JDG to zdecydowanie najprostsza forma prowadzenia własnego biznesu i sposób, aby „być na swoim”. Daje ona znaczącą niezależność, jednak warto wiedzieć, że wiąże się również z dużą odpowiedzialnością, której musimy podołać. Niestety nie wszyscy utrzymują się na rynku, nie każdy pomysł jest dobry i nie każdy ma odpowiednie predyspozycje do bycia przedsiębiorcą. Co więc musisz wiedzieć przed założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej? Na co się przygotować i o czym pamiętać? Zacznijmy jednak od tego, czym ona jest oraz jak i kto może ją założyć i prowadzić.
Spis treści
Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?
Według obowiązujących przepisów jest to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Jak więc widać, abyśmy mogli mówić o JDG niezbędne jest spełnienie określonych warunków.
Przede wszystkim taka firma:
- musi mieć cel zarobkowy,
- musi mieć charakter zorganizowany,
- musi być wykonywana w sposób ciągły i powtarzalny,
- musi być prowadzona we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność,
- nie może być zarządzana przez zewnętrzną osobę lub podmiot.
Kto może założyć i prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?
W przypadku JDG mamy do czynienia z tzw. samozatrudnieniem. Można interpretować to stwierdzenie, że sami jesteśmy sobie szefem, co wiele osób przyciąga i skłania do podjęcia ryzyka prowadzenia własnej firmy. Aby założyć i prowadzić jednoosobową firmę musimy jednak spełnić kilka istotnych warunków. Czy wiesz jakich?
Pierwszym warunkiem jest pełnoletność osoby zakładającej firmę. Musi ona bowiem mieć pełną zdolność do czynności prawnych, a także do podejmowania decyzji oraz musi ponosić odpowiedzialność za swoje działania. W pewnych sytuacjach możliwe jest prowadzenie działalności przez osobę niepełnoletnią.
Działalność na terenie Polski mogą prowadzić zarówno jej obywatele, jak i obywatele państw członkowskich UE i spoza niej, jeśli posiadają zezwolenie na pobyt stały lub czasowy w określonym celu, bądź mają status rezydenta długoterminowego Unii. wszystkich obowiązują takie same zasady.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Obecnie w naszym kraju obowiązuje zasada tzw. jednego okienka. Jest to ogromne uproszczenie dla osób, które zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, gdyż znika konieczność odwiedzania po kolei wielu urzędów w celu dopełnienia wszystkich obowiązkowych formalności.
Założenie własnej firmy jest proste, szybkie i bezpłatne.
Aby założyć działalność gospodarczą musimy wypełnić i złożyć formularz CEIDG-1. Można to zrobić osobiście w urzędzie w formie tradycyjnej, papierowej. Drugą opcją jest załatwienie sprawy w urzędzie przez pełnomocnika lub listem poleconym. A trzecim i zdecydowanie najłatwiejszym wyjściem jest złożenie wniosku przez Internet. Ta ostatnia opcja dostępna jest na stronie CEIDG, a także w systemach elektronicznych niektórych banków.
Gdy decydujemy się na skorzystanie z platformy banku, najczęściej jednocześnie zakładane jest nasze konto firmowe – rachunek rozliczeniowy. To wygodna i szybka opcja. Warto jednak pamiętać, że całość rejestracji zostanie przeprowadzona zdalnie jedynie w sytuacji, gdy korzystamy z Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. W przeciwnym razie po wysłaniu wniosku elektronicznie, w ciągu 7 dni będziemy musieli zgłosić się do urzędu, aby go potwierdzić i podpisać.
W czasie wypełniania wniosku możemy również załączyć formularz dla ZUS, dzięki czemu nie będzie konieczności składnia go osobno. Informacje o rejestracji firmy zostaną automatycznie przekazane do urzędu skarbowego, ZUS oraz GUS. Jeśli dotąd nie posiadaliśmy numeru NIP, to zostanie on nam nadany w ciągu 3 dni. Gdy otrzymamy informację na ten temat i założymy rachunek firmowy musimy o te dane uzupełnić wpis do CEIDG. Dokonuje się tego na tym samym wniosku, co przy rejestracji.
GUS nadaje nam numer REGON, który będzie niezbędny w kontaktach z US i w czasie wystawiania faktur czy rachunków. Obydwa numery identyfikacyjne czyli NIP oraz REGON powinny znaleźć się również na pieczątce firmowej.
