Praca notariusza wiąże się z wystawaniem dokumentów, które mają charakter urzędowy. Wiele osób nie wie, jednak czym dokładnie się on zajmuje, oraz na jakie wynagrodzenie może liczyć. Dowiedz się, co należy do obowiązków notariusza, jakie zadania musi realizować i ile zarabia w Polsce w 2024 roku. Co powinno wyróżniać osobę, która wykonuje zawód notariusza?
Jest to jeden z zawodów zaufania publicznego. Często nawet uznaje się osobę, na takim stanowisku za urzędnika państwowego. Oczywiście ma to związek, z tym że wystawia akty, które zyskują status dokumentu państwowego. Co należy zrobić, aby rozpocząć pracę jako notariusz? Od czego zależą zarobki specjalisty w tej branży?
Spis treści
Czym zajmuje się notariusz? Co to za zawód i jak wygląda ścieżka kariery notariusza?
Jest to zawód zaufania publicznego, a dodatkowo osoba, która go wykonuje, może nazywać się prawnikiem. Profesja ta wymaga ukończenia studiów prawniczych. Co niezwykle istotne specjalistów w tej branży powołuje minister sprawiedliwości. Zajmują się oni przede wszystkim sporządzaniem aktów notarialnych. Jednak to nie wszystkie ich zadania, a zalicza się do nich również inne czynności notarialne. Co ważne, zakazane jest dokonywanie takich czynności na własną rzecz oraz swoich krewnych. Duże znaczenie ma tu troska o interes i bezpieczeństwo obydwu stron, a także działanie zgodnie z etyką, prawem oraz zachowanie tajemnicy zawodowej.
Zakres i powaga obowiązków, jakie wykonuje notariusz, przekładają się na odpowiednią wysokość jego wynagrodzenia. Praca notariusza jest regulowana ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku — Prawo o notariacie. Jest to zawód, który wiąże się z bardzo długą historią. Co ciekawe do dziś możemy spotkać się z innymi jego określeniami — jak rejent czy sędzia.
Inne czynności notarialne, to m.in.:
- sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
- sporządzanie i doręczanie poświadczenia,
- przyjmowanie dokumentów, papierów wartościowych czy pieniędzy na przechowanie,
- sporządzenie wyciągów, wypisów i odpisów dokumentów.
Jaką szkołę należy ukończyć, aby podjąć pracę notariusza? Jakie wykształcenie jest konieczne?
Pierwszym i najważniejszym wymogiem jest konieczność ukończenia studiów prawniczych w Polsce i uzyskanie tytułu magistra, lub studiów prawniczych za granicą, które są uznawane w Polsce. Niezbędne jest również obecnie, po deregulacji, ukończenie 3,5- letniej aplikacji notarialnej. Nie ma konieczności posiadania obywatelstwa polskiego, mimo iż wcześniej było to wymogiem, obecnie można się powołać na stanowisko Unii Europejskiej w tej kwestii. Aby móc pracować jako notariusz konieczne jest sporządzenie 70 projektów aktów notarialnych i 14 projektów innych aktów notarialnych. Konieczne jest również, aby kandydat został objęty patronatem aplikanta notarialnego przez notariusza.
Kolejnym krokiem jest zdanie egzaminu składającego się z trzech części — obecnie wszystkie są praktyczne. Później aplikant musi złożyć wniosek do ministra sprawiedliwości o wpisanie na listę notarialną. Minister konsultuje się z właściwą dla kandydata radą notarialną i może powołać notariusza, a także wyznaczyć siedzibę jego kancelarii.
Istnieją jednak wyjątki, kiedy z wnioskiem o wpisanie na listę mogą wystąpić osoby, które nie ukończyły aplikacji, ani nie zdały egzaminu zawodowego. Dotyczy to profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych, osób, które pracowały w charakterze radców prawnych, lub adwokata przez co najmniej trzy lata, a także osób, które pełniły obowiązki radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, bądź sędziego lub prokuratora.
Aby zostać notariuszem trzeba więc przejść bardzo długą i trudną drogę. Jednak z pewnością będzie miało to później odzwierciedlenie, w tym, na jakie zarobki będzie mógł liczyć notariusz.
Praca notariusza — czy to trudny zawód?
Jest to zawód bardzo wymagający i odpowiedzialny. Osoba na takim stanowisku musi potrafić sprawnie działać i doskonale organizować własną pracę. Jest to również zawód rozwojowy, który wymaga ciągłego dokształcania się, przede wszystkim w związku z zachodzącymi zmianami w prawie. Przydaje się również poczucie odpowiedzialności w prowadzonych sprawach, komunikatywność, umiejętność rozmawiania z ludźmi oraz empatia.
Ile zarabia notariusz w Polsce w 2024 roku?
Większości z nas wydaje się, że w tym zawodzie pensje są na bardzo wysokim poziomie. Jednak okazuje się, że średnie zarobki oscylują w okolicach 4280 złotych netto. Na poziom wynagrodzenia notariusza w 2024 roku w Polsce wpływa również jego doświadczenie oraz renoma, więc w niektórych przypadkach osoba taka może zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przyjmuje się jednak, że najwyższe wynagrodzenia wynoszą ponad 5000 zł na rękę miesięcznie.
Zarobki notariusza a województwo, w którym pracuje
Miejsce świadczenia usług ma duży wpływ na to, ile zarabia notariusz. Pod względem wysokości pensji na pierwszym miejscu znajduje się województwo mazowieckie, gdzie średnie zarobki notariusza plasują się na poziomie 4500 złotych na rękę. Na nieco niższe zarobki można liczyć w województwach: wielkopolskim oraz dolnośląskim. Najniższe zarobki osiągane są w tym zawodzie w województwie lubuskim i podlaskim.
Często osoby, które zdobędą już pewne doświadczenie, decydują się na założenie własnej kancelarii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że początkowo zarobki mogą być niższe niż na etacie. Wysokie koszty prowadzenia firmy to jedno, jednak konieczne jest również zdobycie renomy i dopiero większa ilość klientów jest w stanie zapewnić nam lepsze zarobki.