Dokładne zarobki pilotów samolotów nie są nam zwykle znane. Jednak powszechnie sądzi się, że są one na wysokim poziomie. Z pewnością praca pilota, szczególnie w liniach lotniczych wiąże się z dużą odpowiedzialnością, co sprawia, że zawód ten powinien być odpowiednio wynagradzany. Jak to jednak wygląda w praktyce? Ile zarabia pilot samolotu w Polsce w 2024 roku? Dowiedz się również, jak zostać pilotem zawodowym i jak zdobyć licencję dającą odpowiednie uprawnienia.
O pracy w lotnictwie marzy nie jeden mały chłopiec. Jednak w rzeczywistości często okazuje się, że jest to praca niezwykle trudna i wymagająca wielu poświęceń. Warto jednak również dowiedzieć się, czy jest to zajęcie tak interesujące jak mogłoby się z pozoru wydawać. Czy to odpowiednia droga dla Ciebie? Jak zostać pilotem?
Pilot musi znać skomplikowaną obsługę różnych maszyn, a także liczne przepisy obowiązujące w ruchu lotniczym. W czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych przejmuje odpowiedzialność za wielu ludzi i ich bezpieczeństwo. Są to czynniki, które muszą mieć duże znaczenie w ostatecznym poziomie zarobków pilotów samolotów pasażerskich. Ile wynosi pensja pilota i co trzeba zrobić, aby wykonywać ten zawód?
Spis treści
Zawód pilota samolotu — jakie są obowiązki osoby na takim stanowisku?
Z całą pewnością praca pilota jest odpowiedzialna i wymagająca. Zarobki w tej branży również zależą od co najmniej kilku czynników. A jakie zadania i obowiązki ma pilot w czasie swojej pracy? Głównym zadaniem jest oczywiście prowadzenie samolotu. Jeszcze stosunkowo niedawno konieczne było maksymalne skupienie uwagi i koncentracja, jednak obecnie dostępne są rozmaite urządzenia i systemy, które znacząco ułatwiają to zadanie. Chodzi oczywiście m.in. o autopilota, który sprawia, że człowiek-pilot przejmuje stery właściwie wyłącznie w czasie startu i lądowania.
Jakie inne obowiązki ma pilot? W czasie lotu musi on stale kontrolować jego parametry, aby mieć pewność, że przebiega prawidłowo i bezpiecznie, musi również troszczyć się o bezpieczeństwo pasażerów, reagować na nieprzewidziane sytuacje oraz komunikować się z kontrolą ruchu lotniczego.
Jak zostać pilotem samolotu? Jak wygląda szkolenie i jakie warunki trzeba spełnić w celu uzyskania licencji pilota liniowego?
Nie ulega wątpliwości, że dla osób, które myślą o takiej właśnie ścieżce kariery dla siebie, kluczowe znaczenie ma to, ile będą mogły zarabiać, piastując określone stanowisko w lotnictwie. Warto jednak również brać pod uwagę, w jaki sposób można zostać pilotem, a to również nie jest proste i wymaga wyrzeczeń i dużej ilości nauki oraz praktyki.
Głównym wymogiem jest uzyskanie jednej z czterech dostępnych licencji pilota:
- LAPL – Licencja Pilota Rekreacyjnego;
- PPL – Licencja Pilota Turystycznego;
- CPL – Licencja Pilota Zawodowego;
- ATPL – Licencja Pilota Liniowego.
Warto zaznaczyć, że jedynie trzecia i czwarta dają możliwość prowadzenia samolotu w celach zarobkowych. Jak w takim razie wygląda pensja pilota samolotu pasażerskiego i jak zrealizować swój cel zawodowy — zostać pilotem?
Pierwszym krokiem jest poddanie się konkretnym i bardzo dokładnym testom zdrowotnym. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe, lub wady wzroku, to wykonywanie tego zawodu może okazać się dla Ciebie niemożliwe z medycznego punktu widzenia. Po przejściu badań należy rozpocząć naukę w jednej z prywatnych szkół lotniczych lub na studiach z zakresu pilotażu. Niezbędne są takie predyspozycje jak umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, odporność na stres i biegłe posługiwanie się językiem angielskim.
