Znalezienie wymarzonej lub czasem jakiejkolwiek pracy może okazać się kłopotliwe. Rynek pracy często poszukuje osób z doświadczeniem, a osoba bezrobotna, czy świeżo po szkole zwyczajnie go nie posiada. Doskonałym sposobem, aby je zyskać i aby pracodawca otrzymał pracownika, który posiada odpowiednie kwalifikacje jest staż z urzędu pracy. Okazuje się, że to idealne rozwiązanie dla wielu osób – sprawdź najważniejsze informacje.
Spis treści
Staż z Urzędu Pracy 2024 — dla kogo? Co to jest staż?
Definicję słowa staż znajdujemy w ustawie, która stwierdza, że jest to przyuczenie do zawodu w firmie pod okiem mentora. Instytucja stażu pojawia się również w urzędach pracy, które oferują możliwość odbycia stażu, który będzie płatny. Jego celem jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych. To doskonałe rozwiązanie dla osób szukających zatrudnienia, które są chętne do zdobycia nowych kwalifikacji.
Staż z PUP nie będzie przysługiwać każdej osobie nie posiadającej pracy. Podstawą jest zarejestrowanie się w urzędzie i regularne stawianie się na spotkania, w czasie których urzędnik może przedstawić nam propozycję pracy, na które będziemy aplikować. Nie możemy odmówić. Już przed pierwszą wizytą w urzędzie powinniśmy przygotować sobie wszystkie świadectwa pracy, świadectwo ukończenia szkoły, czy dyplomy i certyfikaty z kursów i szkoleń. Na podstawie naszego doświadczenia zawodowego dobierane będą dla nas propozycje.
Ze stażem jest nieco inaczej. Nie każdy zostanie na niego skierowany, a jeśli sam znajdziesz ciekawą ofertę z możliwością późniejszej pracy w firmie, to możesz złożyć wniosek o staż z urzędu. Celem jest oczywiście przede wszystkim promocja zatrudnienia w instytucjach rynku. Dowiedz się czy warto, kto może Cię przyjąć na staż i co jeszcze jest ważne w jego kontekście.
Staż z urzędu pracy — czy to rozwiązanie godne uwagi?
Staż z PUP jeśli się na niego dostaniesz ma wiele zalet. Przede wszystkim często łatwiej o jego uzyskanie niż o etat, a wielu pracodawców chętnie zatrudnia pracowników, których przeszkoliło, więc masz realne szanse na znalezienie ciekawej pracy. Druga kwestia jest taka, że masz gwarancję wynagrodzenia – taki staż jest po prostu płatny. Staże poza urzędem nie zawsze są płatne.
Dla przedsiębiorców jest to opcja całkowicie darmowa, gdyż koszty zatrudnienia stażysty w całości pokrywa PUP. Właśnie z tego powodu często zdecydowanie łatwiej jest dostać się na staż niż zdobyć zatrudnienie w konkretnej firmie. Taka współpraca z urzędem okazuje się często dla przedsiębiorców bardzo opłacalna. Staż jest doskonałym wstępem do uzyskania ciekawego etatu.
Nawet jeśli po zakończeniu stażu nie dostaniesz od razu pracy w firmie, to zyskasz ciekawą i wartościową pozycję do CV. Ponadto po zakończeniu stażu uzyskasz zaświadczenie od starosty oraz opinię od byłego pracodawcy, który dokładnie opisze, jaki miałeś zakres obowiązków i jakie zyskałeś w jego firmie kompetencje. Z pewnością są to doskonałe referencje do CV.
Kwestia zatrudnienia po stażu nie jest jednoznaczna. Zależy od ustaleń pomiędzy urzędem a danym pracodawcą. Jednak często zdarzają się również tacy przedsiębiorcy, którzy jeśli mają obowiązek zatrudnienia po stażu, to starają się go obejść. Jako wady pracownicy wskazują również fakt, że nie wiadomo czy firma wskazana przez urząd spełni nasze oczekiwania i stanie się ważnym krokiem do dalszej kariery zawodowej. Często poleca się więc samodzielne znalezienie interesującej nas firmy i wysłanie CV wraz z listem motywacyjny,
Jak dostać się na staż z urzędu pracy?
Dostanie się na staż z Urzędu Pracy wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, jeśli sami chcemy się o niego ubiegać. Jednak jest on również często po prostu oferowany osobom zarejestrowanym w PUP. Tak więc, jeśli będziemy mieli szczęście nie będziemy musieli robić nic.
