Praca tatuażysty z pewnością szczególnie interesuje osoby, które w ramach wykonywanej pracy chcą spełniać swoją artystyczną pasję. Wiele zawodów związanych ze sztuką ma to do siebie, że określenie dokładnego pułapu zarobków bywa bardzo trudne. Dowiedz się więc, jak to jest w tym przypadku i na jakim poziomie kształtują się zarobki tatuażysty w Polsce w 2024 roku.
Wielu osobom wydaje się, że tatuażyści mają stosunkowo łatwą pracę. Uważa się nawet, że samo wykonywanie tatuaży to mało obciążający obowiązek i wręcz można spotkać się z określeniem, że to zabawa i przyjemność, a nie praca. Okazuje się, że jednak ilość obowiązków, jakie trzeba wykonywać w salonie, jest dość długa. Poznaj więc zakres obowiązków i wynagrodzenia w tym zawodzie.
Spis treści
Czy zarobki tatuażysty uzależnione są od jego umiejętności?
Umiejętności związane z tatuowaniem sprawiają, że specjalista szybko wyrabia sobie renomę i tworzy portfolio. Z pewnością ma to bezpośredni wpływ na wysokość zarobków. Dobry tatuażysta zarobi zdecydowanie więcej, głównie dlatego, że będzie więcej chętnych na jego usługi. Warto również pamiętać, że osoba w tym zawodzie zajmuje się nie tylko rysunkiem na ciele, ale zakres jej obowiązków w salonie może być znacznie większy, co również będzie miało przełożenie na zarobki.
Duże znaczenie dla zarobków ma również zakres obowiązków tatuażysty. Warto wiedzieć, że już przygotowania do wykonania tatuażu są bardzo wymagające. Ogromne znaczenie ma tu kontakt z klientem i przeprowadzenie szczegółowej konsultacji. Odpowiednie zdolności komunikacyjne są tu więc bardzo ważne, gdyż mogą przyspieszyć wypracowanie wzoru, jaki ma zostać wytatuowany. Wykonywanie tatuażu może się rozpocząć, dopiero gdy ostateczna wersja zostanie zaakceptowana przez klienta. Samo wykonanie tatuażu składa się z kilku etapów, pomiędzy nimi na skórę nakładane są odpowiednie kosmetyki.
Jakie cechy są ważne w pracy jako tatuażysta? Czym musi wyróżniać się dobry tatuażysta?
Zdecydowanie najważniejsze w tym zawodzie są wysokie zdolności manualne i artystyczne. Można więc śmiało powiedzieć, że nie jest to praca dla każdego, gdyż bez odpowiednich umiejętności stworzenie dobrego tatuażu nie będzie możliwe, a tym samym nie będzie chętnych klientów na usługi takiej osoby. Na podstawie różnych pojawiających się danych można również dostrzec, że bardzo rzadko zawód tatuażysty jest pierwszym wyborem takiej osoby. Branża ta przyciąga np. malarzy i artystów, którzy mają problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w wybranej wcześniej profesji.
Co wpływa na wysokość zarobków w zawodzie tatuażysty?
Jak w większości innych zawodów, tak i tutaj zarobki miesięczne uzależnione są od co najmniej kilku czynników. Należy je brać pod uwagę jeszcze zanim zdecydujemy się na pracę w tej profesji. Co więc decyduje o tym, ile można zarabiać na wykonywaniu tatuaży?
- Precyzja pracy — tatuażysta musi wyróżniać się chirurgiczną precyzją. Chodzi o to, że niektóre tatuaże i ich elementy są wręcz mikroskopijne, jednak muszą zostać wykonane niezwykle dokładnie. Nie dopuszcza się tu możliwości najmniejszej pomyłki, bo nie można tego poprawić, pracuje się na ludzkiej skórze. W związku z tym osoba pracująca w studiu tatuażu musi również odznaczać się ogromną cierpliwością i umiejętnością pracy pod presją.
- Podejście do klienta — tatuażysta to zawód, w którym nieustannie pracuje się z ludźmi. W związku z tym otwartość, poczucie humoru i łatwość komunikowania się są niezwykle ważne. Warto pamiętać, że nie każdy tatuaż wykonywany jest według wzoru dostępnego na miejscu. Często trzeba przygotować coś naprawdę indywidualnego, więc tu również dochodzi konieczność współpracy z klientem i umiejętność wzbudzenia jego zaufania.
