Śmierć bliskiej osoby to wyjątkowo trudne doświadczenie w naszym życiu. Często przez specjalistów określane jest nawet jako jedno z najbardziej traumatycznych. W związku z tym z całą pewnością pracownik potrzebuje w tym czasie specjalnego traktowania. Przewiduje to również Kodeks pracy, który umożliwia skorzystanie z urlopu okolicznościowego. Jak to wygląda w przypadku śmierci babci lub dziadka w 2024? Ile dni przysługuje na taką okoliczność i kiedy można je wykorzystać?
Spis treści
Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci lub dziadka w 2024 – jak pracownik może go wykorzystać? Wniosek o urlop okolicznościowy
Jeśli chcesz skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu śmierci bliskiego członka rodziny — babci lub dziadka — musisz przedstawić odpowiedni wniosek urlopowy u pracodawcy. Nie jest to skomplikowane, a w wielu firmach korzysta się w tym celu ze specjalnie przygotowanych druków, które wystarczy wypełnić. Konieczne jest również dostarczenie aktu zgonu bliskiej osoby.
Nie zawsze jest on potrzebny, jednak na prośbę pracodawcy pracownik musi go dostarczyć, inaczej jego nieobecność może zostać uznana za nieusprawiedliwioną. Wniosek powinien być kompletny, a więc zawierać wszystkie niezbędne informacje — dane pracownika i pracodawcy, czas trwania urlopu, konkretny powód uprawniający do skorzystania z niego oraz wskazanie terminu wykorzystania wolnych dni.
Najlepiej wnioskować o urlop okolicznościowy bezpośrednio po ustaleniu dnia pogrzebu. Warto zgłosić sytuację do pracodawcy jak najszybciej, aby nie miał żadnych podstaw do odmowy jego udzielenia w danym dniu. Zwykle pracownicy decydują się wykorzystać dzień wolny właśnie na pogrzeb bliskiej osoby.
Urlop okolicznościowy śmierć dziadka lub babci – ile przysługuje urlopu i komu?
Śmierć babci lub dziadka daje pracownikowi prawo do urlopu okolicznościowego w wymiarze jednego dnia. Jest to sposób usprawiedliwienia nieobecności w pracy np. w dniu pogrzebu. Jednak istotne jest, że pracownik, aby skorzystać z takich regulacji Kodeksu pracy, musi być zatrudniony na umowę o prace. Zgon i pogrzeb babki i dziadka uznawany jest przez prawo, jako dalszy stopień pokrewieństwa, co oznacza, że możemy skorzystać tylko z jednego dnia dodatkowo wolnego od pracy.
Zasady udzielania urlopu okolicznościowego pracownikowi
Zasady, na jakich udzielany jest urlop okolicznościowy, regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku. Zawarte są w nim informacje w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Określone okoliczności uprawniają więc zgodnie z prawem do wykorzystania urlopu okolicznościowego w wymiarze jednego lub dwóch dni. Dokładna ilość dni wolnych zależy od rodzaju okoliczności.
W jakich dniach odbiera się urlop wypoczynkowy?
Często powtarzającym się pytaniem jest, czy urlop okolicznościowy trzeba wziąć konkretnie w dniu pogrzebu? Jednak prawo zakłada, że nie musi się dzień urlopu okolicznościowego idealnie pokrywać z wydarzeniem. Mimo to dzień wolny ma pozostawać w związku z konkretną okolicznością. Jeśli dotyczy śmierci, to zwykle powinien przypadać na dzień pogrzebu. Chociaż może również być dniem na załatwienie niezbędnych formalności związanych z pochówkiem.
Prawo wskazuje, że w przypadku śmieci i pogrzebu dziadka i babci przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca udzielił dłuższego urlopu. Kwestie te jednak są zazwyczaj regulowane wewnętrznym regulaminem firmy. Takie dni wolne muszą być bowiem udzielane równo wszystkim pracownikom przedsiębiorstwa. Na ich ilość nie ma również wpływu wymiar czasu pracy.