Recepcjonistka to zawód, który pojawia się w wielu branżach. Osobę taką spotkasz w przychodni lekarskiej, hotelu, na campingu, czy w ośrodku szkoleniowym. Musi ona odpowiednio troszczyć się o komfort i interesy gości lub pacjentów. Praca na recepcji w 2023 roku nie musi być łatwa, jednak czy wiąże się to z dobrymi zarobkami? Czy konieczne jest wcześniejsze doświadczenie? Czego oczekuje pracodawca i czy łatwo znaleźć oferty pracy w tym zawodzie?
Praca, jaką wykonuje recepcjonista, wcale nie jest łatwym wyzwaniem. Choć mogłoby się wydawać zupełnie inaczej. Osoba, która chce pracować i sprawdzać się w tej wymagającej roli powinna mieć rozwinięte zdolności interpersonalne, dobrą znajomość języków obcych, a także nienaganne maniery. Oczywiście dokładne wymagania będą zależne od branży, w jakiej taka osoba chce pracować. Na zarobki recepcjonisty wpływa wiele czynników, łącznie z tymi, które zostały już wymienione.
Średnie zarobki recepcjonistki w Polsce w 2024 roku — ile można zarabiać na takim stanowisku i jaki jest zakres obowiązków oraz wymagania?
Zarobki recepcjonisty, który zatrudniony jest na etacie, wcale nie należą do najwyższych. Różne raporty płacowe wskazują, że jest to stanowisk, na którym najczęściej zarabia się najniższą stawkę godzinową. Recepcjonista w Polsce otrzymuje zwykle wynagrodzenie w przedziale 3500-4000 zł brutto miesięcznie. Mimo wszystko są to podstawowe zarobki dla tej profesji. Okazuje się bowiem, że osoby na takim stanowisku mają również liczne możliwości rozwoju.
W ostatnich latach rozpatrując pensję recepcjonisty, koniecznie należy brać pod uwagę pandemię koronawirusa. Odcisnęła ona silne piętno na branżach, w których najczęściej spotykamy pracowników recepcji. Oczywiście zapotrzebowanie na takie osoby wzrasta szczególnie w okresie wakacyjnym, jednak trudność tej pracy polega na tym, że często konieczna jest praca w godzinach nadliczbowych, a również nocnych. Nie każdemu będzie odpowiadała zmianowość tego zajęcia, przy czym i tak zarobki sięgają wówczas około 5000 zł brutto miesięcznie.
Praca jako recepcjonistka
Dane wskazują, że pracując jako recepcjonistka w prywatnej firmie, nie możesz liczyć na wysokie zarobki. Jednak z pewnością warto dowiedzieć się o tym zawodzie więcej, gdyż wiele osób traktuje taką pracę jako początkowy etap swojej kariery zawodowej, który pozwala zdobyć określone kwalifikacje na przyszłość. Bardzo często na taką pracę decydują się studenci zaoczni.
Nie zawsze więc to, ile zarabia recepcjonista, będzie najważniejsze. Osoby podejmujące taką pracę, uzyskują przeciętne zarobki, jednak najważniejsza na tym stanowisku jest dla nich możliwość budowania doświadczenia, umiejętności i rozwoju zawodowego.
Osoby pracujące na recepcji, mają możliwość m.in. rozwijania swoich umiejętności miękkich, mogą z powodzeniem wykorzystywać język angielski lub inny obcy w praktyce, co również przydaje się w przyszłości. Praca na takim stanowisku uczy również cierpliwości. Zdobyte umiejętności mogą w przyszłości pomóc np. w zdobyciu dobrej pracy za granicą.
Kandydat nie musi zwykle posiadać doświadczenia, jednak na umiejętności, usposobienie i aparycję pracodawcy zwracają uwagę. Osoba na takim stanowisku będzie zajmować się z klientami, będzie miała z nimi bezpośredni kontakt, więc będzie reprezentować firmę. Musi robić to najlepiej jak to możliwe.