnie w Ustawie o VAT. Znajdziemy tam również informacje o tym, jakie transakcje mogą zostać rozliczne fakturą vat marża. Jest to rozwiązanie, które obejmuje podatników:
- którzy zajmują się dostawą towarów używanych,
- którzy świadczą usługi turystyczne,
- którzy zajmują się dostawami dzieł sztuki,
- którzy dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Stawka podatku w VAT marża
Stawka podatku przy fakturze VAT marża jest stała i wynosi 23%.
Jak prawidłowo obliczyć stawkę VAT od marży?
Obliczenia są w tym wypadku bardzo proste. Potrzebna będzie nam dokładna wysokość marży brutto. Tę kwotę musimy podzielić przez 1,23. W ten sposób uzyskamy marżę netto. Następnie od marży brutto musimy odjąć marżę netto i uzyskamy wartość podatku, jaki musimy zapłacić do urzędu skarbowego.
Kto może skorzystać z systemu VAT marża?
Wymieniliśmy już cztery grupy podmiotów, które mogą skorzystać z wystawienia faktury według procedury marży. Chodzi oczywiście o turystykę, dzieła sztuki, antyki, przedmioty kolekcjonerskie oraz dostawę towarów używanych. Z takiej możliwości korzystają więc m.in.: galerie malarstwa, sklepy z używaną odzieżą lub telefonami komórkowymi, czy sprzedawcy wycieczek.
VAT marża przy usługach turystycznych
Oferując usługi turystyczne, aby mieć możliwość skorzystania rozliczenia fakturą VAT marża, konieczne jest spełnienie określonych warunków:
- miejsce zamieszkania lub siedziba znajduje się w Polsce,
- działalność prowadzona jest na własny rachunek, we własnym imieniu na rzecz nabywcy,
- niezbędne jest prowadzenie ewidencji kwot wydatkowanych na nabycie usług,
- usługi są nabywane od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty (transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie).
Jeśli część usług dla bezpośredniej korzyści turysty wykonywanych jest przez przedsiębiorcę samodzielnie, to konieczne jest prowadzenie osobnych ewidencji. W jednej znajdą się usługi nabywane od innych podmiotów, a w drugiej usługi własne.
Towary używane a faktura VAT marża
W przypadku sprzedaży towarów używanych, wystawienie faktury VAT marża jest również możliwe pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim towary, jakie znajdują się w ofercie, muszą odpowiednio wpisywać się w definicję takich towarów przewidzianych dla systemu VAT marża.
Faktura powinna być oznaczona „procedura marży – towary używane”.
Zgodnie z Ustawą o VAT towary używane to ruchome dobra materialne, nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki, oraz inne niż metale szlachetne i kamienie szlachetne.
Jeśli towary są przedmiotem eksportu to marża będzie opodatkowana 0%. Warto wiedzieć, że wykorzystanie faktury VAT marża może mieć miejsce dla dostawy towarów używanych, w sytuacji, gdy podatnik nabył je od:
- podatnika VAT, który również wykorzystuje specjalną procedurę pozwalającą na opodatkowanie marży,
- osoby fizycznej, osoby prawnej bądź jednostki organizacyjnej, która nie ma osobowości prawnej, nie jest podatnikiem VAT, nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej,
- podatnika VAT lub podatnika od wartości dodanej, jeśli towary te były objęte zwolnieniem przedmiotowym lub jeśli dostawca był zwolniony od VAT ze względu na wysokość sprzedaży – do 200 000zł.
- podatnika podatku od wartości dodanej, jeśli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej w systemie marży, a nabywca dysponuje dokumentami, które w sposób jednoznaczny potwierdzają nabycie towarów na takich zasadach.
Dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki a faktura VAT marża
Ustawa o podatku VAT dokładnie określa, czym są dzieła sztuki, czym przedmioty kolekcjonerskie oraz antyki. Możliwość skorzystania z rozliczenia podatku od towarów i usług od marży w tych przypadkach musi się ściśle trzymać wymogów ustawy.
- Sztuka i jej dzieła to przedmioty wykonane własnoręcznie przez artystę, a jednocześnie nie są przedmiotami codziennego użytku. Mogą to być: obrazy, malowidła, rysunki, gobeliny, malowidła, rzeźby, tkaniny ścienne, fotografie, posągi.
- Kolekcjonerskimi przedmiotami są m.in. banknoty, monety, znaczki oraz stemple pocztowe, mające wartość zabytkową lub nieuważane są za ważny środek płatniczy.
- Antykami są przedmioty, których nie wymieniono w powyższych punktach, a ich wiek przekracza 100 lat.
W przypadku tych wszystkich przedmiotów, najczęściej zastosowanie znajduje stawka 23%, jednak może pojawić się również stawka 8% VAT, która ma zastosowanie w przypadku importu, lub jeśli dzieła zostały nabyte od ich twórcy lub spadkobierców twórcy.
Jakie dane zawiera faktura marża?
Wiele elementów jest podstawowych i stosowanych, tak jak w przypadku zwykłych faktur. Musimy więc zamieścić na niej:
- dane nabywcy,
- dane sprzedającego,
- datę wystawienia,
- nazwę towaru,
- liczbę sprzedanych towarów,
- całkowitą należną kwotę,
- oznaczenie/dopisek „procedura marży- rodzaj sprzedawanego produktu”
Na tego rodzaju fakturze nie znajdziemy natomiast stawek podatku od wartości, ceny jednostkowej, wartości sprzedaży netto, podziału sprzedaży na poszczególne stawki podatku, niepodlegających i zwolnionych z podatku VAT.