Jak przygotować się do wypełnienia wniosku do CEIDG?
Aby prawidłowo wypełnić wniosek CEIDG-1 musimy mieć przygotowany zestaw informacji. Po pierwsze dowód osobisty lub paszport – tam znajdziemy podstawowe dane. Drugą kwestią jest adres prowadzenia działalności, do którego musimy posiadać tytuł prawny. Jeśli posiadamy już numer NIP to również warto go przygotować. Zastanówmy się także wcześniej nad formą opodatkowania naszej działalności.
Kolejna kwestia dotyczy kodów PKD prowadzonej działalności. Warto skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki i dokładnie sprawdzić, które dotyczą naszej firmy, zanim usiądziemy do wypełniania wniosku.
Kiedy nie trzeba rejestrować działalności – co musisz wiedzieć o działalności nierejestrowanej??
W pewnych sytuacjach przedsiębiorca nie musi rejestrować swojej działalności w CEIDG. Mówimy wówczas o tzw. działalności nierejestrowanej. Jednak, aby z takiej opcji skorzystać konieczne jest spełnienie dwóch istotnych warunków:
- Przychody z takiej działalności osoby fizycznej w żadnym miesiącu nie mogą przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w roku 2022 -1505 zł.
- Osoba fizyczna nie mogła prowadzić działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.
Można powiedzieć, że jest to taka działalność na próbę. Nie generuje dodatkowych kosztów. Nie ma konieczności opłacania składek ZUS, zgłaszania działalności czy płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Niezbędne będzie jedynie prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, która posłuży nam do rozliczenia rocznego.
Jeśli taka działalność na próbę się sprawdzi i zacznie się rozwijać, to przy wzroście przychodów niezbędne będzie zarejestrowanie jednoosobowej działalności w CEIDG. Początkowo możemy przez okres 6 miesięcy skorzystać z tzw. ulgi na start, a następnie przez dwa lata z preferencyjnych składek ZUS. W ten sposób pierwsze 2,5 roku prowadzenia działalności nie będzie wiązało się dla nas z wielkimi kosztami i będziemy mogli skutecznie się rozwijać.
Istnieją jednak jeszcze inne sytuacje, w których pomimo prowadzonej działalności nie ma konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Wyłączone z obowiązku rejestracji są następujące zajęcia:
- produkowanie wina przez rolników,
- działalność w zakresie agroturystyki,
- rolniczy handel detaliczny.
Poza określonymi powyżej sytuacjami prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji zagrożone jest karą ograniczenia wolności oraz grzywny.
Jak wybrać nazwę dla swojej firmy?
W przypadku firmy jednoosobowej w nazwie powinno znaleźć się imię i nazwisko jej właściciela. Jest to obowiązkowe i muszą one występować właśnie w takiej kolejności. Oprócz tego możemy podać nazwę skróconą, określającą profil działalności, czy będącą pseudonimem. Warto jednak dokładnie się nad nią zastanowić, jeśli planujemy rozszerzenie swoich działań o różne dziedziny. Jedna osoba bowiem nie może mieć zarejestrowanych na siebie kilku firm, jednak może rozszerzyć działalność jednej o nowe kody PDK. W takich sytuacjach nazwa powinna być uniwersalna.
Własna firma a umowa o pracę – czy warto rozpocząć własną działalność?
Umowa o pracę daje pewną stabilność i wygodę, dlatego jest chętnie wybieraną opcją przez wiele osób. Jednak przedsiębiorcy przekonują, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest prowadzenie własnej firmy. Czy warto więc podjąć się prowadzenia własnej działalności i dlaczego?
- Prowadząc firmę masz większy wpływ na to, ile zarabiasz – w tym aspekcie znaczenie ma wiele czynników. Dochodem osoby prowadzącej działalność będzie przychód pomniejszony o niezbędne do opłacenia składki i podatki. Jednak pojawia się możliwość „wrzucenia” wielu wydatków w koszty. W ten sposób możemy zyskać np. na samochodzie wziętym w leasing, czy zakupie niezbędnego do pracy sprzętu. Przedsiębiorca również samodzielnie decyduje o tym ile pracuje i ustala ceny swoich usług czy produktów.
- Wybierając DG zamiast umowy możesz zarabiać więcej – wielu pracodawców przy współpracy b2b decyduje się zapłacić więcej, niż gdyby zatrudniło pracownika do takich zadań. Głównym powodem jest fakt, że nie będą musieli za taką osobę odprowadzać składek ubezpieczeniowych.
