Operator maszyn CNC to zdecydowanie coraz popularniejszy zawód w naszym kraju i nie tylko. Wiele osób zastanawia się jednak, na czym on polega i czy warto kształcić się w tym właśnie kierunku. Ile zarabia specjalista obsługi maszyn CNC w Polsce i za granicą w 2024 roku? Koniecznie sprawdź obowiązujące wynagrodzenia, oraz kwalifikacje, jakie należy uzyskać, aby móc podjąć pracę w takim charakterze. Co musi wyróżniać osobę, która będzie wypełniać takie obowiązki?
Jakie są zadania operatorów CNC i czemu są oni potrzebni? Z całą pewnością jest to zawód, który obecnie zyskuje znaczną popularność, a specjaliści w tym zakresie stają się coraz bardziej potrzebni. Wynika to m.in. z faktu, że produkty wytwarzane za pomocą frezarek CNC są bardzo uniwersalne. Okazuje się więc, że można w tej branży liczyć na wynagrodzenie na dobrym poziomie. Sprawdź, co musisz na ten temat wiedzieć.
Spis treści
Operator maszyn CNC — co to za zawód i jak zyskać odpowiednie kwalifikacje?
Jest to osoba, która odpowiada za obróbkę tworzyw sztucznych, metali i innych podobnych materiałów. Do zadań należy tu zwykle obsługa tokarek i frezarek, które obsługuje się numerycznie. Do zadań operatora tego rodzaju maszyn należy nadzorowanie poprawnego funkcjonowania oraz kontrolowania ich stanu technicznego. Wykonuje również bieżące prace serwisowe i konserwacyjne.
Oprócz stanowiska operatora wyróżniamy również programistę maszyn CNC. Odpowiada on za odpowiednie programowanie sprzętu. Doprowadza on do tego, że maszyny pracują w określony, zgodny z założeniami sposób. Do zadań programisty CNC należy również prowadzenie dokumentacji technicznej.
Jeśli rozważasz dla siebie właśnie taką ścieżkę kariery, to koniecznie powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób rozpocząć przygodę z tym zawodem. Konieczne jest spełnienie określonych wymagań, jednak należy zacząć od kursu na operatora CNC. Można jednak zauważyć, analizując oferty pracy, że pracodawcy wyjątkowo chętnie zatrudniają osoby, które ukończyły technikum ze specjalizacją maszyn CNC, a jeszcze bardziej mile widziani są kandydaci z dyplomem ukończenia wyższej uczelni o kierunku technicznym. Jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiane będą umiejętności związane z obsługą maszyn.
Kurs na operatora CNC — czy warto?
Jeśli chcesz zmienić zawód i przejść kurs dla operatorów CNC, to musisz sobie zdawać sprawę, że to dość znaczna inwestycja, która może Cię kosztować 2000-3000 złotych. Warto jednak dostrzec, że pozwoli to na zdobycie dobrze płatnego zawodu, a pensja może nie być już dla Ciebie rozczarowująca. Profesjonalny kurs jest tu obowiązkowy i jeśli zależy nam na jakości naszych działań i zdobyciu dobrego zatrudnienia, to musimy się na taki zdecydować. Aby rozpocząć pracę, potrzebujesz certyfikatu. Jeśli później nadal będzie się rozwijał i robił dodatkowe szkolenia, to zyskasz większe szanse na awans i pięcie się w górę, a tym samym podnoszenie swojej pensji.
Zarobki operatora CNC w Polsce w 2024 roku — czy warto zdecydować się na pracę jako operator CNC?
Podobnie jak w innych zawodach, tak i w przypadku operatorów CNC wynagrodzenie zależne jest od kilku czynników. Wyróżnić należy oczywiście doświadczenie, jakie posiada pracownik, lokalizację, w jakiej znajduje się firma oraz jej wielkość. Pod uwagę brany jest również zakres obowiązków i dokładne umiejętności danej osoby. Pracodawca, ustalając pensję, bierze więc pod uwagę kompetencje oraz długość czasu pracy na stanowisku. Na jakie zarobki może więc liczyć operator maszyn CNC? Wynagrodzenie w tej profesji wynosi średnio pomiędzy 4000 a 5000 tysięcy brutto na miesiąc. Warto jednak wspomnieć, że pracownicy mogą często liczyć na premię, więc wynagrodzenia mogą okazać się zdecydowanie wyższe.
Zarobki operatora CNC za granicą
W innych krajach można liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki w tym zawodzie. Przykładowo w Niemczech operator CNC otrzymuje pensje w wysokości 2000 euro netto, a doświadczony specjalista kwotę nawet kilkadziesiąt procent większą. Warto jednak pamiętać, że jeśli wybieramy pracę za granicą, to koszty życia tam mogą okazać się wyższe niż w Polsce, a co za tym idzie wypłata może wcale nie być się specjalnie wyższa.
Umiejętności takiego specjalisty wykorzystywane są w zadaniach produkcyjnych. Obrabiarki muszą być sterowane przez fachowców, którzy powinni się wyróżniać dokładnością i precyzją. Obrabiać można różne materiały, jednak najczęściej stosuje się tę metodę do metalu oraz tworzyw sztucznych.