Zakładanie firmy

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Pomysł na biznes - jak znaleźć?

Niektórym osobom niezwykle trudno określić czym dokładnie chcą się zajmować w życiu, inne wiedzą to od najmłodszych lat i skrupulatnie rozwijają swoją pasję, dzięki czemu stają się specjalistami w swojej dziedzinie. Z pewnością dobrze jest robić dokładnie to, co lubimy, co sprawia nam przyjemność, jednak warto przy wybieraniu pomysłu na własny biznes zwrócić również uwagę na to, czy dany produkt lub usługę uda nam się sprzedać.

Praca na etacie nie każdemu odpowiada. Wiele osób chce przejść na swoje i założyć własny biznes. Już na samym początku pojawia się tu jednak pewien problem – jak wybrać najlepszy pomysł na biznes lub w jaki sposób go znaleźć, jeśli nie mamy pojęcia czym chcemy się zajmować?

Jeśli jesteśmy właśnie na etapie poszukiwania i podejmowania decyzji odnośnie profilu i dokładnego zakresu biznesu, jaki będziemy prowadzić, to warto poszukać nieco głębiej i oprzeć się na kilku przedstawionych poniżej podpowiedziach.

Szukaj inspiracji w sieci

Na sam początek warto wpisać w wyszukiwarkę internetową „pomysł na biznes”. Z pewnością znajdziemy tam wiele inspiracji, jednak nie zawsze musimy traktować je dosłownie. Być może różne opisane historie i wyliczone sposoby prowadzenia konkretnych działalności, sprawią, że pojawi się nasz wyjątkowy pomysł.

Biznes zgodny z naszą pasją

Wydaje się, że najlepszy będzie biznes ściśle związany z naszą pasją, bo będziemy realizować go z przyjemnością i z zachowaniem najwyższej jakości. Jeśli posiadamy pasje i potrafimy przekłuć ją w działalność gospodarczą, która będzie przynosić zyski, to z pewnością nie ma się nad czym zastanawiać.

Problem pojawia się, gdy pasji nie mamy lub dotąd nie udało nam się jej odkryć. Wówczas konieczne staje się poszukiwanie odpowiedniej inspiracji gdzie indziej. Jednak nawet najbardziej zajmująca pasja nie musi odpowiadać na potrzeby rynku, przez co działalność może się nie powieść. Pamiętajmy więc, aby sprawdzić czy będzie popyt na oferowane przez nas towary lub usługi.

Przeanalizuj swoje umiejętności i kompetencje

Jeśli w wyborze własnej drogi biznesowej nie możemy lub nie chcemy kierować się pasją, konieczne staje się obranie innej drogi. Warto zacząć od zastanowienia się nad tym co dokładnie potrafimy robić, jakie mamy kompetencje i umiejętności?

Podejdźmy krytycznie do własnej osoby i na chłodno zadajmy sobie kilka podstawowych pytań, które mogą stać się dla nas początkiem nowej drogi:

  • Co robię wyjątkowo dobrze i jestem w tym lepszy od innych?
  • Jaką posiadam wiedzę?
  • Jakie posiadam doświadczenie?
  • Jakie są moje zdolności i talenty?

Każdy z nas jest unikalny, nasze cechy łączą się w wyjątkową mieszankę, która świetnie sprawdzi się w konkretnych sytuacjach i na określonych stanowiskach. Z pewnością warto je jak najdokładniej poznać, aby wykorzystać własne predyspozycje.

Odpowiedz na zapotrzebowanie, rozwiąż problemy

Jednak koniecznie powinniśmy również wziąć pod uwagę, że firmy nie zakładamy dla przyjemności, albo przynajmniej nie jedynie. Działalność przede wszystkim musi zapewniać nam dochody, abyśmy mieli możliwość utrzymania.

Produkt lub usługa, które zaoferujemy powinny rozwiązywać problemy naszych potencjalnych klientów, ułatwiać im życie, odpowiadać na ich zapotrzebowanie. W ten sposób nasza praca będzie generować zyski.

Sprawdź czy możesz dopasować swoje umiejętności i zasoby do rozwiązywania problemów, jakie mają Twoi klienci. Wypisanie wszystkiego może doprowadzić Cię do ciekawych wniosków i najlepszego pomysłu na własny biznes.

Mierz siły na zamiary

Warto zastanowić się nad grupą potencjalnych klientów. Jeśli przykładowo rozważamy lokal w konkretnej lokalizacji,to do kogo najłatwiej będzie nam dotrzeć i co zaproponować, aby sprzedać jak najwięcej. Świetnym przykładem jest tu restauracja. Tuż przy trasie komunikacji miejskiej lub przy uczelni, zdecydowanie lepiej zarobimy na barze mlecznym niżeli na ekskluzywnej restauracji.

