W dniu 17 czerwca 2022 Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę, aby od 1 stycznia 2024 roku fakturowanie elektroniczne stało się obowiązkowe w Polsce.
Z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) możemy korzystać od 1 stycznia 2022 roku. Jest to rozwiązanie zaliczane do innowacyjnych usług administracji, których celem jest ułatwianie rozliczeń pomiędzy firmami i zapewnianie im wyższego poziomu bezpieczeństwa. W ten sposób wystawia się tzw. faktury ustrukturyzowane. Są one jednak na razie dobrowolne, na równi z dotychczasowymi formami faktur papierowych i elektronicznych.
Wprowadzanie takich rozwiązań ma ogromne znaczenie w kontekście szybszego wykrywania oszustw podatkowych, a w szczególności karuzel VAT.
Korzystanie z KSeF wiąże się ze zmianami w systemie zarówno wystawiania, jak i odbierania faktur. Przygotowuje się je bowiem zgodnie ze wzorem przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Gdy wystawimy fakturę w programie finansowo-księgowym za pomocą interfejsu API, zostanie ona przesłana do centralnej bazy MF, następnie będzie ona w systemie dostępna i kontrahent będzie miał możliwość jej pobrania.
Jakie korzyści wynikają z e-faktury dla przedsiębiorców?
- Nie występowanie duplikatów faktur – nie ma możliwości zgubienia ani zniszczenia takiej faktury, więc nie będzie konieczności wystawiania jej duplikatu.
- Ograniczenie kosztów – przechowywanie i archiwizowanie faktur ma miejsce w KSeF przez 10 lat.
- Przedsiębiorca nie musi posiadać kopii papierowych, czy też w odrębnych systemach informatycznych.
- Wzrost szybkości wymiany danych między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń – faktura, którą wystawimy będzie udostępniona kontrahentowi niemal w czasie rzeczywistym, co przyczyni się do ograniczenia procesów księgowych i ich automatyzacji.
- Usprawnienie obrotu gospodarczego – wprowadzony zostanie jeden standard faktury, więc obieg faktur zostanie zautomatyzowany.
- Zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów i usług.
- Możliwość wglądu w ścieżkę obiegu faktury, pewność że dotarła do kontrahenta.
Taka nowa forma dokumentacji pojawiła się w Polsce jako w czwartym kraju Unii Europejskiej, po Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Docelowo rząd dąży do tego, aby taka forma rozliczeń stała się obowiązkowa dla wszystkich polskich przedsiębiorców, będących podatnikami VAT.