Zdobycie licencji pilota liniowego a koszty z tym związane
Niezależnie od tego, jaki zawód chcemy wykonywać, musimy liczyć się z koniecznością poświęcenia czasu na naukę, a także określonych środków finansowych. Pilot musi, chociażby opłacić otrzymanie specjalnej licencji. Zazwyczaj nie są to małe koszty, z czego należy zdawać sobie sprawę, choć w dużej mierze zależą od szkoły, jaką się wybierze. Uzyskanie uprawnień wiąże się z kosztami rzędu 150 000 złotych. Zanim przystąpi się do egzaminu, konieczne jest wylatanie 1500 godzin i zdobycie 75% punktów.
Złożona ścieżka kariery i duże koszty zdobycia zawodu pilota to czynniki, które z góry wskazują, że taka osoba powinna dobrze zarabiać. Co istotne, po uzyskaniu licencji, znalezienie pracy w zawodzie nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Pilot może zarabiać bardzo dobrze, a duża ilość międzynarodowych linii lotniczych sprawia, że o znalezienie zatrudnienia naprawdę łatwo.
Ile zarabia pilot samolotu w Polsce w 2024 roku? Zarobki pilota samolotu pasażerskiego
Nie ulega wątpliwości, że pilot samolotu pasażerskiego może liczyć na stosunkowo wysoką pensję. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wysokie koszty związane z uzyskaniem licencji, a następnie dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i życie wielu osób, to z całą pewnością wysokie wynagrodzenia nie powinny nikogo dziwić. Wskazanie dokładnych zarobków dla pilota w Polsce w 2024 roku jest właściwie niemożliwe. Można jednak określić widełki płacowe.
Określając wysokość zarobków pilotów w Polsce, pod uwagę należy brać pełnioną przez niego funkcję, posiadane doświadczenie oraz firmę, w jakiej jest zatrudniony. Tu uwagę zwraca, że ekskluzywne linie lotnicze płacą swoim pracownikom zdecydowanie lepiej niż mniejsze i tanie firmy. Wszelkie rankingi wskazują, że dla lotnictwa cywilnego zarobki wynoszą średnio od 10 000 do 25 000 zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że podana górna granica jest umowna, a najlepsi piloci w największych i najdroższych liniach lotniczych, mogą zarabiać nawet kilka razy więcej.
Inaczej wygląda kwestia zarobków w przypadku pilotów wojskowych, którzy sterują myśliwcami. W przypadku pilotów myśliwców pensje wynoszą od 3500 do 15000 złotych brutto miesięcznie. Jednak ich dokładna wysokość, będzie zależeć przede wszystkim od posiadanego stopnia wojskowego. Oznacza to, że uśrednione miesięczne wynagrodzenie kapitana wynosi około 6000 złotych brutto.
Kandydaci na pilotów i zarobki pilotów w Polsce
Nie ulega wątpliwości, że teoretycznie zawód pilota jest ciekawy i pasjonujący. Osoba taka będzie odpowiadać za przewożenie setek osób na duże odległości. Dobre warunki płacowe często zachęcają do wybrania tej profesji. Do tego dochodzą nieustanne i długie podróże, które mogą być ciekawe, ale stają się również sporym obciążeniem. Często występuje nieustanny stres i presja, a także pojawiają się problemy zdrowotne. Odpowiedzialność za setki osób na pokładzie samolotu również bywa obciążająca. W związku z tym wynagrodzenie musi być dobre i pilot może zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
Jeśli pasjonuje Cię lotnictwo, to z całą pewnością warto sprawdzić, czy to zawód dla Ciebie. Wysokie zarobki to jedno, jednak musisz również brać pod uwagę resztę swojego życia i to jak odnajdziesz się w takim zawodzie. Zdarzają się osoby, które rezygnują z latania komercyjnego i jedynie pozostają przy podstawowej licencji turystycznej i rekreacji w powietrzu, która sprawia im radość. Do jakiej grupy można zaliczyć Ciebie? Jeśli kochasz technikę, wojskowość, urządzenia i wysokość, to możliwe, że doskonale odnajdziesz się w pracy w powietrzu.
Pamiętaj również, aby dokładnie przekalkulować koszty związane z uzyskaniem tego zawodu, najlepiej jeszcze zanim zdecydujesz się na podjęcie nauki w jednej ze szkół szkolących pilotów. Warto wcześniej się odpowiednio do tego przygotować, gdyż już samo uzyskanie tego zawodu może być kosztowne, co jest później rekompensowane przez doskonałe warunki płacowe.