Dziennikarz jest osobą, którą kojarzymy z radia, telewizji i prasy. Już samo to sugeruje, że zakres obowiązków osoby na takim stanowisku może być bardzo różny. W związku z tym również wynagrodzenia, jakie można uzyskać w tym zawodzie, znacząco się pomiędzy sobą różnią. Mimo iż profesje, jakie ukryte są pod słowem „dziennikarz” są do siebie w pewnym stopniu podobne, to jednak mogą dotyczyć zupełnie skrajnych obszarów w mediach. Ile więc zarabia dziennikarz w Polsce w 2024 roku?
Jest to zawód, w którym ogromne znaczenie mają umiejętności i zaangażowanie w pracę. Jeśli chodzi o dokładny zakres obowiązków i średnie zarobki brutto wśród dziennikarzy, to możemy mówić o bardzo dużej różnorodności. Wiele osób zajmuje się bowiem jedynie zbieraniem i opracowywaniem informacji dla redaktorów, którzy posiadają większe doświadczenie.
Spis treści
Praca dziennikarza w Polsce w 2024 – na czym polega ta profesja?
Wśród podstawowych obowiązków większości dziennikarzy znajduje się pisanie reportaży oraz artykułów na bieżące tematy. Wielu z nich zajmuje się prowadzeniem wywiadów, które transmitowane są w telewizji lub w radiu. Zwykle dziennikarze telewizyjni są bardziej rozpoznawalni, jednak również w takich mediach jak radio, prasa i portale internetowe możemy spotkać się ze znanymi nazwiskami. Jednym z kluczowych zadań jest również takie formułowanie komunikatów, aby były w pełni zrozumiała dla odbiorców.
Jak zostać dziennikarzem, czyli czy pensja redaktora zależy od tego, jakie ma wykształcenie?
Na wielu polskich uczelniach funkcjonują kierunki dziennikarskie. Program obejmuje wiedzę oraz umiejętności, jakie będą niezbędne studentom, aby pracować w tym zawodzie w przyszłości. Można jednak spotkać się z opinią doświadczonych dziennikarzy, że zdobywanie takich umiejętności merytorycznych nie jest niezbędne. Z ich relacji wynika, że zdecydowanie bardziej istotne są predyspozycje oraz zdobyta praktyka.
Wysokość zarobków dziennikarza zależy od tego, jak bardzo jest on skuteczny, czy potrafi rozmawiać z ludźmi, jego teksty są zrozumiałe i przejrzyste, a do tego ma nienaganną dykcję. Takie cechy sprawiają, że z łatwością może uzyskać średnią płacę na takim stanowisku. Dziennikarz powinien znać języki obce na doskonałym poziomie. Angielski jest tu minimum, jakiego się wymaga. Jednak zdecydowanie coraz częściej można spotkać się z tym, że wymaga się znajomości co najmniej dwóch języków obcych.
Osoby pracujące w zawodzie dziennikarza często muszą liczyć się z tym, że ich zawód będzie wymagał częstych podróży, również zagranicznych. W tej branży liczą się również takie cechy jak rozwinięty zmysł obserwatorski i podzielność uwagi. Wszystko to liczy się zdecydowanie bardziej, niż studia i wiedza, jaką można na nich zdobyć. Okazuje się więc, że jeśli ktoś ma odpowiednie predyspozycje, to do tego zawodu może się odpowiednio przyuczyć, zaczynając pracę na niższych szczeblach.
Ile zarabia dziennikarz w Polsce w 2024 roku? Sprawdź, jakie jest średnie wynagrodzenie w redakcjach
Mediana zarobków na stanowisku dziennikarza wynosi 4860 złotych netto miesięcznie. Jednak to, ile faktycznie można zarabiać w tej branży, będzie zależne od dokładnej specjalizacji oraz miejsca zatrudnienia. Jeśli pod uwagę weźmiemy województwo, w którym pracuje dziennikarz, to zdecydowanie najwyższe zarobki w Polsce, nie tylko w 2024 roku są w województwie mazowieckim i wielkopolskim.
