Urlop na poszukiwanie pracy to przywilej, z którego nie każdy pracownik zdaje sobie sprawę. Warto jednak dowiedzieć się na jego temat nieco więcej i jeśli zajdzie taka konieczność wykorzystać. Sprawdź więc kiedy pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie nowej pracy, jak wnioskować o takie wolne i czy pracodawca może odmówić jego udzielenia. Kodeks pracy jasno precyzuje zasady udzielania takich urlopów, więc sprawdź w poniższym artykule, co musisz o nich wiedzieć, jako pracownik.
Spis treści
Kiedy pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy?
Urlop/ zwolnienie na poszukiwanie pracy to przywilej, który dotyczy pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Mogą z niego skorzystać osoby, którym pracodawca wypowiedział umowę. Jednak prawo to obejmuje również pracowników, którzy odmówili przyjęcia proponowanego porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy.
W jakim czasie kodeks pracy pozwala na uzyskanie dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?
Dni wolne przeznaczone na poszukiwanie pracy, mogą zostać udzielone pracownikowi, który przebywa na wypowiedzeniu umowy o pracę. Jednak znaczenie ma tu również okres wypowiedzenia, gdyż z takiego przywileju mogą skorzystać Ci pracownicy, w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy a prawo do wynagrodzenia — czy jest on płatny?
Jeśli pracownikowi należy się zwolnienie na poszukiwanie pracy, to będzie przysługiwało mu wynagrodzenie za odpowiednia ilość dni roboczych wykorzystanych w takim celu. Zależnie od długości okresu wypowiedzenia będą to dwa lub trzy dni.
W jaki sposób wnioskować o taki dodatkowy urlop — dni na poszukiwanie pracy?
Urlop na znalezienie nowej pracy nie jest udzielany odgórnie. Jeśli chcemy z niego skorzystać, to konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do pracodawcy. Zależnie od firmy można to zrobić elektronicznie, w stosowanym przez przedsiębiorcę systemie, lub w formie papierowej. Można skorzystać z gotowych wzorów wniosków lub pobrać odpowiedni u swojego pracodawcy.
Jaki jest wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy? Ile dni wolnych dodatkowo przysługuje pracownikowi w okresie wypowiedzenia?
Wymiar urlopu na poszukiwanie pracy zależy bezpośrednio od długości okresu wypowiedzenia. Wynosi on odpowiednio:
- 2 dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
- 3 dni robocze w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Dotyczy to także jego skrócenia w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, jak również z innych przyczyn niedotyczących pracowników.
W związku z tym dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, który jest zatrudniony na okres próbny na co najmniej trzy miesiące, a także osobie zatrudnionej na czas określony i nieokreślony.
Czy dni wolne na poszukiwanie pracy stanowią część urlopu wypoczynkowego?
Wiemy już, że liczba dni jest zależna od długości wypowiedzenia. Jednak warto również wiedzieć, że pracownik zachowuje swoje prawa do urlopu wypoczynkowego, a te dni wolne na poszukiwanie pracy są niezależne od urlopu wypoczynkowego. Nie ma znaczenia również wymiar etatu danego pracownika. Ilość dni na poszukiwanie pracy zawsze będzie wynosić odpowiednio 2 lub 3 dni.
Czy pracodawca może nie zgodzić się na udzielenie tych wolnych dni?
W razie zwolnienia dokonanego przez pracodawcę nie ma on możliwości, aby odmówić pracownikowi udzielenia tych dni wolnych, jeśli będzie on o nie wnioskował.
Czy jeśli pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę, to przysługują mu dni wolne na poszukiwanie pracy?
Takie dodatkowe dni wolne nie są przeznaczone dla pracowników, którzy sami złożyli wypowiedzenie. Nie jest to również przywilej osób, z którymi umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Należy pamiętać, że tych dni wolnych udziela się, aby dana osoba mogła znaleźć nowe zatrudnienie. Nie będą one więc przysługiwać osobom, które już pracę znalazły, ani tym, które po zakończeniu wypowiedzenia mają w planach założenie własnej działalności gospodarczej.
Pracodawca nie umieszcza wniosków o takie dni wolne w aktach osobowych pracownika. Należy je przechowywać w ewidencji prowadzonej dla każdego pracownika oddzielnie.
Co jeszcze musisz wiedzieć o przysługujących dniach wolnych na znalezienie pracy?
Utratę pracy można najprościej określić jako wyjątkowo trudną dla każdego sytuację. Wiąże się to bowiem z utratą źródła utrzymania. Właśnie dlatego w Kodeksie pracy przewidziany jest mechanizm, którego zadaniem jest zniwelowanie tych negatywnych skutków. Dni wolne na poszukiwanie pracy mają ułatwić znalezienie nowego zatrudnienia i pomóc w zachowaniu ciągłości wypłat. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w artykule 37 Kodeksu Pracy.
Mimo wszystko warto pamiętać, że przy umowie na okres próbny, nie zawsze zostanie spełniony warunek minimum dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak otrzymałeś wypowiedzenie od pracodawcy i musisz szukać nowej pracy. To z pewnością warto skorzystać z dodatkowych dni wolnych, chociażby w celu uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych w innych miejscach. Istotne jest, że przyznawane są one z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. Oznacza to, że są w pełni płatne tak jak urlop wypoczynkowy.
Skorzystanie z dni wolnych na poszukiwanie pracy nie jest obligatoryjne i takie wolne udzielane jest jedynie na formalny wniosek pracownika. W związku z tym, jeśli nie skorzystasz z tych dni, nie będzie Ci się należał żaden ekwiwalent pieniężny. Jest to dodatkowy przywilej, z którego jako pracownik możesz, ale nie musisz skorzystać. Niewykorzystany urlop nie będzie się w żaden sposób kumulował, nie będzie wskazany na świadectwie pracy.
Możliwość skorzystania z płatnych dni przeznaczonych na poszukiwanie pracy bywa rozwiązaniem bardzo pomocnym. Doceniają to szczególnie osoby, których sytuacja finansowa i rodzinna sprawia, że muszą jak najszybciej podjąć nową pracę po zwolnieniu. Poszukiwanie nowego zatrudnienia może zająć sporo czasu, ale warto zacząć jak najszybciej. A wybranie się na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli wciąż jesteśmy związani z poprzednim pracodawcą i musimy chodzić do pracy na wypowiedzeniu, bywa kłopotliwe. Dlatego w takich sytuacjach wystarczy złożyć wniosek o potrzebną ilość dodatkowych dni wolnych. O ile przysługują nam one na podstawie naszego zatrudnienia i długości wypowiedzenia.
Jako pracownik również musisz znać swoje prawa w tym zakresie. Pracodawca z kolei powinien wiedzieć, kiedy jego pracownikom należy się możliwość skorzystania z takiego benefitu.