Znajomość języka w pracy opiekunki w Niemczech niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to poczucie bezpieczeństwa, większa pewność siebie i szansa na atrakcyjną wypłatę. Jeśli umiesz swobodnie mówić po niemiecku, nie stresujesz się aż tak bardzo wyjazdem, a na miejscu potrafisz dobrze porozumieć się z innymi. To gwarantuje większy komfort w pracy w niemieckiej opiece. Dlaczego jeszcze warto znać język?
Znajomość języka niemieckiego w pracy w opiece to konieczność
Warto wiedzieć, że praca w opiece w Niemczech bez znajomości języka jest niemal niemożliwa. Co prawda w Internecie można natknąć się na ogłoszenia, których autorzy nie jej nie wymagają, ale nie zawsze są to uczciwe propozycje. Dodatkowo, wybierając tylko oferty pracy z językiem polskim, zamykasz sobie drogę do rozwoju w branży. Lepiej więc na samym początku poświęcić czas na naukę i później szlifować umiejętności. Nagrodą będą o wiele większe możliwości zawodowe. Możesz uczyć się samodzielnie albo skorzystać z ofert kursów przygotowywanych przez wiele agencji opieki. Wszystko zależy od Twoich zasobów czasowych i predyspozycji.
Opiekunka pracująca w Niemczech musi umieć porozumiewać się ze swoim podopiecznym. Zazwyczaj bowiem jest on osobą starszą, schorowaną, która zna jedynie język ojczysty. Znajomość niemieckiego ułatwia więc codzienną opiekę i pozwala zareagować w nieprzewidzianych sytuacjach.
Język – podstawowe narzędzie opiekunki w Niemczech
Jak już wspomnieliśmy, znajomość niemieckiego jest niezbędna do wykonywania pracy w niemieckiej opiece. Oczywiście nie musisz od razu porozumiewać się płynnie – na początek wystarczy komunikatywna znajomość języka. Dzięki niej już pierwszego dnia na zleceniu będzie Ci dużo łatwiej. Poznawanie podopiecznego i jego rodziny zawsze wiąże się z pewnym poziomem stresu. Jeśli nie znasz języka, stres ten znacznie się zwiększa. Dlatego dobrze jest przećwiczyć wcześniej kilka zwrotów powitalnych i opisujących Ciebie. Możesz zapisać je na kartce. Nerwy sprawiają, że niekiedy zapomina się najprostszych słówek. Jeśli będziesz mieć je przed oczami, unikniesz kłopotliwej sytuacji.
Praca w opiece w Niemczech a znajomość języka
Umiejętność mówienia po niemiecku przydaje się każdego dnia pracy. Dzięki niej jesteś w stanie szybko rozpoznać potrzeby seniora i odpowiednio na nie zareagować. Nie wystarczy bowiem mówić – trzeba również rozumieć to, co druga osoba chce przekazać. W przypadku seniorów nie jest to takie łatwe. Podopieczni często mówią niewyraźnie, cicho albo używają dialektu, który obcokrajowcowi trudno zrozumieć.
Znajomość niemieckiego pomaga także w wykonywaniu codziennych obowiązków poza domem. Jeśli opiekunka pracująca w Niemczech umie mówić po niemiecku, łatwiej jej zrobić zakupy w sklepie czy aptece, umówić osobę starszą na wizytę u lekarza czy wezwać karetkę w razie potrzeby.
Co zyskasz dzięki znajomości języka niemieckiego?
Jeśli umiesz mówić po niemiecku, zwiększa się Twoja pewność siebie. Możesz swobodnie pracować w opiece w Niemczech, gdyż wiesz, że niewiele jest Cię w stanie zaskoczyć. Obowiązki stają się więc łatwiejsze i znacznie mniej stresujące, a rozmowa nie jest dla Ciebie przykrą koniecznością, ale doskonałą rozrywką. Zmniejszająca się bariera językowa ułatwia też budowanie relacji z podopiecznym i jego rodziną, a także poznawanie nowych ludzi.
Niewątpliwą zaletą znajomości niemieckiego są większe zarobki w opiece. Wystarczy zerknąć na oferty pracy na portalu SenioPort. Opiekunkom i opiekunom, którzy mogą pochwalić się dobrą i bardzo dobrą znajomością języka, już na wstępie proponuje się wyższe stawki. A jeśli do umiejętności językowych dołączymy doświadczenie w branży, to zarobki stają się niezwykle atrakcyjne.