Będziesz więc regularnie stawiać się w urzędzie na spotkaniach. Jeśli zależy ci na stażu, a takiej propozycji nie usłyszysz, to najlepiej wziąć sprawy we własne ręce. Znajdź firmę, w której chciałbyś pracować i zaproponuj pracodawcy możliwość odbycia u niego stażu, jeśli wyrazi zgodę zgłoś ten fakt do urzędu pracy. Do wniosku o staż musisz załączyć swoje CV oraz jeśli masz taką wolę, to również list motywacyjny.
Czy można zrezygnować ze stażu z urzędu pracy?
Rezygnacja ze stażu z PUP nie zawsze jest taka oczywista i prosta. Wszystko zależy od tego, jaki będzie powód naszego odejścia. Jeśli przykładowo w okresie odbywania stażu otrzymujesz idealną dla siebie ofertę pracy, na którą czekałeś od dawna możesz zrezygnować bez konsekwencji. Jeśli pracodawca nie trzyma się umowy i np. zamiast zaplanowanych obowiązków każe ci sprzątać i parzyć kawę, to możesz złożyć na niego skargę i po jej pozytywnym rozpatrzeniu zrezygnować.
Kolejną kwestią jest ciąża stażystki, która uniemożliwia wykonywanie powierzonych obowiązków. Wówczas to urząd pracy ma obowiązek zaproponować jej inny staż. Co istotne na stażu nie przysługuje urlop macierzyński. Konsekwencje rezygnacji poniesiesz natomiast, jeśli ma ona miejsce bez powodu. Wówczas zostaniesz pozbawiony statusu osoby bezrobotnej na 120, 180 lub 270 dni, zależnie od tego, który raz rezygnujesz.
Kto może zostać skierowany na staż?
Niestety jednak staż z PUP nie jest dla każdego. Obowiązują określone zasady aktywizacji zawodowej ludzi młodych, którzy nie posiadają doświadczenia oraz starszych, którzy potencjalnie stanowią grupę z najmniejszymi szansami na znalezienie pracy. W związku z tym są one przeznaczone dla osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia oraz bezrobotnych powyżej 50 roku życia.
Warto również wiedzieć, że zasady kwalifikacji i regulamin stażu mogą różnić się w poszczególnych urzędach pracy. w związku z tym warto się z nimi zapoznać w placówce lub na stronie naszego pośredniaka. Jeśli tylko spełniamy warunki i nie mamy pracy, to z pewnością warto zdecydować się na zgłoszenie wniosku o staż.
Warto również wiedzieć, że PUP ma możliwość zakwalifikowania do odbycia stażu: osób długotrwale bezrobotnych, bezrobotnych, którzy korzystają ze świadczeń pomocy społecznej, bezrobotnych niepełnosprawnych, oraz tych którzy posiadają przynajmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub przynajmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia.
O staż nie mogą ubiegać się studenci. Taka forma aktywizacji zawodowej przysługuje jedynie osobom, które nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym.
Staż z PUP a urlop wypoczynkowy i zwolnienie lekarskie
Jako stażysta z urzędu pracy nie wchodzisz w stosunek pracy, co oznacza, że nie przysługuje Ci prawo do urlopu wypoczynkowego. Nadal posiadasz wówczas status osoby bezrobotnej. Przysługują jednak dwa dni wolnego na każde 30 dni odbywania stażu. Niezależnie od stanowiska pracy na stażu z urzędu zagwarantowane są wolne soboty i niedziele, a także 8 godzin pracy dziennie.
Stażysta z urzędu pracy ma również możliwość pójścia na zwolnienie lekarskie. Konieczne jest jednak zawiadomienie zarówno pracodawcy, jak i urzędu pracy. Informacja musi dotrzeć do PUP maksymalnie w ciągu dwóch dni od dnia wystawienia zwolnienia, jednak koniecznie należy je również dostarczyć do urzędu, na co mamy 7 dni.
Rozliczenie roczne
Dochód z takiego stażu nie jest opodatkowany, co oznacza, że nie musisz wykazywać go w zeznaniu rocznym. Jeśli nie masz pewności jak powinieneś się z tego rozliczyć i czy w ogóle zgłoś się do urzędu lub księgowej.
Jakie prawa ma stażysta z PUP?
Pracodawca, który przyjmuje na staż, musi pamiętać o prawach, jakie przysługują takiemu pracownikowi. Zaliczamy do nich:
- prawo do wynagrodzenia – stypendium – nie jest ono wypłacane przez przedsiębiorcę, a przez PUP – pochodzi z Funduszu Pracy i wynosi 120% zasiłku dla bezrobotnych,
- praca maksymalnie 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo,
- wolne soboty i niedziele,
- dwa dni wolnego na 30 dni stażu,
- staż nie może odbywać się w godzinach nocnych, w święta, w systemie pracy zmianowej oraz w nadgodzinach – wyjątek stanowi sytuacja, w której urząd pracy wyrazi zgodę taką pracę ze względu na charakter pracy w danym zawodzie, który wymaga specyficznego rozkładu czasu pracy.
