Niezależnie od tego, na jaki zawód się decydujemy, ogromne znaczenie mają dla nas zarobki, jakie będziemy osiągać. Pensja, jaką uda nam się wypracować, będzie miała bowiem duże znaczenie dla jakości i komfortu naszego życia. Branża budowlana jest bardzo szeroka i ma wiele specjalizacji i poziomów, jeśli chodzi o stanowiska. Wiele zależy oczywiście od naszego wykształcenia, ale nie można pomijać doświadczenia. Dlatego koniecznie sprawdź, ile zarabia budowlaniec w Polsce w 2024 roku.
Pracownik budowlany to zazwyczaj osoba, która pracuje fizycznie. Jego specjalizacje obejmują prace remontowe i wykończeniowe lub typowo budowlane. Umiejętności, z jakich korzysta w pracy, mogą ograniczać się do wąskiej dziedziny lub być stosunkowo szerokie. Jedną z najpopularniejszych specjalizacji jest murarz. Jednak osoby w tej branży zajmują się również wyburzeniami, ocieplaniem, układaniem płytek, czy malowaniem ścian. Ile więc przeciętnie wynosi wynagrodzenie w branży budowlanej?
Spis treści
Zarobki budowlańca w Polsce w 2024 roku — od czego zależą?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że obecnie widoczne jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Często wakatów jest zdecydowanie więcej, niż zgłasza się osób chętnych do pracy. Dla wielu osób jest to ciekawa ścieżka zawodowa, bo od razu po szkole mogą zacząć żyć na własny rachunek, stawki są bowiem na dobrym poziomie i nie ma konieczności posiadania wyższego wykształcenia, można się szybciej usamodzielnić. Może to być również rozwiązanie na dorobienie sobie po godzinach.
Pensja zależna jest od zajmowanego stanowiska, posiadanych umiejętności i doświadczenia, a także systemu pracy i rodzaju zatrudnienia. Osoby, które nie posiadają żadnych kwalifikacji i zatrudniane są na przyuczenie, najczęściej mogą liczyć na najniższą stawkę godzinową, a ich praca trwa zwykle wiele godzin, bo właśnie w ten sposób próbują zarobić więcej. Pracownicy budowlani często posiadają wiele umiejętności — hydrauliczne, tynkowanie, malowanie, drobne naprawy — taka złota rączka. Dzięki temu po pracy etatowej mogą jeszcze dorabiać sobie, podejmując się tzw. fuch.
Ile więc zarabia budowlaniec?
Ciężko wskazać jednoznaczną kwotę, bo jest to profesja bardzo szeroka, w której zarobki na różnych stanowiskach mogą być urozmaicone, a dodatkowo mogą się różnić zależnie od miesiąca i ilości wypracowanych godzin. To, ile zarabia budowlaniec w Polsce w 2024 roku, nie jest więc do końca jasne. Ilość pracy w niektórych sektorach będzie uzależniona od pory roku oraz warunków atmosferycznych. Trzeba więc mieć na uwadze również sezonowość branży, jeśli decydujemy się na jej konkretną niszę.
Najwięcej informacji można znaleźć na temat zarobków budowlańców, którzy pracują na własny rachunek, prowadząc działalność gospodarczą — również jednoosobową. On nie mają stawek godzinowych, a zarabiają od konkretnego zlecenia, które indywidualnie wyceniają. Okazuje się więc, że miesięczny dochód wykwalifikowanego, doświadczonego oraz samodzielnego specjalisty może wynieść nawet 10 tys. zł netto. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę niewykwalifikowanego pracownika fizycznego, który jest zatrudniony ze stawką godzinową, to jego pensja w większości przypadków nie przekroczy poziomu najniższego wynagrodzenia.
Wykształcenie i niezbędne umiejętności, jakie powinny wyróżniać pracownika budowlanego
Praca na budowie jest pracą fizyczną, która wymaga pewnych technicznych umiejętności. Wiele osób zdobywa je przez doświadczenie, zaczynając od najniższego szczebla w firmie, powoli zdobywając większe kwalifikacje. Pracodawcy jednak przychylnie patrzą na pracowników po szkole zawodowej z profilem budowlanym, gdyż mają oni już niezbędne doświadczenie, które zdobyli w ramach zajęć praktycznych. Nie ma jednak konieczności kończenia takiej szkoły, można zatrudnić się do przyuczenia i wszystkiego nauczyć się już na miejscu w pracy.
Jeśli jednak zależy nam na większych zarobkach, to warto wspomnieć, że wiele zadań wymaga odpowiednich uprawnień. Ich posiadanie sprawia, że możemy więcej zarobić, a firma legalnie wykonywać bardziej kosztowne zlecenia. Dotyczy to przede wszystkim pracy na wysokości oraz instalacji elektrycznych.
Doświadczenie z pewnością jest atutem, podobnie jak myślenie analityczne, które pozwala rozwiązać ewentualne problemy. Pracownik budowlany powinien jednak znać również przepisy oraz zasady BHP. Nie można również zapominać, że praca na budowie wymaga dużej siły fizycznej oraz kondycji. Przydaje się umiejętność odczytywania rysunków technicznych i obsługi wszelkich niezbędnych w pracy urządzeń. W związku z tym w trakcie pracy często zalicza się dodatkowe szkolenia i kursy, które podnoszą kwalifikacje i możliwości zarobkowe.
Tak więc zarobki w branży budowlanej mogą być albo bardzo niskie, na przeciętnym krajowym poziomie, albo może się okazać, że średnie wynagrodzenie dobrego specjalisty jest bardzo wysokie i zdecydowanie przewyższa inne branże. Wiele będzie zależeć od stawki za godzinę lub za zlecenie, naszych umiejętności i osobistego zaangażowania.
Wskazuje się, że przeciętne wynagrodzenie wynosi około 3100 zł netto. Oznacza to sumę przekraczającą obecnie pensję minimalną. Jednak na najniższe stawki godzinowe i pensję minimalną mogą zazwyczaj liczyć niewykwalifikowani pracownicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą pracą. Doświadczenie, staż pracy i umiejętności są w stanie zdecydowanie podnieść płace w budowlance.
Budownictwo — pracownik fizyczny w Polsce w 2024 roku i średnie wynagrodzenie
Okazuje się więc, że mając doświadczenie i niezbędne kwalifikacje, nawet w jednej dziedzinie średnie zarobki w budownictwie mogą być naprawdę wysokie, a nawet przekraczać możliwości zarobkowe niektórych osób po bardzo trudnych kierunkach studiów. Niektórzy uznają, że jest to najlepszy zawód. Jednak nie każdy da sobie radę w ciężkiej pracy fizycznej, z jaką się do najczęściej wiąże. Popyt na usługi budowlane i remontowe jest nieprzerwany. Obecnie wręcz brakuje ekip. Wiele osób zdecydowało się na pracę za granicą, bo mają tam lepsze możliwości zarobkowe oraz szanse na wyższą emeryturę.
Jeśli więc chcesz pracować w takim charakterze, to zastanów się, czy chcesz również się rozwijać. Jest to zawód, który może wykonywać niemal każdy. Jednak można zostać zwykłym pomocnikiem za najniższą pensję i tak pracować całe życie, a można się rozwijać i uzyskać dobry poziom płacowy, który da duże możliwości.