Ćwiczenie na siłowni cieszy się coraz większą popularnością. Rośnie bowiem społeczna świadomość tego, jak ważne jest dbanie o zdrowie — zarówno w kontekście wysiłku fizycznego, jak i diety. Wiele możemy nauczyć się samodzielnie, jednak jeśli zależy nam na konkretnych efektach ćwiczeń, to z pewnością przyda się trener personalny. Specjalista może skutecznie wskazać nam, w jaki sposób uzyskać wymarzoną sylwetkę. Jest to zawód, który łączy w sobie pasję do zdrowego stylu życia i ćwiczeń z codzienną pracą. Ile zarabia trener personalny w Polsce w 2024 roku?
Spis treści
Czym zajmuje się trener personalny?
Osoba pracująca jako trener personalny może mieć dość szeroki zakres obowiązków. Zalicza się do niego m.in. układanie planów żywieniowych, nadzorowanie wykonywanych ćwiczeń oraz postępów na siłowni swoich podopiecznych. Praca trenera personalnego polega najczęściej na pracy sam na sam z klientem, któremu pomaga w pozbyciu się złych nawyków żywieniowych oraz w uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Dokładny cel zależny jest od danej osoby. Może dotyczyć pozbycia się zbędnych kilogramów lub wymodelowania mięśni określonej okolicy ciała.
Aby mieć dużo klientów, a przy tym lepsze zarobki, trener personalny musi wyróżniać się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, modelowania sylwetki odpowiednimi ćwiczeniami. Musi doskonale znać ich techniki, a także podstawy fizjoterapii. Wielu klientów motywuje się tym, że początkowo szybko pojawiają się pierwsze rezultaty, a właśnie wiedza i odpowiednie podejście do problemu, może pomóc je osiągnąć.
Co dokładniej znajduje się pośród obowiązków trenera personalnego? Warto wspomnieć o tych kilku ważnych punktach:
- prowadzenie zajęć grupowych i indywidualnych z klientami,
- dbanie o porządek i pilnowanie stanu technicznego sprzętu do ćwiczeń na siłowni lub w klubie,
- ocena stanu zdrowia podopiecznego,
- analiza składu ciała,
- sporządzanie planów żywieniowych,
- prowadzenie instruktażu dla osób początkujących,
- kontrolowanie, czy klient wykonuje zadane ćwiczenia w sposób prawidłowy,
- doradztwo w zakresie treningów fizycznych, zależnie od indywidualnych preferencji klienta.
Co należy zrobić, aby zostać trenerem personalnym?
Choć z pozoru zawód może wydawać się prosty, to jednak wymagania stawiane osobom, które chcą pracować tym charakterze w klubach fitness i na siłowniach stawiane są dość wysoko. Chodzi przede wszystkim o to, że taka osoba musi zbudować swój autorytet, a w jej rękach będzie zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie klientów, których będzie miała pod opieką. Liczy się więc wiedza, przygotowanie merytoryczne i praktyczne, a także doświadczenie.
Nie ma wymogów dotyczących konieczności ukończenia określonego kierunku studiów wyższych, jednak osoba, która chce pracować jako trener personalny, powinna posiadać certyfikaty ukończenia odpowiednich kursów tematycznych. Z pewnością jednak dobrze widziane będzie ukończenie studiów związanych z dietetyką oraz wychowaniem fizycznym.
Zawód trenera personalnego nie jest dla każdego. Nie wszyscy odnajdą się w tej profesji. Najlepiej na początek dobrze podszkolić się w tematyce żywieniowej, przydadzą się kursy. Na korzyść będzie świadczyło przynajmniej niewielkie, na początku, grono zadowolonych klientów.
Ponadto od trenerów personalnych wymaga się również określonych preferencji osobistych. Osoba taka powinna dbać o swój wizerunek biznesowy oraz wizualny. Troska o własną sylwetkę, trzymanie się diety oraz nieustanne dążenie do coraz lepszych rezultatów treningowych to cechy bardzo pożądane przez pracodawców i klientów. Dobry trener personalny sam musi prezentować się jak najlepiej, aby móc w odpowiedni sposób zajmować się klientami.
