Sprzedaż towarów za pośrednictwem serwisu Amazon wymaga przede wszystkim pełnego zaangażowania w realizowane zadania, a także znajomości podatków obowiązujących w Polsce i na terenie Europy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie obowiązują podatki w e-commerce, koniecznie sprawdź poniższy wpis.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w branży e-commerce wcale nie nakłada obowiązku budowania własnej platformy sprzedażowej. Możesz wykorzystać zewnętrzne firmy takie jak Amazon, które umożliwiają sprzedaż towarów bezpośrednio ze swoich magazynów, co odciąży Cię z samodzielnej realizacji zamówień. Taka metoda sprzedaży nazywana jest modelem FBA, natomiast jest także inna forma sprzedaży, czyli FBM, gdzie wykorzystasz tylko platformę sprzedażową do przyciągnięcia uwagi nowych klientów, natomiast wysyłką towaru zajmiesz się samodzielnie.
Jeśli chodzi o podatki w e-commerce, istotne jest to, aby przed rozpoczęciem sprzedaży poznać chociażby podstawowe zagadnienia związane z podatkiem VAT. Wiele ciekawych informacji na temat podatków w e-commerce przeczytasz na stronie: https://taxology.co/pl/co-to-jest-vat-oss. Procedury tego typu obowiązują już od 1 lipca 2021 roku i mają na celu ujednolicić sposób rozliczenia podatku VAT na terenie Unii Europejskiej.
Podatki w e-commerce a Amazon – o czym warto wiedzieć?
Decydując się na realizowanie sprzedaży za pośrednictwem serwisu Amazon, musisz wiedzieć, jakie aktualnie obowiązują podatki w e-commerce. Jeśli sprzedajesz towary na rzecz osób prywatnych w UE, pamiętaj, że limit sprzedażowy wynosi 10 tys. euro. Powyżej tej kwoty będziesz zobowiązany do rejestracji firmy w celu rozliczenia podatku VAT za granicą. Po przekroczeniu limitów niestety nie da się uniknąć obowiązku zapłaty podatku VAT, aczkolwiek procedury z tym związane zostały uproszczone do minimum. Jako przedsiębiorca masz dwa sposoby do wyboru, aby zarejestrować się za granicą jako podatnik VAT.
- Indywidualna rejestracja w kraju nabywcy, gdzie pojawia się obowiązek rozliczenia VAT. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej.
- Uproszczona procedura rejestracji VAT OSS. Jako podatnik musisz jedynie dokonać rejestracji w Polsce, aby jednocześnie rozliczać podatek VAT za granicą. To możliwe dzięki deklaracji podatkowej VIU-DO, która pozwala na odprowadzenie zbiorczego podatku płaconego w euro.
Rozliczenia podatkowe w e-commerce – jak zapanować nad dokumentacją księgową?
Jeśli chcesz sprawnie prowadzić swoją działalność gospodarczą i poprawnie rozliczać podatki w e-commerce, koniecznie sprawdź ofertę profesjonalnego biura księgowego. Zyskasz w ten sposób dostęp do pomocy w kwestii rozliczeń VAT OSS, która obejmuje:
- analizę aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa,
- rejestrację firmy do VAT OSS,
- prowadzenie rozliczeń podatkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Więcej na temat współpracy z profesjonalną firmą księgową w zakresie rozliczeń VAT OSS przeczytasz na stronie: https://taxology.co/pl/vat-oss/.