Jedną z podstawowych funkcjonalności profilu zaufanego jest ta, która pozwala na załatwienie licznych spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, a nawet wstawania od komputera. Jest to bezpłatne narzędzie, z którego może korzystać każdy z nas, aby bezpiecznie potwierdzać w sieci swoją tożsamość.
Spis treści
Co to jest profil zaufany?
Mimo iż funkcjonuje on od dawna, to nadal wiele osób nie wie, co to jest profil zaufany. Postaramy się przybliżyć tę kwestię, pokazać , jak go założyć i jak można wykorzystać to rozwiązanie na co dzień.
Jest to produkt rządowy, przeznaczony do kontaktowania się i załatwiania spraw z instytucjami państwowymi. Z jego pomocą każdy obywatel ma możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w systemach należących do podmiotów publicznych. Wykorzystując go logujemy się w różnych serwisach rządowych i jeśli zachodzi taka potrzeba, to również możemy złożyć podpis elektroniczny, w tym wypadku tzw. podpis zaufany. W przypadku podmiotów publicznych będzie on równie ważny, co taki, który składamy własnoręcznie.
Bardzo ważne jest to, że każdy obywatel Polski może założyć i posiadać tylko jeden profil zaufany.
Profil zaufany jest odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu, nikt, poza osobą, do której należy nie ma możliwości skorzystania z niego. Pośród danych, które zabezpieczają takie konto i muszą być w nim potwierdzone znajdują się nasze: imię/imiona, nazwisko, data urodzenia i numer PESEL. Dzięki temu korzystając z naszego profilu jesteśmy wiarygodni dla podmiotów publicznych.
Po co nam profil zaufany i dlaczego warto go założyć?
Doskonały przykład mamy obecnie w dobie pandemii i powszechnych szczepień na Covid-19. Zapisanie się na szczepienie przez internetowe konto pacjenta, do którego logujemy się właśnie za pomocą profilu zaufanego było bardzo proste. Właśnie tam, elektronicznie każdy z nas otrzymywał odpowiednie skierowanie, w czasie gdy do szczepienia kwalifikowany był jego rocznik.
Ponadto korzystanie z tego rozwiązania zapewnia nam wygodę. Systemy należące do organów publicznych działają przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W związku z tym możemy załatwić sprawę dokładnie w czasie, który będzie według nas odpowiedni, zamiast czekać w kolejkach, czy umawiać się w urzędach.
Nie można również zaprzeczyć, że w wielu sytuacjach to ogromna oszczędność czasu. Do urzędu trzeba dojechać, stać w kolejce. Jednak co jeszcze ważniejsze profil zaufany daje nam możliwość załatwiania wielu, najróżniejszych spraw urzędowych, zarówno w naszej okolicy, jak i w całej Polsce. Dzięki temu możemy więc uniknąć kłopotu związanego z koniecznością dłuższej podróży.
Co można załatwić korzystając z profilu zaufanego?
Prawda jest taka, że korzystając z profilu zaufanego mamy możliwość załatwienia setek różnych spraw w urzędach i innych instytucjach. Wszystko sprawnie, bezproblemowo i online. Możemy go zastosować m.in. na:
- ePUAP – Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej – Korzystając z niej możemy m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić urodzenie dziecka, uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego, czy złożyć zażalenie na decyzje administracyjne. Ponadto można sprawdzić, czy nasz dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.
- CEiDG – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej – Tutaj z kolei masz możliwość założenia firmy, zawieszenia lub wznowienia działalności gospodarczej, a także uzyskania informacji o osobach, które prowadzą w Polsce działalność.
- PUE ZUS – Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – na tej platformie mamy możliwość sprawdzenia swoich zwolnień lekarskich, wysyłania wniosków, czy umówienia się na wizytę w ZUS. Możemy również zweryfikować, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń, oraz sprawdzić informacje zawarte na naszym koncie ubezpieczeniowym w ZUS.
- Internetowe konto pacjenta – tutaj widoczne będą nasze recepty i skierowania.
- Portal podatkowy – możliwość złożenia deklaracji podatkowej.
Ponadto, dzięki profilowi zaufanemu złożymy również wniosek o 500+, sprawdzimy ile posiadamy punktów karnych, wystąpimy o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czy wyślemy dowolne pismo do konkretnego podmiotu publicznego.
Profil zaufany pomoże więc w skutecznym załatwieniu spraw m.in. na poniższych serwisach:
- pacjent.gov.pl
- gov.pl
- biznes.gov.pl
- ePUAP.gov.pl
- empatia.mpips.gov.pl
- zus.pl
- portal podatkowy
Ważność profilu zaufanego
Nasz profil zaufany będzie ważny przez 3 lata, od momentu jego założenia. Jednak możemy ustawić odpowiednie powiązania, np. z adresem e-mail i gdy będzie taka konieczność, otrzymamy informację i łatwo, zgodnie z instrukcją przedłużymy okres jego ważności.
Zakładanie profilu zaufanego
Tak naprawdę jest kilka sposobów, którymi możemy się posłużyć. W związku z tym powinniśmy wybrać opcje, która będzie dla nas możliwa i najwygodniejsza.
1. Przez bank lub poprzez innego dostawcę tożsamości.
2. Wniosek online potwierdzony w czasie rozmowy wideo z urzędnikiem.
3. Złożenie i potwierdzenie wniosku online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC.
4. Wypełnienie wniosku online i potwierdzenie go osobiście w jednej z 2 tysięcy placówek → lista placówek. Dostępne są punkty zarówno w kraju, jak i za granicą.
Możliwość złożenia wniosku online znajduje się tutaj.
W jakich bankach można założyć profil zaufany?
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Inteligo,
- PKO BP,
- Bank Pekao,
- Bank Millennium,
- Santander,
- Alior Bank,
- przeszło 300 banków spółdzielczych,
- serwis Poczty Polskiej Envelo.
Ważność wniosku i w jakim czasie trzeba go potwierdzić?
Od momentu, w którym złożymy wniosek, będzie on ważny przez 30 dni. W tym czasie powinniśmy przeprowadzić procedurę jego potwierdzenia wybranym sposobem. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn to by się nie udało i miałoby nie dojść do skutku, to można złożyć go jeszcze raz po zalogowaniu się na stronie pz.gov.pl , gdzie podczas rejestracji podaliśmy własny identyfikator użytkownika oraz hasło.
Kto odpowiada za Profil Zaufany?
Podmiotem odpowiedzialnym za rozwijanie i utrzymywanie serwisu Profilu Zaufanego odpowiada Minister Cyfryzacji.
O czym warto pamiętać składając wniosek o PZ?
W czasie wypełniania formularza wniosku o Profil Zaufany niezbędna jest duża dokładność. Dane przepisujemy z naszego dokumentu tożsamości, jeśli pomylimy nawet jedną literę, to nie będzie możliwości potwierdzenia profilu i konieczne będzie ponowne złożenie wniosku. Jeśli posiadamy większą ilość imion to wystarczy podać w formularzu pierwsze.