- Możliwość skorzystania z dodatkowy ulg – przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z wielu dodatkowych ulg i preferencji, a pośród nich: ulga badawczo-rozwojowa, IP Box, czy ulga na innowacje.
- Więcej dostępnych form opodatkowania – przedsiębiorca nie musi rozliczać się na zasadach ogólnych, choć jest to również dla niego opcją. Może zdecydować się także na podatek liniowy czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
- Brak preferencji przy pracy dla byłego pracodawcy – jeśli przechodzisz na samozatrudnienie i będziesz pracować dla swojego dotychczasowego pracodawcy, to nie będziesz mieć możliwości skorzystania z ulgi na start, ani z preferencyjnego niskiego ZUS-u przez kolejne dwa lata. W takiej sytuacji od razu wejdziesz na tzw. duży, normalny ZUS. Musisz więc liczyć się z takimi kosztami.
- Większa składka zdrowotna dla lepiej zarabiających – w Polskim Ładzie od 2022 roku pojawiła się pewna pułapka dla przedsiębiorców. Chodzi dokładnie o składkę zdrowotną liczoną od dochodu. Ta sama zasada dotyczy pracowników na umowach, ale… W przypadku przedsiębiorców mamy dodatkowy problem w postaci sprzedaży majątku firmy, który podwyższa dochód. Jeśli więc sprzedasz komputery, z których dotąd korzystałeś uzyskasz większy dochód i możesz wejść na wyższy próg składkowy. Przy skali podatkowej i liniówce, wcześniej wrzucasz te rzeczy w koszty, więc może choć odrobinę mniej to odczuwasz, jednak przy ewidencji nie ma możliwości generowania kosztów.
- Prowadzisz firmę i pracujesz na umowę? Zapłacisz podwójną składkę zdrowotną – większość składek ZUS płacona jest tylko raz, jednak jeśli chodzi o składkę zdrowotną, to jest ona odprowadzana od każdej działalności, która pozwala nam na osiągnięcie przychodu. W związku z tym od UoP, a także od prowadzonej działalności zostanie opłacona ta składka, która wynosi ponad 270 dla minimalnego wynagrodzenie i rośnie wraz z wysokością dochodu.
- Dodatkowe koszty, których nie ma pracownik etatowy – można tu zaliczyć współpracę z biurem księgowym, a także każdy inny outsourcing. Jednak wiele z takich kosztów jest konieczna do prowadzenia firmy i należy brać je pod uwagę w czasie kalkulowania swoich możliwości zarobkowych w firmie.
Pozostaje więc pytanie, czy warto zdecydować się na założenie własnej firmy. Nie ma jednak na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to bowiem od wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę już na etapie jej planowania, tworzenia biznesplanu, czy kalkulowania kosztów. Jeśli ze swoją firmą wystartujemy w sposób przemyślany i odpowiednio przygotowani, to z pewnością jest to dobre rozwiązanie.
Polski Ład dla firm od 2022 roku – co wprowadza dla działalności jednoosobowej?
Polski Ład wprowadza liczne zmiany, przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, z faktu, że czasy są niestabilne i mogą spodziewać się utrudnień. Od 1 stycznia 2022 roku największa i zarazem najkosztowniejsza zmiana dotyczyć będzie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Dotychczas przedsiębiorcy opłacali zryczałtowaną składkę zdrowotną 9% od podstawy wymiaru, czyli przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a dodatkowo można ją było odliczyć od podatku w wymiarze 7,75%. Obciążenie nie było więc w rzeczywistości duże.
Jednak właśnie to ulega zmianie. Zgodnie z Nowym Ładem przedsiębiorca nie będzie mógł odliczać składki zdrowotnej od podatku. Podstawą do obliczenia wysokości składki będzie obecnie dochód. Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym będą opłacać składki w wysokości 4,9%, natomiast przy skali podatkowej 9%.
Dochód będzie obliczany tak samo, jak w przypadku tego na potrzeby podatku PIT. Warto jednak wiedzieć, że jeśli przedsiębiorca w danym miesiącu nie wykaże dochodu lub będzie on niski, to składka zdrowotna będzie odpowiednio obliczana od najniższego wynagrodzenia. Wniosek o zwrot ewentualnej nadpłaty składki należy złożyć do końca maja następnego roku, czyli bezpośrednio po dokonaniu rozliczenia rocznego podatku. Po tym terminie roszczenie wygasa.