Przedsiębiorca musi do 5 dnia każdego miesiąca dostarczyć do urzędu pracy listę obecności, podpisaną przez stażystę, który pracuje u niego.
Ile trwa staż z urzędu pracy?
Zgodnie z założeniami ustawy może on obejmować okres od 3 do 12 miesięcy. Kwestia późniejszej pracy w dużej mierze zależy od Ciebie. Z pewnością jeśli będzie sprawdzać się w powierzonych obowiązkach i będziesz zaangażowany, zdecydowanie zwiększysz swoje szanse na etat w danej firmie. Warto więc jak najlepiej wykorzystać okres stażu.
Ile wynosi wynagrodzenie za staż z urzędu pracy?
Staże z PUP są dla wielu osób doskonałym rozwiązaniem, gdyż jeśli nie pracują i nie mają zarobków, to tu zyskują pewne środki i szanse na dalszą pracę. Jak już pisaliśmy stażysta z urzędu pracy otrzymuje wynagrodzenie. Kwota, jaką będzie uzyskiwał wynosi 120% zasiłku dla bezrobotnych i określana jest mianem stypendium stażowego.
Zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku wynosi 1240,80 zł brutto (może on jeszcze zostać podniesiony w czerwcu), w związku z tym stypendium stażowe wynosi 1488,96 brutto. Jednak dla stażystów istotne będzie, że obecnie kwota netto tego wynagrodzenia wynosi dokładnie tyle co brutto.
Kwota nie jest ogromna, jednak w porównaniu do braku perspektywy jakiegokolwiek zatrudnienia z pewnością jest kusząca. Warto również wiedzieć, że taki staż z PUP wlicza się do emerytury, urlopu oraz stażu pracy, co jest dla nas dodatkową korzyścią.
Istnieje jeszcze coś takiego, jak bon stażowy, którzy przysługuje niektórym osobom. Może go zdobyć osoba poniżej 30 roku życia, która przedstawi w urzędzie pracy firmę, która zobowiązała się do przyjęcia na staż na 6 miesięcy i zatrudnienia na kolejne poł roku po zakończeniu stażu.
Bon stażowy sprawia, że pracodawca otrzyma jednorazowo 1500 zł premii, natomiast stażysta może uzyskać dodatkowe pokrycie kosztów badań lekarskich i psychologicznych, a także pokrycia kosztów dojazdu do i z pracy, jeśli siedziba firmy znajduje się poza miejscem jego zamieszkania. Takie świadczenie dla stażysty wypłacane jest w formie ryczałtu w maksymalnej kwocie 100 zł przez 6 miesięcy. Ryczałt i premia dla pracodawcy podlegają waloryzacji.
Czy na stażu mamy ubezpieczenie w ZUS?
Tak mamy opłacone składki zdrowotne, rentowe oraz wypadkowe.
Złożenie wniosku i podpisanie umowy stażowej – ze strony pracodawcy, aby umożliwić podjęcie stażu w naszej firmie
We wniosku o staż powinny się znaleźć następujące informacje:
- nazwa firmy lub imię i nazwisko,
- siedziba firmy i miejsce prowadzenia działalności,
- imię i nazwisko osoby, która będzie upoważniona do jej reprezentowania.
Istotne są również inne dane i informacje, które koniecznie musimy zawrzeć we wniosku:
- liczba przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą mogli odbywać staż,
- liczba zatrudnianych pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty,
- imię i nazwisko oraz stanowisko osoby, która będzie opiekunem osoby odbywającej staż,
- wskazanie proponowanego okresu odbywania stażu – nie krótszego niż 3 miesiące,
- opis zadań, jakie będą należały do bezrobotnego, w tym nazwa zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwy komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakresu zadań zawodowych,
- wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wyksztalcenia oraz minimalnych kwalifikacji, które są niezbędne, aby bezrobotny mógł podjąć staż na danym stanowisku pracy.
Jeśli jako pracodawca złożysz taki wniosek, to urząd pracy musi rozpatrzyć go w ciągu miesiąca. Gdy złożony przez Ciebie wniosek spełnia wszystkie wymagania formalne, oraz jeśli urząd posiada fundusze na finansowanie staży, to dokonuje podpisania umowy z przedsiębiorcą.
Muszą znaleźć się w niej dane firmy, miejsce odbywania stażu, imię i nazwisko osoby, która będzie opiekunem stażysty, program stażu oraz dokładne daty jego rozpoczęcia i zakończenia. Do obowiązków pracodawcy zalicza się należyte realizowanie stażu, zgodnie z przyjętym planem.