- Miejsce pracy — wielkość salonu tatuażu, jego renoma, ale również wielkość miejscowości, w jakiej się znajduje. Wszystko to wpływa na ilość klientów potencjalnie zainteresowanych wykonaniem tatuażu, pozwala budować portfolio, które będzie przyciągać kolejne osoby.
Tatuażysta w Polsce — realia rynku pracy, czyli gdzie szukać zatrudnienia w tym zawodzie?
Rynek tatuażu w Polsce nieustannie się rozwija. Z pewnością obecnie usługi takich osób są zdecydowanie bardziej popularne niż jeszcze dekadę temu. Bardzo wiele osób działa w tej branży na własny rachunek prowadząc jednoosobowe studia. Przy większej renomie i ilości klientów mogą oni pozwolić sobie na zatrudnienie asystenta. W większych miastach znajdziemy jednak również duże studia tatuażu, gdzie rysunki na ciele wykonuje kilku doświadczonych tatuażystów. Często w takich miejscach, pod ich okiem do rozpoczęcia pracy w zawodzie przygotowują się początkujący tatuażyści.
Prowadzenie własnego studia tatuażu, jak w przypadku większości działalności gospodarczych wiąże się z określonymi kosztami. W związku z tym nie każdy artysta decyduje się na otwarcie własnego zakładu, gdyż nie zawsze jest w stanie je pokryć. Wówczas dobrym wyborem okazuje się praca na etacie i budowanie renomy.
Pierwsze koszty dotyczą konieczności nabycia sprzętu. Powinien on być jak najwyższej jakości, gdyż to również będzie wpływać na poziom zadowolenia klientów, jakość wykonywanych rysunków oraz komfort pracy. Trzeba na ten cel przeznaczyć około 2 tys. złotych. Pojawiają się również koszty stałe, choćby związane z koniecznością zakupu odpowiednich środków i specyfików w każdym miesiącu, co pochłania zwykle sumę około 1 tys. złotych. Do tego często konieczne jest doliczenie wynajmu odpowiedniego lokalu, a także zwykłych kosztów związanych z prowadzoną działalnością.
Ile zarabia tatuażysta w Polsce w 2024 roku?
Początkujący artyści zwykle zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Aby zostać tatuażystą, do którego ustawiają się kolejki, konieczne jest zdobycie odpowiednich umiejętności i ich poszerzanie. W związku z tym na samym początku kariery, gdy jeszcze się douczają pod okiem doświadczonych specjalistów, tatuażyści w Polsce w 2024 roku mogą liczyć na pensje w okolicach 3000 złotych brutto miesięcznie.
Z czasem zdobywane umiejętności i renoma zaczynają przekładać się na osiągane zarobki w bardzo pozytywny sposób. Osoby najbardziej rozpoznawalne mogą z czasem liczyć na zarobki w przedziale 9000-10000 złotych brutto miesięcznie. Zarobki takie dotyczą pracy na etacie. Warto jednak również dowiedzieć się, ile może zarabiać tatuażysta freelancer.
Praca tatuażysty jest dość elastyczna, a ze względu na zarobki, często wiele osób decyduje się na porzucenie etatu i pracę w charakterze freelancera. Takie osoby wykonują wówczas zlecenia dla co najmniej kilku renomowanych studiów tatuażu w jednym czasie. Taka opcja najlepiej sprawdza się w przypadku artystów, którzy mają bogate i robiące wrażenie portfolio. Jeśli chodzi o zarobki przy pracy w takim systemie, to mogą one być bardzo różne. Przede wszystkim będą bowiem uzależnione od ilości zleceń i posiadanej renomy. Najlepsi w branży są w stanie zarabiać nawet ponad 10 tys. złotych miesięcznie.
Osoby, która ma dużą renomę i wielu klientów mogą zdecydować się na otwarcie własnego studia tatuażu. Już wcześniej wspomnieliśmy, że taki krok będzie się oczywiście wiązał ze sporymi kosztami, jednak najlepsi tatuażyści, są w stanie w taki sposób zarabiać nawet około 15 tys. złotych miesięcznie.
Jest to zawód wymagający nieustannego rozwoju i dający możliwości dobrych zarobków dla osób, które posiadają doskonałe zdolności manualne i artystyczne.