Kolejne zmiany dotyczą podatników opodatkowanych według skali podatkowej. Przede wszystkim wzrasta kwota wolna od podatku do poziomu 30 tys. zł. Oprócz tego drugi próg podatkowy zostaje podniesiony do poziomu 120 tys. zł. Jeszcze jedną opcją jest możliwość skorzystania z ulgi dla klasy średniej, jednak tylko jeśli dochód mieści się w zakresie pomiędzy 68412 zł a 133692 zł. Te udogodnienia mogą zminimalizować straty związane z podwyższeniem składki zdrowotnej oraz brakiem możliwości odliczenia jej od podatku.
Inne zasady obliczania składki zdrowotnej będą dotyczyć podatników rozliczających się według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla wielu osób może się to okazać korzystniejsze niż skala podatkowa, gdyż wysokość składki będzie zryczałtowana, obliczana od 60%, 100% lub 180% podstawy wymiaru, czyli przeciętnego wynagrodzenia, zależnie od wysokości rocznych przychodów.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – licencje i koncesje
Założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne. Jednak może pojawić się konieczność uiszczenia stosownych opłat, związanych z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia, koncesji czy licencji. Warto wiedzieć, jaki rodzaj działalności jest objęty takim obowiązkiem.
Koncesja – kiedy jest potrzebna?
Przepisy jednoznacznie określają, w jakim zakresie działalność gospodarcza wymaga uzyskania koncesji. Ma to miejsce w następujących sytuacjach:
- ochrona osób i mienia,
- przewozy lotnicze,
- rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych,
- wytwarzanie oraz obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
- poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, ich wydobywanie, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji,
- wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucja i obrót paliwami oraz energią.
Licencja dla działalności gospodarczej – kiedy jest potrzebna?
Licencja jest drugim rodzajem pozwolenia na określoną działalność. W niektórych sytuacjach przedsiębiorcy muszą się o nią ubiegać. Bezwzględnie jest ona wymagana w następujących sytuacjach:
- pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami,
- realizowanie usług transportu drogowego, wykonywanie przewozów kolejowych osób lub rzeczy, bądź udostępnianie pojazdów trakcyjnych,
- prowadzenie agencji pracy, agencji pracy tymczasowej, instytucji szkoleniowej dla bezrobotnych organizującej szkolenia za środki publiczne.
Działalność regulowana
Niektóre typu działalności zaliczane są do tzw. działalności regulowanej. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Prowadzenie takiej działalności wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Zaliczamy do nich:
- organizacja wyścigów konnych,
- prowadzenie: indywidualnej praktyki lekarskiej, specjalistycznej praktyki lekarskiej, grupowej praktyki lekarskiej, jak również kształcenie i kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów,
- prowadzenie: indywidualne praktyki pielęgniarek, położnych, indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych albo grupowej praktyki pielęgniarek i położnych,
- usługi detektywistyczne,
- przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania,
- wyrabianie i rozlewanie wyrobów winiarskich, napojów spirytusowych, a także wyrób, oczyszczanie, skażanie i odwadnianie alkoholu etylowego,
- obrót materiałem siewnym,
- konfekcjonowanie i obrót środkami ochrony roślin,
- wytwarzanie i magazynowanie biokomponentów,
- działalność telekomunikacyjna,
- prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców, pracowni psychologicznej dla instruktorów, egzaminatorów i kierowców, oraz organizowanie kursów dokształcających dla kierowców przewożących niebezpieczne towary,
- prowadzenie kantoru,
- organizowanie imprez turystycznych oraz pośredniczenie na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych (nie na rzecz organizatorów turystyki, którzy legitymują się odpowiednim wpisem na listę),
- prowadzenie przedsiębiorstwa składowego,
- świadczenie usług turystycznych, które obejmują: polowanie realizowane przez cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, polowanie zagraniczne,
- prowadzenie stacji kontroli pojazdów,
- działalność pocztowa nie wymagająca zezwolenia,
- organizacja profesjonalnego współzawodnictwa sportowego.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – wady i zalety
Zalety | Wady |
---|---|
Nie ponosimy żadnych kosztów założenia działalności. | Przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania JDG całym swoim majątkiem osobistym. |
Nie ma wymogów zmuszających do tworzenia kapitału przedsiębiorstwa. | Obowiązkowe odprowadzanie składek ubezpieczeniowych do ZUS. |
Niskie koszty związane z korzystaniem z obsługi księgowej. | Konieczność podstawowej znajomości przepisów związanych z podatkami. |
Elastyczne otwieranie, zawieszanie i zamykanie działalności gospodarczej. | |
Obowiązki sprawozdawcze w bardzo ograniczonej formie. | |
Możliwość optymalizacji podatkowej - dostępne różne formy opodatkowania. |
Czy konieczne jest posiadanie pieczątki firmowej przy JDG?