Rozmawiaj z ludźmi i uważnie słuchaj

Często najlepszy pomysł na biznes i sposób na rozwiązywanie problemów można znaleźć blisko siebie. Na lokalnym forum lub pośród sąsiadów czy w komunikacji miejskiej. Zwykła rozmowa prowadzona z sąsiadką może naprowadzić Cię na ciekawy pomysł, odnośnie tego co ludzie potrzebują i na co narzekają.

Lepsi od konkurencji

Często w naszym otoczeniu działają firmy,których idea bardzo nam si podoba, jednak po skorzystaniu z ich oferty pojawiają się liczne zastrzeżenia. Wówczas od razu sami widzimy, co zrobilibyśmy inaczej, lepiej i jesteśmy przekonani, że w ten sposób moglibyśmy przekonać do siebie wielu innych klientów. Możemy więc stworzyć poprawioną, autorską wersję jakiegoś biznesu.

Pomysł z daleka

W różnych krajach ludzie zarabiają na bardzo wiele sposobów i nie wszystkie rozwiązania znane są u nas, a z pewnością mogą się również przyjąć. Jeśli więc w czasie podróży, coś nas zainspiruje, spróbujmy przenieść to na rodzimy rynek. Podróże kształcą, a może również zaowocują wyjątkowym pomysłem na zarabianie pieniędzy.

Innowacje, nisze, konkurencja

Nasz biznes nie musi być całkowicie unikalny. Wielkie firmy stale wprowadzają na rynek nowości i innowacje, jednak dysponują one ogromnymi zasobami do ich wdrażania, dla początkującego przedsiębiorcy taka droga może okazać się nie do przejścia. Dlatego warto oprzeć swój biznes, na czymś z czego ludzie chętnie korzystają, znają to, jednak w jakiś sposób to ulepszyć, wprowadzić coś własnego i znaleźć swoją niszę.

Dzisiejszy rynek jest konkurencyjny, być może w wielu miejscach wręcz przesycony. Dlatego warto stawiać na jakość i rozwiązania, które będą zadowalać klientów i zachęcać ich do wizyty u nas zamiast u konkurencji.

Gdy nadal nie ma pomysłu na biznes

Czasem znalezienie własnej drogi w biznesie wymaga czasu. Podziwiając wielkie sukcesy możemy dotrzeć do informacji, że zanim doszli do czegoś imponującego musieli kilka razy zbankrutować. Nie każdego to czeka, jednak warto próbować, nawet jeśli na początku zaliczymy porażkę.

Możemy postawić na sprawdzony pomysł na biznes decydując się na skorzystanie z franczyzy. Dla wielu osób okazuje się to najlepszym rozwiązaniem, bo właściwie od pierwszego dnia mają klientów i otrzymują dokładną wiedzę, na temat tego jak skutecznie prowadzić swoją firmę.

Czasem jednak warto zaufać własnej intuicji i jeśli coś nam przyjdzie do głowy, mamy pomysł na przekłucie tego w pieniądze i sukces, to z pewnością warto zaryzykować stworzenie takiego biznesu.

Prowadzenie własnej firmy to ciężki kawałek chleba, jednak przedsiębiorcy wskazują wiele zalet takiego rozwiązania. Podstawową jest z pewnością to, że nasza praca przekłada się na nasz własny sukces, a nie powiększa kieszeni kogoś innego. Jednocześnie daje to ogrom satysfakcji, szczególnie jeśli zostaniemy docenieni przez klientów, bo to oni będą najważniejsi.

Krótko podsumowując

Pomysły na biznes z pewnością znajdują się wszędzie wokół nas, my musimy je jedynie dostrzec. Niezwykle konkurencyjny rynek sprawia, że znalezienie czegoś, czego jeszcze nie ma jest wręcz niemożliwe, a przebicie się w obleganej branży będzie wymagać od nas ogromu ciężkiej pracy i samozaparcia.

Gdy założymy działalność przejdziemy przez różne etapy. W niektórych będziemy zadowoleni z postępów i rosnących zysków, a w innych będziemy rozważać zamknięcie biznesu i liczyć straty. Z pewnością jednak za wszelką cenę warto przetrwać i znaleźć swój zloty środek i sposób, aby zarabiać jeszcze więcej. Zawsze można coś poprawić, zrobić lepiej i przyciągnąć więcej klientów.

Gdy znajdziemy swój idealny sposób na biznes z pewnością będziemy pewni, że to właśnie tym chcemy się zajmować na co dzień i że praca będzie sprawiać nam przyjemność i generować zadowalające zyski. W prowadzeniu własnej działalności warto pamiętać o nieustannym rozwoju, bo zawsze możemy być jeszcze lepsi i mieć większy biznes i większe zyski.