Logistykę słusznie wiążemy przede wszystkim z transportem. Jest ona niezbędna w każdej firmie, aby zapewnić jej płynne i wydajne funkcjonowanie. Potrzebna jest więc w większości firm. Sprawdźmy, na czym dokładnie polegają zadania logistyka, jak nim zostać i na jakie zarobki można liczyć w tej branży w 2025 roku w Polsce i za granicą.
Spis treści
Kim jest logistyk — czym się zajmuje?
Logistyka jest złożonym procesem zachodzącym w firmie. Obejmuje: planowanie, realizowanie i efektowne czuwanie nad przepływem surowców, materiałów oraz produktów w przedsiębiorstwie. Zajmuje się ona więc płynnym przepływem towarów już od momentu ich wytworzenia, aż do chwili, gdy zostają dostarczone do klientów zgodnie z ich oczekiwaniami i wymaganiami. Jeśli spojrzymy na tę dziedzinę w ujęciu historycznym, to dostrzeżemy, że początkowo była ona związana jedynie z wojskiem, jednak z czasem wprowadzono ją również do biznesu.
Logistykę można podzielić na kilka typów, przez co będzie ona obejmować m.in. :
- dystrybucję,
- zaopatrzenie,
- produkcję,
- transport,
- gospodarkę magazynową.
W związku z tym osobę na stanowisku logistyka można określić, jako trudniącą się specyficzną dziedziną w zakresie branży handlowej. Specjalista taki musi doskonale znać się na metodach działania przewozu oraz magazynowania towarów. Elementem, za który jest odpowiedzialny w swojej pracy, jest również to, aby wszystkie towary trafiały do klientów w sposób terminowy oraz bezpieczny. Działania podejmowane przez osobę logistyka, czy dział logistyczny sprawiają, że firma może z powodzeniem funkcjonować bez niepotrzebnych przestojów — przepływ produktów przebiega bowiem w ściśle ustalony sposób.
Warto zwrócić uwagę, że zakres obowiązków praktycznych logistyka może być bardzo szeroki i zróżnicowany. Wszystko będzie zależne od tego, na jakim stanowisku dana osoba jest zatrudniona. Do przykładowych i niezbędnych obowiązków zalicza się:
- tworzenie list towarów,
- tworzenie list dostawców,
- tworzenie list przewozów,
- opracowywanie cenników,
- negocjacje cenowe,
- nadzorowanie dostaw,
- nadzorowanie magazynowania,
- planowanie zaopatrzenia,
- realizacja zakupów,
- śledzenie dostaw,
- śledzenie obiegu dokumentacji,
- kontrola stanu pojazdów,
- załadunek,
- przygotowywanie budżetu przedsiębiorstwa.
Może ich być więcej, lub mogą znacząco różnić się od tych wymienionych. Logistycy najczęściej spotykani są w branży transportowej. W takich przedsiębiorstwach w sposób oczywisty dokonuje się stały przesył towarów. Jednak zatrudnienie taki specjalista może znaleźć również w innych firmach. Specjalista ds logistyki będzie bowiem potrzebny również w branży chemicznej, przemysłowej, motoryzacyjnej, kosmetycznej, czy IT.
Jak zostać logistykiem? Technik logistyk
Podobnie, jak w innych zawodach i tutaj konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Zalecane jest ukończenie kierunkowych studiów, które oferują specjalizację w takim właśnie zakresie.
Nauka obejmuje również obowiązkowe praktyki i staże, co pozwala na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jeśli chcemy pracować i rozwijać się w tej dziedzinie, to nasze możliwości będą zależeć również od znajomości języków. Wiele firm współpracuje i ma podpisane kontrakty z dostawcami zza granicy, na rynkach międzynarodowych. W tej profesji doskonale sprawdzają się zarówno panowie, jak i panie, a zainteresowanie obu płci taką pracą utrzymuje się na podobnym poziomie.
Pamiętaj jednak, że nie jest to zawód, który wymaga konkretnych uprawnień, jednak aby wykonywać powierzone obowiązki, musisz znać się na rzeczy. Dlatego, nawet jeśli nie planujesz kończyć studiów kierunkowych, to warto wybrać technikum logistyczne. Ukończysz je z tytułem technika logistyka i będziesz posiadać podstawowe umiejętności do pracy, w której skoncentrujesz się na zarządzaniu transportem i przepływem towarów. Ten zawód wiąże się często również ze spedycją.
Zarobki logistyka — jakie cechy musi mieć osoba na takim stanowisku?
Przede wszystkim istotne będzie to, aby taka osoba była odpowiedzialna i nie bała się podejmowania trudnych decyzji, potrafiła działać szybko i jednocześnie skutecznie. Pośród ważnych cech wymienia się zdyscyplinowanie i umiejętność organizacji czasu oraz pracy. Przydatna okazuje się również kreatywność, komunikatywność i otwartość. Pracodawcy cenią również zdolność analitycznego myślenia i jasne formułowanie wypowiedzi. Nie bez znaczenia będą ambicja i entuzjazm.
Zarobki w branży logistycznej — ile zarabia specjalista na takim stanowisku w 2025?
Wynagrodzenia logistyka będą uzależnione od co najmniej kilku elementów — tego, jaką szkołę ukończyli, posiadanego doświadczenia, firmy, w jakiej znaleźli zatrudnienie, zajmowanego stanowiska, czy lokalizacji. Średnia miesięczna pensja w 2025 roku wynosi około 3500 zł netto. Jednak oczywiście są osoby, które zarabiają znacznie lepiej, jak i takie, które są karierę w tym zawodzie, rozpoczynają od niższych stawek.
Raporty wskazują, że młodszy specjalista do spraw logistyki uzyska wynagrodzenie na poziomie 4720 brutto miesięcznie, natomiast starszy specjalista do spraw logistyki nawet 5930 brutto miesięcznie. Warto z pewnością analizować pojawiające się na rynku oferty i wybrać najlepszą dla siebie w tej branży.
Różnice w wynagrodzeniach są widoczne również pomiędzy poszczególnymi województwami. Na największe zarobki można liczyć w: Mazowieckim, Dolnośląskim i Łódzki, z kolei najniższe w: Opolskim, Podkarpackim i Lubelskim.