Prawo nie nakłada obecnie na przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą obowiązku posiadania firmowej pieczęci. Jest to jednak rozwiązanie bardzo wygodne, a czasem nawet niezbędne, bo mimo, iż urzędnicy nie mogą wymagać od obywateli więcej niż stanowi prawo, to czasem zwyczajnie nie da się załatwić sprawy, jak ktoś uzna, że na danym dokumencie musi być pieczątka firmy.
Dlatego z pewnością warto ją wyrobić. Zawieramy na niej podstawowe dane związane z prowadzoną przez nas działalnością, takie jak jej nazwa, numer NIP, REGON, adres siedziby, dane kontaktowe – numer telefonu, adres e-mail.
Czy prowadząc działalność jednoosobową mogę zatrudnić pracownika?
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie oznacza, że nie możemy nikogo zatrudnić. Wręcz przeciwnie. Możemy mieć pracowników. Musimy jednak mieć na uwadze, że niektóre formy opodatkowania nakładają na nas pewne limity, np. przy Karcie Podatkowej możemy zatrudnić wyłącznie na umowę o pracę – zlecenie i dzieło są wykluczone, a dodatkowo może to być maksymalnie 5 osób.
Jako pracodawca musimy również dopilnować wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem takiej osoby, regularnie odprowadzać składki i podatki.
Jakie formy opodatkowania są dostępne dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Formę opodatkowania działalności gospodarczej musimy wybrać już na etapie wypełniania wniosku do CEIDG. Jeśli nie mamy pewności, która z nich będzie dla nas najlepsza, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady księgowej. Wyróżniamy 3 podstawowe formy opodatkowania wykorzystywane w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej: skala podatkowa, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Niekiedy dostępna jest również karta podatkowa, choć jest ona znoszona przez Nowy Ład.
Opodatkowanie działalności według skali podatkowej
Inaczej określane jako opodatkowanie na zasadach ogólnych. Mamy tu dwie stawki podatkowe 17% i 32%. Opodatkowany nimi jest nasz dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami, a kosztami ich uzyskania. Nowy Ład zmienia granicę pomiędzy pierwszym a drugim progiem podatkowym. Za rok 2021 rozliczamy się jeszcze według tego, że pierwszy próg wynosi 85 528 zł, a powyżej tej kwoty wchodzimy na drugi. Jednak za rok 2022 rozliczać będziemy się już z granicą pierwszego progu na poziomie 120 tys. zł.
Rozliczając się w skali podatkowej, w zeznaniu rocznym mamy możliwość skorzystania z wielu dodatkowych ulg, jak np. prorodzinna. Księgowość na zasadach ogólnych musi mieć obowiązkowo prowadzone ewidencje: księgi rachunkowe lub księgi przychodów i rozchodów.
Opodatkowanie działalności podatkiem liniowym
Drugą możliwą opcją opodatkowania działalności jednoosobowej jest podatek liniowy. Podobnie, jak przy zasadach ogólnych dotyczy on dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodami, a kosztami ich osiągnięcia. Mamy tu jedną, stałą wysokość podatku 19%. Uznaje się to za zaletę tej formy opodatkowania, gdyż niezależnie od wysokości dochodów, stawka podatku pozostaje niezmienna.
Opodatkowanie działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
W tej formie opodatkowania płacimy podatek obliczany od przychodu, których nie możemy pomniejszyć o koszty, jakie ponieśliśmy. Decydując się na to rozwiązanie mamy do wyboru następujące stawki: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%. To na jaką się decydujemy będzie zależne od rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Księgowość obejmuje tu prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów, która nie uwzględnia ponoszonych przez firmę kosztów. Jednak przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać dowody zakupu, prowadzić ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych.
