Praca w oświacie, w tym właśnie w przedszkolu jest marzeniem wielu osób. Niestety to nie zarobki są motywatorem do jej podjęcia, bo są stosunkowo niskie. Jednak trzeba pokochać niełatwą pracę z dziećmi. Pośród obowiązków przedszkolanki znajduje się oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa małym podopiecznym, a także dbanie o rozwijającą atmosferę w grupie, która będzie sprzyjała jednocześnie nauce i zabawie. Ile więc może zarabiać przedszkolanka w Polsce w 2024 roku? Ile wynosi pensja na tym stanowisku?
Wykształcenie, kwalifikacje i obowiązki nauczyciela przedszkola
Aby zostać nauczycielem przedszkolnym, koniecznie jest posiadanie wykształcenia wyższego pedagogicznego. Każda placówka określa własne oczekiwania w ogłoszeniach o pracę, jednak pośród branych pod uwagę kierunków studiów, jakie ukończyły kandydatki, wymienia się:
- wychowanie przedszkolne,
- pedagogika wczesnoszkolna,
- nauczanie początkowe,
- edukacja wczesnoszkolna,
- pedagogika opiekuńcza.
Wykształcenie, jakie posiadamy, w sposób bezpośredni przekłada się na stanowisko, jakie możemy objąć w przedszkolu oraz tym samym na wysokość naszych zarobków. Jednak warto zauważyć, że wiele osób decyduje się na właśnie taki zawód, z uwagi na fakt, iż mają do niego powołanie. Pedagog to najczęściej więc osoba, która robi dokładnie to, co lubi. Organizuje zajęcia dla najmłodszych w formie plastycznej, muzycznej czy sportowej.
Warto jednak pamiętać, że przedszkolanka ma również obowiązek dopełnienia przygotowania szkolnego dzieci. Oznacza to, że dzieci uczą się czytać, pisać i liczyć. W przedszkolu dzieci spędzają zwykle co najmniej 5 godzin dziennie wraz z rówieśnikami oraz odpowiednio wykwalifikowaną kadrą, co doskonale wpływa na ich rozwój. Co istotne do zadań nauczycieli i pedagogów należy również obserwowanie dzieci i systematyczne informowanie rodziców o ewentualnych problemach i nieprawidłowościach.
Asystent nauczyciela przedszkolnego — dowiedz się więcej o tym stanowisku
W przedszkolu zatrudnionych jest zwykle wiele osób, na różnych stanowiskach. Na takie stanowisko możemy aplikować nawet w sytuacji, jeśli nie ukończyliśmy studiów wyższych z pedagogiki i nie możemy zostać nauczycielem. Sytuacje w życiu są różne i nie zawsze się to udaje, jednak jeśli praca z dziećmi to nasze marzenie, to z pewnością właśnie pomoc nauczyciela będzie odpowiednim dla nas rozwiązaniem. Osoba na tym stanowisku musi jedynie ukończyć kurs i posiadać wykształcenie podstawowe.
Obowiązki asystenta przedszkolanki polegają na jej wspieraniu, udzielaniu pomocy przy dzieciach. Często grupy są spore, a więc szczególnie przy najmłodszych wyjścia do łazienki, jedzenie posiłków, czy ubieranie się na dwór bywa kłopotliwe. W takich czynnościach będzie pomagać asystentka. Oferty pracy najczęściej pośród wymagań na takie stanowisko wyszczególniają cierpliwość oraz dobrą kondycję fizyczną. Dzieci czasem trzeba podnieść, biegać za nimi itp. Jest to nieustanny kontakt z dziećmi, które znane są ze swojej wysokiej aktywności.
Zarobki przedszkolanki w Polsce w 2024 roku — sprawdź, co wpływa na wysokość jej wynagrodzenia?
Średnie zarobki nauczyciela przedszkolnego to 3590 zł brutto miesięcznie. Należy jednak brać pod uwagę, że nie jest to najwyższy ich poziom, gdyż pensja w tym zawodzie zależy również od placówki, w jakiej jest się zatrudnionym oraz od stażu pracy. Wśród benefitów dla nauczycieli przedszkolnych wymienia się dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości jednej pensji netto.
Warto zwrócić uwagę, że nauczyciele przedszkolni spędzają w pracy zwykle więcej godzin, niż ci, którzy uczą w szkole. Ponadto nie ma tu przywilejów, takich, jakie pojawiają się w szkole w czasie ferii czy wakacji. Zgodnie z prawem osoba z wykształceniem pedagogicznym może pracować po 8 godzin dziennie. Jednak uzyskuje często wyższe zarobki dzięki dodatkom do pensji i wypracowaniu nadgodzin, za które musi mieć płacone. Jak wskazują rankingi, na najwyższe pensje mogą liczyć przedszkolanki w placówkach w Warszawie, gdzie wynoszą one często nawet 5000 zł brutto miesięcznie.
Oczywiście poziom pensji będzie zależał od województwa i miasta. Dlatego, jeśli decydujemy się na taki zawód i znajdujemy interesującą nas ofertę pracy, to warto poznać czas pracy oraz zarobki na tym stanowisku w konkretnym miejscu.
Nauczyciele, wychowawcy w przedszkolach, moją podobną ścieżkę kariery i awansów zawodowych, jak ci, którzy uczą w szkołach. Bezpośrednio po ukończeniu studiów można znaleźć pracę na stanowisku nauczyciela stażysty. W późniejszym czasie będzie to nauczyciel kontraktowy oraz następnie nauczyciel mianowany. Najwyższy stopień, jaki można uzyskać w tym zawodzie, to nauczyciel dyplomowany. Jednak uzyskanie takiego awansu wiąże się z koniecznością dopełnienia odpowiednich kwestii, pojawiają się określone obowiązki. Warto jednak wiedzieć, że pozwala to zacząć zarabiać więcej, gdyż po zakończeniu takiego czasu, można liczyć na podwyżkę.
Zarobki przedszkolanki są więc silnie uzależnione od stażu pracy, a także uzyskanego stopnia zawodowego. Po latach pracy pensja może być już na całkiem atrakcyjnym poziomie. Również, jeśli znajdziemy pracę w prywatnej placówce, to często można liczyć na nieco wyższą pensję.