Umiejętności, jakie powinien posiadać trener personalny:
- musi potrafić właściwie ocenić stan zdrowia oraz kondycję klienta,
- musi mieć bardzo szeroką wiedzę z zakresu fizjoterapii, żywienia, oraz anatomii człowieka,
- powinien posiadać szeroką wiedzę w zakresie suplementacji sportowej,
- musi mieć szeroką wiedzę z zakresu treningu siłowego,
- musi wyróżniać się pozytywnym nastawieniem do klienta,
- musi potrafić skutecznie prowadzić zajęcia grupowe,
- musi wyróżniać się wysoką kulturą osobistą,
- musi posiadać umiejętności skutecznego motywowania klientów,
- musi wyróżniać się doskonałą znajomością branży fitness i aktualnych trendów żywieniowych,
- cenne są rzetelność, charyzma i wysoka ambicja,
- konieczna jest dobra organizacja własnego czasu pracy,
- musi potrafić narzucić sobie samodyscyplinę i być komunikatywny.
Formy zatrudnienia trenera personalnego
Trener personalny może pracować na podstawie umowy o pracę, ale również w ramach tzw. samozatrudnienia. Jednak w większości przypadków spotykaną formą jest UoP. Wynikają z niej bowiem korzyści takie jak: płatny urlop, pewność, stabilność zatrudnienia, czy odprowadzanie wszystkich składek przez pracodawcę. Zwykle jest to podstawa ich przychodów, a po godzinach często świadczą usługi dla swoich klientów w ramach prywatnych zajęć. Choć w ten sposób często z czasem dochodzi do założenia własnej działalności.
Samozatrudnienie to w tej branży najczęściej działalność jednoosobowa. Taka forma ma wady i zalety. Dochodzą obowiązki formalne związane z prowadzeniem i rozliczaniem działalności. Jednak pojawia się większa swoboda dotycząca podziału wpływów, dzięki czemu pensja może być wyższa niż na UoP. Dodatkowo pojawia się tu bardziej elastyczny czas pracy, gdyż trener sam o nim decyduje.
Ile zarabia trener personalny (osobisty) w Polsce w 2024 roku?
Wiele osób zastanawia się, na jaki zarobek może liczyć trener personalny w Polsce w 2024 roku? Czy jest to zawód godny uwagi i na prawdę można z niego wyżyć? Najczęściej zarobki trenerów personalnych wahają się w przedziale 3400-5700 zł brutto miesięcznie. Na ostateczną wysokość pensji wpływ ma kilka czynników, takich jak:
- miejsce pracy,
- forma zatrudnienia,
- sposób rozliczania z klientem,
- łączny czas pracy.
Im dłuższy czas z trenerem się wykupuje, tym cena jest niższa. Działa to na zasadzie karnetów, pakietów. Szczegóły są ustalane przed rozpoczęciem pracy z trenerem.
Dokładne zarobki będą ponadto uzależnione od tego, w jakim miejscu trener spotyka się ze swoimi klientami. Jeśli ma to miejsce na wolnym powietrzu, to koszta powinny być niższe. Inne ceny będą obowiązywały na siłowni czy w klubie fitness. Dochodzi bowiem opłata za korzystanie z obiektu sportowego. Zdecydowanie najdroższy jest zawsze trening personalny, realizowany w domu klienta. To rodzaj opcji premium. Tutaj dodatkowo płaci się za dojazd trenera i jego czas na to poświęcony.
Jak wskazują statystyki obecnie nadal, zdecydowanie więcej chętnych do tego zawodu jest pośród mężczyzn, niżeli wśród kobiet. Zależnie od powyższych czynników, jedna godzina pracy trenera personalnego kosztuje od 50 do 200 zł. Najniższe wynagrodzenia otrzymują początkujący trenerzy personalni, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę przez klub lub siłownię. W przypadku własnej działalności gospodarczej zarobki są zwykle na zdecydowanie lepszym poziomie.
Nie jest to standardowa praca po 8 godzin dziennie. Mimo że stawki wydają się wysokie, to okazuje się, że standardowa pensja netto plasuje się na bardzo przeciętnym poziomie.
Zarobki trenerów personalnych w innych krajach europejskich
- Niemcy – 2500-3000 Euro. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia nawet 3500 Euro.
- Szwajcaria – 5000-6000 Euro. Wieloletnie doświadczenie pozwoli zarobić nawet 7000 Euro.
- Francja — około 2500 Euro.