Opodatkowanie działalności kartą podatkową
Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opłacania podatku dochodowego. Nie ma ona związku z przychodami, jakie osiąga firma. Jednak jej stawka uzależniona jest od kilku czynników, takich jak: rodzaj realizowanych usług, wielkość zatrudnienia, rozmiar prowadzonej działalności, wielkość (liczba ludności) miejscowości, w której prowadzona jest działalność.
Prowadzenie działalności opodatkowanej karta podatkową było dostępne jedynie dla podatników, których rodzaj działalności określony jest w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Mogła to więc być opieka nad dziećmi i osobami chorymi, czy usługi rozrywkowe.
Należy jednak zaznaczyć, że Nowy Ład likwiduje Kartę podatkową dla podatników, którzy zaczynają działalność w 2022 roku lub chcą zmienić formę opodatkowania.
JDG a ZUS
Składając wniosek CEIDG-1 o zarejestrowanie działalności gospodarczej, wnioskujemy również o zgłoszenie nas jako płatnika składek do ZUS. W ciągu 7 dni od założenia działalności przedsiębiorca musi zgłosić siebie do ubezpieczeń. W tym celu wypełnić należy:
- ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego,
- ZUS ZZA – tylko składka zdrowotna.
Składni do ZUS należy opłacać regularnie do 10 dnia każdego miesiąca. Jeśli jednak zatrudniamy pracowników i odprowadzamy od wypłat potrącone składki, to termin przesuwa się do 15 dnia miesiąca.
Jeśli zakładamy działalność gospodarczą i jednocześnie pracujemy na umowę o pracę i uzyskujemy wynagrodzenie równe lub wyższe minimalnemu, czyli w 2022 roku 3010 zł, to nie opłacamy żadnych składek na ubezpieczenie społeczne. Jedynie obowiązkowa pozostaje składka na ubezpieczenie zdrowotne, która w takiej sytuacji płacona jest podwójnie.
Pojawiają się tu jednak specjalne preferencje dla nowych przedsiębiorców. Pierwszą z nich jest ulga na start, czyli przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności opłacamy jedynie składkę zdrowotną i jesteśmy zwolnieni ze składek na ubezpieczenie społeczne. Skorzystanie z tej opcji jest dobrowolne. Następnie przez kolejne 24 miesiące można korzystać z tzw. składek preferencyjnych, nazywanych też małym ZUS-em. Rozwiązania te nie są jednak przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy będą świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy, oraz dla tych, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzili dowolną działalność gospodarczą.
Jaką odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca w jednoosobowej działalności gospodarczej?
Kwestię odpowiedzialności za zobowiązania firmy powinniśmy mieć szczególnie na uwadze, jeśli decydujemy się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Chodzi o to, że w tej formie prowadzenia firmy, przedsiębiorca odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem osobistym. Mówiąc bardziej kolokwialnie – jeśli masz prywatny dom, samochód czy oszczędność, a Twoja firma wpadnie w długi, to wierzyciele będą mogli dochodzić ich spłaty z tego właśnie majątku.
Konto firmowe – czy obowiązkowo należy je posiadać przy JDG?
Nie ma jednoznacznego obowiązku posiadania konta firmowego, które w bankach nazywane jest rachunkiem rozliczeniowym. Jednak z pewnością warto zastanowić się nad jego założeniem. Przede wszystkim będzie ono przydatne w rozliczeniach z urzędem skarbowym – na nie będzie trafiał ewentualny zwrot. Będziemy mieć porządek w finansach, gdyż prywatne środki nie będą się mieszać z firmowymi.
Kolejną kwestią jest to, czy będziemy płatnikami podatku VAT. Vatowcy trafiają na tzw. białą listę podatników VAT, na której mogą być weryfikowani przez swoich kontrahentów i na tej liście mogą znaleźć się jedynie numery rachunków rozliczeniowych. Jeśli korzystamy z ROR nie zostaną one opublikowane.
Pojawia się tu również kwestia split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, to w rachunku rozliczeniowym posiadamy dodatkowy rachunek, na który będzie wpływał jedynie podatek VAT z wystawianych faktur, jeśli klienci i kontrahenci będą używać specjalnego rodzaju przelewu.
Zdecydowanie dla vatowców posiadanie rachunku rozliczeniowego wydaje się bardzo ważne. Jeśli nimi nie jesteśmy nieco spada ich znaczenie, jednak z pewnością, aby nie popaść w tarapaty finansowe warto środki firmowe i prywatne trzymać na oddzielnych rachunkach.