Sołtys jest przedstawicielem sołectwa, którego wybiera się w tajnym głosowaniu. Jest to funkcja sprawowana społecznie. W związku z tym nie uzyskuje on z góry ustalonego wynagrodzenia. Będzie jednak otrzymywał dietę, której wysokość ustalana jest przez radnych. Dowiedz się, więc ile zarabia sołtys w Polsce w 2024 roku.
Spis treści
Sołtysi w Polsce
Funkcję sołtysa w Polsce pełni obecnie około 40 tysięcy osób. Można określić ich jako gospodarzy wsi. Jednak za swoją funkcję w przeciwieństwie do prezydentów miast nie otrzymują stałego wynagrodzenia. Natomiast wysokość ich diety, będzie zależna od wielu czynników. Czy w takim razie opłaca się zostać sołtysem? Ile może zarabiać osoba na takim stanowisku?
Jakie są wysokości diet dla sołtysów? Poznaj również zakres ich obowiązków
Sołtys jest gospodarzem w sołectwie, w skład którego wchodzi jedna lub kilka miejscowości. Musi on działać dla dobra wszystkich mieszkańców. Za każdym razem sołtysa wybiera się na 4-letnią kadencję, w tajnym głosowaniu. Wiemy już, że sołtys pełni swoją funkcję społecznie. A jakie obowiązki musi wypełniać? Jednym z najważniejszych jest organizowanie zebrań wiejskich. Są to spotkania z mieszkańcami konkretnej gminy, na których omawiane są bieżące sprawy, które w większości przypadków obejmują kwestie związane z infrastrukturą drogową, energetyczną, komunalną, czy z edukacją.
Ponadto sołtys powinien być również dobrym organizatorem życia kulturalnego dla mieszkańców sołectwa. Jest to również osoba będąca pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a radą gminy lub powiatu.
Ile zarabia sołtys w Polsce w 2024 roku? Jaką pensję otrzymuje sołtys?
Jak już wspomnieliśmy, sołtys nie otrzymuje pensji. Jego funkcja sprawowana jest społecznie, jednak uzyskuje on dietę. Jej wysokość zależy od kilku czynników. Przede wszystkim będzie ona zależna od decyzji radnych. W czasie posiedzeń ustalają oni wysokość diety oraz zwrotów kosztów podroży dla gospodarza wsi. Radni oraz wójt mają w tej kwestii pełną dowolność i kierują się uznaniowością. W związku z tym zgodna z prawem i normami będzie zarówno decyzja, w której stwierdzą, że sołtys pełni swoją funkcję społecznie i nie należy mu się żadna pensja, jak i określenie wysokości kwoty, jaka będzie mu wypłacana.
Zwykle jednak na tym stanowisku stosuje się wynagrodzenie. Radni mogą również przyznać podwyżkę sołtysowi. W naszym kraju działa wielu sołtysów, jednak nie ma możliwości podania jednego, czy średniego wynagrodzenia. Są one bowiem bardzo różne, rozbieżności można określić nawet jako ogromne. Zależą one w dużej mierze od wielkości gminy, ilość zamieszkujących w niej mieszkańców, czy jej zamożności.
Najczęściej sołtysi w Polsce w 2024 roku otrzymują dietę w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nie jest to duża suma, szczególnie jeśli porównamy ją do zarobków, jakie uzyskują prezydenci miast, którzy mają comiesięczne wynagrodzenie zasadnicze, a do tego mogą otrzymać również specjalny dodatek w wysokości od 20 do 40 % pensji. Łącznie mogą więc uzyskać nawet 20 tysięcy złotych brutto, podczas gdy niektórzy sołtysi otrzymują np. 500 zł brutto.
Prowizja od zebranych podatków — co oznacza dla sołtysa?
Sołtysi w Polsce mają jeszcze jeden ważny obowiązek. Chodzi o lokalne podatki leśne, rolne i od nieruchomości, których poborem muszą się oni zajmować. Po zebraniu odpowiednich kwot przekazują je na konto budżetu gminy. Co istotne od kwoty, jaka zostanie wpłacona, otrzymują oni prowizję, której wysokość jest zależna od uchwały rady gminy. Najczęściej jest to od 2 do 6% wpłaconej kwoty.
Mimo niskiej diety sołtys odpowiada więc również za zebranie i przekazanie pieniędzy od wszystkich mieszkańców do gminy. Można śmiało stwierdzić, że jest to stanowisko, które wiąże się ze znaczną odpowiedzialnością, jednak nie jest odpowiednio wynagradzane. Oczywiście w większych i bardziej zamożnych sołectwach takie uposażenie w formie diety może być stosunkowo wysokie, jednak nie jest to normą. W dużej mierze jest to więc funkcja, która sprawuje się społecznie, otrzymując jedynie niewielką zapłatę.
Sołtys otrzymuje dietę, ale pracuje społecznie
Na sołtysach spoczywa spora ilość obowiązków, jest on przedstawicielem lokalnej społeczności. Pełnienie funkcji sołtysa z pewnością nie jest proste, jednak wynagrodzenie, na jakie może liczyć taka osoba, wcale nie jest wysokie. Dietę sołtysa uchwala rada gminy i może ona wynosić nawet zaledwie 100 zł miesięcznie. Wszystko zależy od danego sołectwa. Jeśli w ramach sprawowanego stanowiska będzie on odbywać wyjazdy służbowe, to może dodatkowo liczyć na zwrot kosztów podróży.
Taki reprezentant mieszkańców wsi nie ma z pewnością łatwego zadania. Na wykonywanie powierzonych obowiązków konieczne jest poświęcenie sporej ilości czasu, a jednak wynagrodzenia sołtysów, związane z pełnioną funkcją nie są atrakcyjne i zachęcające do podejmowania się jego sprawowania. Warto zaznaczyć, że w obowiązkach nie każdy dobrze się odnajdzie. Mieszkańcy mogą chcieć, aby sołtys dbał o ich sprawy w gminie i załatwiał ważne dla nich sprawy jako społeczności. Ponadto organizacja wydarzeń kulturalnych w gminie również będzie miała bardzo duże znaczenie.