Nie ulega wątpliwości, że rola położnych jest bardzo duża. Najczęściej pracują one w przychodniach ginekologicznych i szpitalach. W tych drugich znajdziemy je na oddziałach ginekologicznym, położniczym, patologii ciąży oraz noworodkowych. Ich zadania koncentrują się na opiece nad mamą i maleństwem, zarówno w czasie ciąży, jak i już po narodzinach. Położne zwykle służą swoją wiedzą i pomagają mamom nauczyć się opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, uczestniczą też w porodach. Ile może zarabiać położna w Polsce w 2024 roku?
Położna jest wykwalifikowanym i bardzo ważnym członkiem personelu medycznego. Nie bez powodu kojarzymy ją przede wszystkim z opieką okołoporodową oraz nad kobietami w ciąży i nowo narodzonymi dziećmi. Położne są również pielęgniarkami, jednak z nieco rozszerzoną specjalizacją i bardziej ukierunkowaną wiedzą. Dowiedz się, jak można zostać położną, jakie jest średnie wynagrodzenie na takim stanowisku i czy położnictwo jest popularnym kierunkiem wśród młodych osób.
Osoba o odpowiednich kwalifikacja może w tym zawodzie zarabiać powyżej średniej krajowej. Jednak zarobki w położnictwie zależą od miejsca zatrudnienia, miasta oraz posiadanego doświadczenia.
Spis treści
Opieka położnicza — co wchodzi w skład obowiązków zawodowych położnej?
Położne pracują na rzecz kobiet i dzieci. Są specjalistkami z zakresu prowadzenia ciąży oraz opieki w okresie połogu. Ponadto zgodnie z upoważnieniem Ministerstwa Zdrowia mogą one również zajmować się opieką nad noworodkiem i przyjmować porody — samodzielnie i w obecności lekarza. Są to podstawy ich obowiązków, które przede wszystkim kojarzymy z tym zawodem. Jednak ich kompetencje wykraczają zdecydowanie szerzej.
Dysponują m.in. wiedzą i umiejętnościami, które mogą okazać się niezwykle cenne w okresie dojrzewania oraz menopauzy. Ogromną rolę może również spełniać profesjonalna opieka położnicza w czasie leczenia onkologicznego.
Jak zostać położną? Jak zdobyć kompetencje, które pozwolą na wyższe zarobki?
Do roku 2005 zawód położnej zdobywało się poprzez ukończenie zawodowej szkoły medycznej. Jednak wówczas pojawiły się zmiany w prawie. Teraz, uzyskanie kwalifikacji i dyplomu, który będzie upoważniał do pracy w takim charakterze, możliwe jest jedynie poprzez ukończenie uczelni wyższej. Prawo stwierdza jednak, że wystarczające się ukończenie studiów pierwszego stopnia i uzyskanie tytułu licencjata. Wiele osób decyduje się mimo to na kontynuację nauki na studiach drugiego stopnia, które pozwalają zdobyć tytuł magistra. Będzie on bardzo pomocny w przyszłym znalezieniu lepiej płatnej pracy.
Aby dostać się na kierunek studiów z położnictwa, należy uzyskać wysokie wyniki z matury, z takich przedmiotów jak biologia, chemia i matematyka. Studia dostępne są na uczelniach państwowych i prywatnych, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Od czego zależą miesięczne zarobki pielęgniarek i położnych? Co wpływa na wysokość pensji? Ile zarabia położna w Polsce w 2024 roku?
Już biorąc pod uwagę liczne doniesienia medialne o strajkach pielęgniarek i położnych możemy wysnuć wniosek, że w tym zawodzie trudno o wysokie zarobki. Jednak to, ile dana osoba będzie zarabiać, zależy od co najmniej kilku czynników. Przede wszystkim miejsce zatrudnienia, jednak również ogromne znaczenie ma ilość przepracowanych godzin.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazują, że większość osób zatrudnionych na stanowisku położnej w Polsce w 2024 roku pobiera pensję w wysokości około 5000 zł brutto miesięcznie. Jednak nie jest to stała wartość i z pewnością znajdzie się wiele osób, które zarabiają mniej. Mimo wszystko jest to główna wskazywana mediana.
Na najwyższe zarobki mogą liczyć położne zatrudnione w placówkach medycznych w dużych miastach wojewódzkich. Posiadanie tytułu magistra położnictwa wraz ze specjalizacją daje uprawnienia do pensji w wysokości 1,06 średniego wynagrodzenia.
Co istotne zarobki położnej zależą również od formy zatrudnienia. Niższe pensje uzyskiwane są w przypadku umowy o pracę, natomiast na znacznie wyższe wynagrodzenia można liczyć w przypadku kontraktu. W drugim przypadku pensja może sięgać nawet 9 tys. złotych brutto. Jest jednak pewne „ale”, kontrakt wiąże się bowiem z nienormowanym czasem pracy, co może stwarzać trudności, chociażby z przejściem na płatny urlop. Jednak umowa może zawierać klauzulę, która umożliwi korzystanie z takiego urlopu.
Średnie wynagrodzenie w sektorze prywatnym jest natomiast zdecydowanie niższe. Wówczas pensja wynosi zwykle poniżej 5 tys. złotych brutto. Co, daje pensję netto, przekraczającą najniższą krajową w znacznym stopniu. Pojawia się jednak pytanie, czy w obliczu roli pełnionych obowiązków i odpowiedzialności, jest to pensja w dzisiejszych czasach wystarczająca i pozwalająca na godne życie?
Położna środowiskowa — gdzie znajdzie zatrudnienie i ile zarabia?
Najwięcej położnych zatrudnionych jest w sektorze publicznym — w szpitalach oraz przychodniach. Ponadto ich wiedza i umiejętności pożądane są także w szkołach rodzenia i prywatnych szpitalach. Często można spotkać się również z prowadzeniem przez położne prywatnej działalności i opieraniu swoich zarobków na współpracy z pojedynczymi pacjentkami, które szukają profesjonalnej opieki na czas ciąży i porodu.
W Polsce funkcjonuje również stanowisko położnej środowiskowej. Zajmuje się ona kobietami w okresie połogu oraz noworodkami w pierwszych dwóch miesiącach życia. Taka opieka dla kobiet i ich dzieci jest w całości refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Najniższe wynagrodzenie dla osób na takim stanowisku wynosi 5478 złotych brutto miesięcznie.
Można również spotkać się u położnych z opcją zatrudnienia w systemie godzinowym. Wówczas zarabiają one około 30 złotych brutto za godzinę pracy. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że miesięczna pensja nie będzie stała i będzie bezpośrednio zależna od ilości przepracowanych godzin.
Często kwestia zatrudnienia uzależniona jest również od cech osobistych. Doświadczenie i odpowiednie podejście do pacjentów jest tutaj niezwykle cenne. Praca w charakterze położnej jest odpowiedzialna i stresująca, w związku z tym od razu nasuwa się, że konieczne jest, aby była ona dobrze i odpowiednio wynagradzana. Osoby takie troszczą się bowiem o setki kobiet i noworodków.
Zawód położnych objęty był ustawą dla profesji medycznych i od 1 lipca 2021 wprowadzona została podwyżka płac — Ustawa o minilanych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Zmieniły się m.in. przeliczniki stosowane do wyliczania minimalnej pensji dla położnej. Skutkowało to wzrostem obowiązujących płac.