Składanie podpisu na różnych dokumentach w formie imienia i nazwiska jest dla nas bardzo powszechną czynnością. Przywykliśmy, że w wielu miejscach podpisywać musimy się własnoręcznie. Istnieje jednak jeszcze jedna forma podpisu dopuszczalna na wielu dokumentach. Chodzi o parafkę.
Spis treści
Parafka jak powinna wyglądać? Co ją odróżnia od czytelnego podpisu?
Wygląd parafki nie jest ściśle określony. Czasem jest to więc inicjał, a niekiedy inny znak graficzny lub nawet jedna litera. Podpis osoby jako parafa według ogólnych definicji powinien zawierać przynajmniej nazwisko lub jego skróconą formę. W związku z tym mamy zwykle do czynienia z opuszczeniem liter. Z założenia również podpis powinien być czytelny.
Okazuje się jednak, że parafka pozbawiona nazwiska, a zawierająca pseudonim jest dopuszczalna przez przepisy Kodeksu cywilnego. Jednak ogromne znaczenie ma, żeby taki podpis był powtarzalny, oraz unikalny, dający możliwość łatwego odróżnienia od innych.
Podobnie do podpisu czytelnego parafka musi być własnoręczna, a także musi umożliwiać identyfikację osoby. Parafkę można niekiedy uznać za synonim podpisu, ale gdy taka jego forma jest dopuszczalna.
Jak wymyślić własną parafkę?
Parafka jest rodzajem własnoręcznego podpisu. W związku z tym, że musi być odpowiednio powtarzalna, po jej wymyśleniu musimy ją wyćwiczyć. Możemy wymyślić coś charakterystycznego i minimalistycznego, a równie dobrze nawiązać do znaków graficznych pojawiających się w różnych ciekawych czcionkach.
Składając swój podpis jako parafkę, będziemy chcieli, aby nie było to kłopotliwe. To taka szybka forma podpisu na dokumencie. Często parafka jest formą skróconą naszego pełnego podpisu. Powinna ona jednak być perfekcyjna, a jednak sprawiająca wrażenie, jakbyśmy wcale nie musieli się przy niej starać.
Rodzaj podpisu nie ma większego znaczenia, bo jeden i drugi musimy odpowiednio wyćwiczyć i wymyślić. Wielu z nas podczas spisywania oświadczenia woli, zawarcia umowy czy jakiejkolwiek innej pisemnej formy, zdarzyło się, że na każdej stronie podpis był inny. One nie mogą się różnić. Musimy wypracować jeden oryginalny i trudny do podrobienia pełen podpis, jak i parafkę.
Czym powinna charakteryzować parafka?
- musi być powtarzalnym znakiem graficznym,
- musi umożliwiać identyfikację danej osoby,
- musi być składana własnoręcznie,
- najczęściej jest skróconą formą nazwiska, może też być pseudonimem, mogą to być inicjały,
- musi być czytelna,
- musi być unikalna.
Parafowanie – kiedy można tak podpisać dokument? Złożenie parafki
Złożenie parafki często jest możliwe, jeśli np. dokument do podpisania ma wiele stron, wówczas na każdej zostawiamy parafkę, co świadczy o naszym zapoznaniu się z treścią, a na ostatniej stronie składamy pełen podpis. Jeśli w jakiejś sytuacji nie masz pewności, czy wystarczy parafka, czy musi być pełen podpis, najlepiej pytać. Często również, gdy przystawia się firmową lub imienną pieczątkę, to stawia się przy niej lub na niej parafę.