Stosunkowo duża grupa przedsiębiorców w Polsce posiada status małego podatnika. Najczęściej są to małe firmy, które w praktyce wytwarzają znaczną część PKB. Możliwości i budżety takich przedsiębiorstw są zwykle ograniczone. W związku z tym polskie prawo zakłada, że mogą należeć się im z tego tytułu pewne przywileje, m.in. właśnie podatkowe.
Z pewnością interesuje Cię, w jaki sposób status małego podatnika wpływa na PIT, VAT, CIT. Istotne jest również to, w jaki sposób uzyskuje się taki status. Jakie możliwości mają mniejsze firmy, jakie działania muszą podejmować, aby z nich skorzystać? Dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Mały podatnik — kim dokładnie jest i jaka jest definicja takiego przedsiębiorcy?
Małym podatnikiem nazywamy przedsiębiorcę, którego wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w ubiegłym roku określonej kwoty. Oznacza to, że o tym, czy w 2024 możesz korzystać ze statusu małego podatnika, będzie zależeć od kwoty przychodu w roku 2022. Kwota przychodu będzie liczona łącznie z kwotą należnego podatku od towarów i usług, czyli z VAT-em.
Wartość przychodu nie może przekroczyć 2 000 000 Euro w roku ubiegłym, aby dany przedsiębiorca uzyskał status małego podatnika. Jednocześnie należy wiedzieć, że kwota ta obliczana jest na podstawie średniego kursu Euro, ogłaszanego w pierwszym dniu roboczym października poprzedniego roku podatkowego przez NBP. Aby uprościć obliczenia, kwotę zaokrągla się do pełnych złotych.
Definicja małego podatnika regulowana jest przez dwie ustawy:
- art. 5a pkt. 20 ustawy o PIT,
- art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.
Przy wyliczaniu przychodu w celu określenia, czy należy Ci się status małego podatnika, bierzesz pod uwagę jedynie kwotę za rok poprzedni łącznie z podatkiem VAT.
Mały podatnik VAT, PIT, CIT 2024 r.
Limit przychodu określający małego podatnika zmienił się w 2024 roku. Wcześniej była to kwota 1,2 mln euro, a od stycznie pod uwagę bierze się kwotę 2 mln. Euro. Zgodnie z prawem, czyli jak czytamy w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, małym podatnikiem może być podmiot, w przypadku którego wartość sprzedaży wraz z podatkiem nie przekroczyła 2 000 000 Euro lub w przypadkach określonych ustawą, które dotyczą przede wszystkim sektora finansowego, np. domów maklerskich 45 000 Euro.
Jeśli chodzi o małego podatnika CIT, to mamy do czynienia z taką samą sytuacją. Limit przychodów będzie wynosił 2 mln Euro. Tak samo prezentuje się sytuacja w przypadku podatników PIT. Uzyskanie statusu małego podatnika nie wiąże się z koniecznością wykonywania dodatkowych czynności. Należy się on każdemu przedsiębiorcy, którego przychody mieszczą się we wspomnianych limitach.
Status małego podatnika 2024 rok — obowiązujące kwoty
Wiesz już, że kwotę przychodów, jaka uprania do statusu małego podatnika oblicza się na podstawie wartości kwoty 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki po kursie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski w pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego. Zastanawiasz się, ile dokładnie wynoszą limity w roku 2024?
3.10.2022 roku Narodowy Bank Polski opublikował kurs Euro 4,8272 zł.
4,8272 x 2 000 000 = 9 654 400 zł
Oznacza to, że status małego podatnika w 2024 będzie miał przedsiębiorca PIT, CIT, a w niektórych przypadkach również VAT, którego przychód ze sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczył w roku 2022 kwoty 9 654 400 zł.
Jakie są zalety statusu małego podatnika PIT, CIT, VAT?
- Jednorazowa amortyzacja środków trwałych — pozwala na zdecydowane obniżenie wartości zobowiązań podatkowych za bieżący okres rozliczeniowy. Jeśli próg 50 000 Euro zostanie przekroczony, to podatnik nie może dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych na kolejne nabycia. Amortyzacji takiej podlegają środki trwałe z grup 3-8, z wyłączeniem samochodów osobowych.
- Mały podatnik CIT ma możliwość korzystania z obniżonej do 9% stawki CIT — można z niej jednak korzystać również jedynie wtedy gdy w bieżącym roku również podatnik nie przekroczył pułapu przychodów na poziomie 2 mln. Euro.
- Możliwość wpłacania zaliczek na PIT i CIT co kwartał — pierwszy rok po tym, jak staniesz się płatnikiem VAT, musisz rozliczać się miesięcznie, dopiero po 12 miesiącach można przejść na rozliczenia kwartalne.
- Możliwość rozliczania VAT metodą kasową.
Ustawodawca wprowadził szereg przywilejów dla małych podatników, dzięki czemu mogą oni skutecznie rywalizować na rynku, także z większymi podmiotami gospodarczymi. Oczywiście warto sprawdzić limity podatkowe, jakie nas obowiązując i dokładnie przeliczyć, czy zaliczamy się do grona małych podatników. Pamiętając, że pod uwagę należy brać kwotę brutto.
Najważniejsza jednak jest zasada, że status małego podatnika przysługuje przedsiębiorcom, których przychód nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln Euro. Według kursu Euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.
Jaki jest cel uzyskiwania statusu małego podatnika?
Status małego podatnika to przede wszystkim dla małych i średnich firm możliwość lepszej optymalizacji podatkowej. Pozwala on na uzyskanie zdecydowanie lepszego cash-flow, co przyczynia się do większych możliwości inwestycyjnych i podejmowania różnego rodzaju decyzji finansowych. Uwagę zwraca więc przede wszystkim fakt, że dzięki temu pojawia się możliwość konkurowania na rynku nawet ze zdecydowanie większymi podmiotami.