Zarobki na tym stanowisku są zdecydowanie najwyższe, w przypadku dobrze znanych i rozpoznawalnych dziennikarzy telewizyjnych. W ich przypadku pensja często wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Osoba posiadająca wysokie umiejętności może również uzyskać bardzo wysokie zarobki jako redaktor portalu internetowego. Jest to związane z wysokimi zyskami z reklam i kampanii reklamowych.
Pracodawca a płaca, czyli czy wielkość redakcji ma wpływ na wysokość wypłaty?
Oczywiście podobnie jak w innych branżach, tak i w dziennikarstwie wielkość przedsiębiorstwa, w tym wypadku redakcji, istotnie wpływa na zarobki. W tych mniejszych mogą one być nawet o kilkaset do tysiąca złotych niższe niż w dużych na podobnym stanowisku. Mimo wszystko najwyższej wynagrodzenia otrzymują zwykle redaktorzy naczelni i osoby najbardziej rozpoznawalne — wypłaty mogą być nawet 5-cyfrowe.
Choć mogłoby się z pozoru wydawać, że jest inaczej, to jednak różnice pomiędzy wynagrodzeniami dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego nie są aż tak duże. Mediana dla wszystkich tych stanowisk wynosi zwykle 5000 złotych brutto. Z pewnością jest to więc zawód opłacalny, jednak jest to rodzaj pracy, zarówno w przypadku dziennikarza, jak i prezentera, który trzeba lubić.
W większości przypadków dziennikarze mogą również liczyć na dodatkowe benefity:
- służbowy telefon,
- laptop,
- możliwość pracy zdalnej.
Umowy i kontrakty podpisywane są zwykle na czas określony, jednak wiele zależy od wybranej redakcji i stosowanej w niej polityki.
Jak można zostać dziennikarzem, nie mając studiów?
Jak już wspomnieliśmy, nie jest to zawód, w którym największe znaczenie ma wyższe wykształcenie. Kluczowe są cechy osobowości, które ułatwią wykonywanie poszczególnych zadań. Dlatego, jeśli wiesz, że właśnie w tym zawodzie chcesz pracować, warto powalczyć o dostanie się na staż do redakcji telewizyjnej, radiowej lub prasowej. Powoli będziesz zdobywał doświadczenie, na bieżąco będziesz wiedział o prowadzonych rekrutacjach, możesz z czasem starać się o stanowisko asystenta i piąć się coraz wyżej.
Warto również brać udział w różnego rodzaju konkursach, które mogą pokazać potencjalnym pracodawcom Twoje umiejętności i mocne strony. Poza nimi są również inicjatywy, do których możesz się przyłączać i wykorzystywać zdolności dziennikarskie, to wszystko będzie powoli budować Twoje portfolio i pozwoli piąć się po szczeblach kariery.
Co jednak ciekawe, na pracę w zawodzie dziennikarza decydują się nie tylko osoby, które ukończyły konkretnie ten właśnie kierunek. Bardzo często są to absolwenci polonistyki, kulturoznawstwa, czy socjologii. Nie można jednak zaprzeczyć, że w tym zawodzie największe znaczenie ma pasja i odpowiednie umiejętności.
Jaki powinien być dziennikarz?
Dziennikarz powinien wyróżniać się dużą ciekawością świata i ludzi. Musi bowiem doskonale wiedzieć i czuć, o czym warto napisać, co jest naprawdę ważne, a także powinien skutecznie wyszukiwać interesujące historie. Ponadto dziennikarz powinien być rzetelny i świadomy odpowiedzialności, jaka ciąży na przedstawicielach tego zawodu. Przede wszystkim chodzi o odpowiednie weryfikowanie wszystkich informacji i podchodzenie do spraw z dystansem. Niektóre pochopnie napisane, czy wypowiedziane słowa mogą nawet doprowadzić do zniszczenia komuś życia.
Kolejną ważną kwestią jest to, że dziennikarz powinien być obiektywny. Mimo iż wewnętrznie często opowiadamy się za jedną ze stron, to jednak należy sprawdzać zawsze wszystkie dostępne źródła i wypowiadać się w taki sposób, aby nie sugerować racji jednej ze stron. Kluczowa jest też łatwość posługiwania się słowem pisanym i mówionym i jasne formułowanie myśli.