Pożyczki hipoteczne obecne są na naszym rynku od dość dawna, jednak ich potencjał odkrywany jest stopniowo. Z pewnością wyróżnia je to, że dają możliwość uzyskania znacznej kwoty pieniędzy i nie ma konieczności określania celu, na jaki będą one przeznaczone. Na jakich dokładnie zasadach są one przyznawane i dla kogo przeznaczone?
Spis treści
Pożyczka hipoteczna- co to takiego?
Pożyczki hipoteczne to środki pieniężne, które można przeznaczyć na dowolny cel, jednak konieczne jest najpierw ich uzyskanie. W tym celu musimy ustanowić nieruchomość, jako poręcznie dla pożyczanej kwoty. Co to oznacza?
Pożyczkodawca na podstawie zawartej z nami umowy przekazuje nam określoną kwotę pieniędzy. Spłacamy zwykle w ratach, podobnie jak wygląda to przy kredytach. Jednak taką pożyczkę możemy uzyskać, gdy pozornie nie posiadamy odpowiedniej zdolności kredytowej. Gdyż konkretna nieruchomość staje się jej zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy.
Otrzymujemy kwotę stanowiącą mniej więcej 30 do 50% wartości wskazanej nieruchomości. Zabezpieczeniem takim może być dom jednorodzinny, mieszkanie lub lokal. Nie musimy nawet być właścicielami danej nieruchomości, jedynie ten faktyczny musi wyrazić zgodę na nałożenie hipoteki.
Jeśli pożyczka udzielana jest dla firmy, to w zabezpieczeniu podaje się zwykle nieruchomości wchodzące w skład majątku firmy lub majątku prywatnego przedsiębiorcy.
Warto pamiętać, że pożyczka hipoteczna NIE oznacza, że przekazujemy własność nieruchomości, my jedynie ustanawiamy z niej zabezpieczenie, a w IV dziale Księgi Wieczystej pojawia się adnotacja o hipotece.
Pożyczka hipoteczna- dla kogo?
Produkt finansowy w postaci pożyczki hipotecznej przeznaczony jest zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców.
Przekonujący jest zdecydowanie niższy koszt pożyczek hipotecznych niżeli pożyczek i kredytów gotówkowych. Oprócz tego ustanowienie zabezpieczenia dla pożyczanych pieniędzy w formie nieruchomości sprawia, że jest ona osiągalna dla znacznie większej ilości osób niż inne produkty bankowe.
W kwestii tego rodzaju pożyczek nastąpiła wyraźna zmiana w lipcu 2017 roku. Od tego czasu konsumenci mogą uzyskać pożyczki hipoteczne jedynie w bankach oraz SKOK-ach, natomiast na pozabankowe mogą liczyć jedynie przedsiębiorstwa.
Dla przedsiębiorców uzyskanie pożyczki hipotecznej może stanowić najlepsze rozwiązanie w celu rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności, dokonania zakupów i innych inwestycji związanych z nieruchomościami lub samą firmą, możliwy staje się lepszy rozwój działalności. Niekiedy korzystne bywa również dokonanie refinansowania pożyczek pozabankowych, konsolidacja zobowiązań bankowych i wiele innych celów związanych z działalnością, jaką prowadzimy.
Warunki, jakie należy spełnić aby uzyskać pożyczkę hipoteczną
Podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych, tak tutaj, aby uzyskać pożyczkę hipoteczną, zobligowani będziemy do przygotowania i zaprezentowania odpowiednich dokumentów.
- Konieczne jest przedstawienie nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie dla pożyczki.
- Niezbędne jest wypełnienie przez osobę fizyczną lub przedsiębiorcę specjalnego wniosku o udzielenie pożyczki w firmie pożyczkowej.
- Dane przedsiębiorstwa, któremu ma zostać udzielona pożyczka hipoteczna.
- Dokumenty, które potwierdzą prawo własności do danej nieruchomości.
Po złożeniu kompletu dokumentów, które wymagane są w danej firmie pożyczkowej, nasz wniosek zostaje przesłany do akceptacji. W standardowych sytuacjach weryfikacja pochłania zwykle około tygodnia, jednak jeśli sytuacja jest bardziej złożona to może wydłużyć się do kilku tygodni.
Zwykle już we wniosku przedsiębiorca dysponuje możliwością określenia sposobu spłaty pożyczki. Standardowo są to raty kapitałowo-odsetkowe, jednak w wielu wariantach możliwa bywa również tzw. rata balonowa, co oznacza spłacenie całości pożyczki w określonym terminie, jedna ratą.
Dla przedsiębiorcy pożyczka hipoteczna jest kuszącą opcją, ponieważ poręcznie w formie nieruchomości umożliwia uzyskanie znacznie większych środków finansowych niż przy kredytach gotówkowych i na lepszych warunkach.
Oprócz tego fakt, że środki można przeznaczyć na dowolny cel, sprawia, że zyskujemy ogromną swobodę inwestycyjną i mamy możliwość rozwijania swojej firmy i maksymalizowania jej dochodów. Za niewątpliwą zaletę uznać należy również fakt, iż formalności nie są skomplikowane ani czasochłonne.
Pożyczki hipoteczne a kredyty hipoteczne – jakie są różnice?
Te dwa produkty finansowe różnią się przede wszystkim jednym elementem. Jest nim cel na jaki przeznaczamy uzyskane środki. W przypadku kredytu hipotecznego jest on związany z nieruchomością, a więc może być wykorzystany na zakup nieruchomości, przeprowadzenie remontu lub modernizacji, czy też na budowę.
Pożyczka hipoteczna z kolei daje nam pełną swobodę w wydawaniu pozyskanych pieniędzy. Posiadana na własność nieruchomość, jest lokatą kapitału, pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla nas. Biorąc pożyczkę hipoteczną, dostajemy środki, które tak przechowujemy i mamy możliwość np. dalej inwestować i powiększać swój majątek.