Podatek od deszczu, czyli inaczej podatek od wielkości dachu. Opłata ta dotyczy nieruchomości, których zbyt duża część jest zabetonowana. W ten sposób ziemia w tym miejscu nie jest w stanie wchłonąć odpowiedniej ilości wody deszczowej. W roku 2022 pojawiają się w tym zakresie zmiany w przepisach. Dowiedz się więc, kogo obowiązuje podatek od deszczówki i ile będziesz musiał zapłacić.
Spis treści
Co to jest podatek od deszczu?
Podatek od deszczu jest potoczną nazwą tzw. opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Pobiera się ją od właścicieli działki za zbyt duże zabudowanie terenu. Wynika to z tego, że niektóre działki pokryte są budynkami o dużej powierzchni zabudowy, a dodatkowo asfaltem lub kostką brukową, co sprawia, że retencja wód opadowych i roztopowych jest znacznie ograniczona, bo nie ma ona możliwości swobodnego przedostania się do gruntu.
Często dotyczy to obiektów przemysłowych i handlowych, jednak niekiedy także domów jednorodzinnych. Takie zjawisko ma negatywny wpływ na poziom wód gruntowych, co ma przełożenie w tym, że coraz częściej pojawiają się klęski suszy. Ustawa ma na celu zachęcenie właścicieli nieruchomości do budowania systemów i wykorzystywania urządzeń do retencjonowania wody, a także do ograniczenia zabudowy betonowej.
Jaka jest podstawa prawna podatku od deszczu?
Podatek od deszczu jest regulowany przez Prawo wodne. Warto również wiedzieć, że wpływy z niego zasilają głównie budżet Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które przeznacza zgromadzone środki, na walkę ze skutkami powodowanymi przez suszę w różnych obszarach kraju. Za naliczanie i pobieranie tych opłat odpowiadają gminy, jednak do ich budżetów trafia jedynie 10% zebranych kwot.
Ustawa o Prawie wodnym wprowadziła podatek od deszczu, który zaczął obowiązywać 1 stycznia 2018 roku. Prace nad nowelizacją przepisów dotyczących właśnie ustawy od deszczy trwają. Nowe przepisy mają skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy. Planowane jest więc rozszerzenie grupy podatników, którzy będą musieli taki podatek opłacać. Zmiany mają wejść w życie w połowie 2022 roku.
Kogo obecnie dotyczy podatek od deszczu?
Do opłacania tego podatku są obecnie zobowiązani właściciele nieruchomości o powierzchni większej niż 3500 metrów kwadratowych, jednak jedynie w sytuacji, gdy jest ona zabudowana w 70% i nie jest podłączona do kanalizacji. W tym wypadku do zabudowań zalicza się wszelkiego rodzaju budynki mieszkalne, gospodarcze i użytkowe. Jednak zaliczają się tu również podjazdy i parkingi jeśli pokryte są asfaltem, czy też kostką brukową, lub innym materiałem, który nie będzie przepuszczał wody.
W podatku od deszczówki mamy do opłacenia roczne stawki. Ich wysokość uzależniona jest od tego, czy nieruchomość posiada urządzenie do retencjonowania wody. W związku z tym mogą one wynosić odpowiednio:
1zł za metr kwadratowy | Jeśli nie ma urządzeń do retencjonowania wody przy powierzchniach uszczelnionych trwale związanych z gruntem. |
0,60zł za metr kwadratowy | Dotyczy nieruchomości posiadających urządzenia retencyjne, których pojemność nie przekracza 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych. |
0,30zł za metr kwadratowy | Dotyczy nieruchomości, które posiadają urządzenia retencyjne, które mają pojemność 10-30 % odpływu rocznego. |
0,10zł za metr kwadratowy | Dotyczy nieruchomości, które posiadają urządzenia retencyjne o pojemności przekraczającej 30% rocznego odpływu. |
Ustalenie wysokości podatku opiera się tylko na zabudowanej części powierzchni działki. Dokładnie taki był obowiązujący podatek od deszczówki w 2021 roku i nadal jest on ważny w bieżącym roku, gdyż nie weszły żadne zmiany w ustawie.
Za istotny należy uznać fakt, że obecnie jest to podatek, który obejmuje przede wszystkim właścicieli nieruchomości, na których znajdują się sklepy wielkopowierzchniowe, hale produkcyjne, magazyny oraz biurowce.
W bardzo rzadkich przypadkach objęci nimi zostają indywidualni właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych. Jako istotny wyjątek można tu wskazać niektóre osiedla mieszkaniowe, na których pomiędzy zabudową znajduje się bardzo mało przestrzeni, jest ona gęsto usytuowana, a wolna przestrzeń pomiędzy nią przeznaczone są na ciągi komunikacyjne, parkingi, które wyłożone są kostka brukową, asfaltem lub innym nieprzepuszczalnym materiałem.
Są to więc sytuacje, w których podatek od deszczu, może być opłacany również przez osoby zamieszkujące w blokach. Podobnie jeśli kupujemy gotowy domek od dewelopera na przygotowanym osiedlu. Wówczas najczęściej większość jest zabudowana i nieprzepuszczalna. Jednak na wsiach właściwie nie występuje podatek od deszczu, gdyż trudno tam spotkać nieruchomości, które byłyby zabudowane w 70%.
Jak zmieni się podatek od deszczu w 2022 roku?
Projekt ustawy i planowane zmiany w przepisach od 2022 roku, sprawią, że konieczność jego opłacania będzie miało zdecydowanie więcej podatników. Obejmie on bowiem wszystkich właścicieli nieruchomości o powierzchni większej niż 600 metrów kwadratowych, jeśli zabudowana będzie ona w co najmniej 50%. Oznacza to więc, że zmiany spowodują, że taki podatek obejmie wielu prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych.
Projekt ustawy pochodzi z sierpnia 2020 r . i zakładał wprowadzenie zmian 1 stycznia 2022 r . Obecnie możemy się ich jednak spodziewać w połowie roku.
Jednak przepisy przewidują również możliwość zwolnienia z tego podatku dla osób, których działka ma powierzchnię nieprzekraczającą 3500 metrów kwadratowych, oraz zamontują one urządzenie do retencjonowania wody opadowej, którego pojemność będzie przekraczać 50% odpływu rocznego. Ponadto zlikwidowana ma być ulga dla nieruchomości, które podłączone są do kanalizacji – zarówno w systemie, jak i otwartym.
Inwestycje w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy mają bardzo duże znaczenie, szczególnie dla krajowego rolnictwa. Dlatego też stawki podatku po zmianach mają być wyższe. Mają wynosić odpowiednio:
1,50zł za metr kwadratowy rocznie | Gdy nie ma urządzeń do retencjonowania wody |
0,90zł za metr kwadratowy rocznie | Dotyczy nieruchomości, które posiadają urządzenia retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10% rocznego odpływu z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem. |
0,45zł za metr kwadratowy rocznie | Dotyczy nieruchomości, które posiadają urządzenia do retencjonowania wody o pojemności przekraczającej 10% rocznego odpływu. |
Zgodnie z założeniami nowe warunki mają sprawić, że podatek ten będzie płacony nawet przez 20 razy więcej osób. Zostaną nim obciążone również prywatne gospodarstwa domowe. Średnia roczna opłata będzie natomiast wynosić 1350 zł.