Część osób nie ma pojęcia, na czym polega zawód podologa. Czasem mamy go za lekarza, innym razem uznajemy, że jest to jedynie kosmetyczka. Jednak warto pamiętać, że jest to osoba po specjalistycznych studiach, która zajmuje się zdrowiem stóp. Wielu z nas próbuje o nie zadbać jedynie na wiosnę lub już latem, gdy pojawia się konieczność założenia bardziej odkrytych butów czy pokazania stóp np. na basenie, czy plaży. Jednak powinniśmy o nie dbać przez cały rok i utrzymywać w jak najlepszym zdrowiu. A niektóre choroby, wymagają natychmiastowej interwencji.
Wówczas powinniśmy udać się właśnie do podologa. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina kosmetologii i na jakie zarobki może liczyć specjalista, który troszczy się o zdrowie naszych stóp. Ile zarabia podolog w Polsce w 2024 roku?
Podologia — co musisz wiedzieć o tym zawodzie? Na czym polega praca?
Podolog to specjalista z zakresu kosmetologii, jednak ukierunkowany na pielęgnację i zdrowie naszych stóp. Osoba taka potrafi rozpoznać różne schorzenia stóp, a także odpowiednio je leczyć i przeciwdziałać. Na stopach często widoczne są różne choroby ogólnoustrojowe, a także liczne zaniedbania. Jeśli zdecydujesz się na konsultację u podologa, to będzie się ona składać ze zdiagnozowania problemu i leczenia, w którego skład wejdą również odpowiednio dobrane i prawidłowo przeprowadzone zabiegi.
Zawód podologa — czy jest on lekarzem, czy raczej kosmetologiem? Jak zostać podologiem?
Podologia łączy w sobie wiedzę z zakresu medycyny oraz kosmetologii. Formalnie jednak podolog nie jest lekarzem. Można spotkać się z publicznymi poradniami podologicznymi, jednak są one raczej rzadkością, co wynika przede wszystkim z braku specjalistów. Do wykonywania zawodu podologa konieczne jest zdobycie wiedzy z takich dziedzin jak diabetologia, ortopedia, czy dermatologia.
Najlepsi podolodzy to osoby po kierunkach medycznych oraz specjalistycznym kursie podologicznym. Warto jednak pamiętać, że dyplom podologa można otrzymać już po zaledwie kilkudniowym szkoleniu, co oznacza, że taka osoba, aby faktycznie pomagać, powinna mieć do niego jakieś podstawy.
Praca podologa to każdego dnia diagnozowanie i leczenie chorób stóp, niekiedy również dłoni. Obejmuje:
- stopa cukrzycowa, czyli leczenie powikłań po cukrzycowych,
- leczenie grzybicy,
- regeneracja spękanych i bolesnych pięt,
- usuwanie odcisków, nagniotków i modzeli,
- obcinanie i rekonstrukcja paznokci, przede wszystkim wrastających,
- konsultacje w zakresie dobierania ortez i wkładek ortopedycznych,
- specjalistyczne masaże, szczególnie cenione przez sportowców,
- porady w zakresie postępowania w przypadkach deformacji stopy — haluksy.
Podolodzy świadczą usługi poprzez współpracę z różnymi gabinetami kosmetycznymi, czasem diabetologicznymi. Niektóre osoby po tej specjalizacji otwierają również własne gabinety, które koncentrują się właśnie na zdrowiu stóp. Nie ulega wątpliwości, że takie stanowisko jest coraz popularniejsze, pojawiają się nie tylko nowe miejsca pracy, ale i rosnące zainteresowanie takimi usługami. W konsekwencji podologia to dziedzina, w której coraz bardziej opłaca się otworzyć gabinet.
Ile zarabia podolog w Polsce w 2024 roku? Czy warto otworzyć gabinet podologiczny, czy może lepiej zatrudnić się na takim stanowisku?
Znalezienie pracy na stanowisku podologa wiąże się z koniecznością udokumentowania swojej wiedzy w tej dziedzinie. Jeśli ukończyliśmy kierunek medyczny, to certyfikaty z odbytych dodatkowych kursów, czy też dokumenty potwierdzające ukończenie studiów podyplomowych w tym kierunku.
Zależnie od miejsca zatrudnienia zarobki mogą wynosić 3350-4550 zł brutto miesięcznie. Zarobki podologa wydają się nie być wysokie. Jeśli jednak zdecydujemy się na otwarcie własnego gabinetu i faktycznie będziemy doskonale znać się na swoim fachu i sprawnie współpracować z innymi specjalistami, np. z dziedziny dermatologii, to z pewnością szybko w okolicy rozniesie się informacja o naszym gabinecie, a co za tym idzie ilość klientów, chcących skorzystać z naszych usług będzie stale rosła. Wówczas można zarobić zdecydowanie więcej.
Podolog wykonuje zabiegi, które wymagają specjalistycznego sprzętu zarówno diagnostycznego, jak i terapeutycznego. Koniecznie musi się on więc znajdować w gabinecie. Przy zakładaniu własnej działalności, jest to inwestycja, którą na początku trzeba ponieść. Jednak coraz większa popularność takich specjalistów i usług podologicznych, a także rosnąca ilość osób, które dbają o estetyczny wygląd stóp, sprawiają, że osoby w tym zawodzie mogę liczyć na lepszą wysokość zarobków.
W związku z tym to, ile zarabia podolog w Polsce w 2024 roku, zależne będzie od jego wykształcenia, ale różnorodnych zabiegów, jakie wykonuje, możliwości diagnostyki i renomy. Kluczowe znaczenie ma również to, czy pracuje na etacie, czy prowadzi własny gabinet. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to zawód wymagający specjalistycznej wiedzy, nie polega on jedynie na wykonywaniu pedicure i dbaniu o ładny wygląd paznokci.
Czasem kojarzymy takich specjalistów z korekcją, jakiej wymagają wrastające paznokcie. Istotnie zajmują się oni tym, jednak często są absolwentami uczelni medycznych i mają zdecydowanie większą wiedzę o pielęgnacji stóp, ale również o ich zdrowiu, a także chorobach stóp i paznokci.
Ludzie chętnie i coraz częściej korzystają z pomocy takich specjalistów. Mogą oni profesjonalnie doradzać w kwestii zdrowia i właściwej codziennej pielęgnacji kończyn dolnych i higieny stóp. Podologię można wskazać jako doskonale rozwijającą się dziedzinę nauki.
Jeszcze kilkanaście lat temu wręcz nie istniały zabiegi nazywane podologicznymi, jednak dziś na rynku pracy jest coraz więcej specjalistów, i zwykle doskonale wiemy, czym zajmują się w swojej codziennej pracy. Z pewnością warto regularnie korzystać z wizyt w takim gabinecie i skrupulatnie dbać o zdrowie i piękny wygląd stóp.