Urlop okolicznościowy jest uregulowany przez prawo pracy. Pracownik może wnioskować o dodatkowe dni wolne w przypadku określonych zdarzeń. Jednym z nich jest właśnie śmierć teścia. Sprawdź, na jakich zasadach przyznawane są wolne dni, a także, kiedy możesz z nich skorzystać i czy otrzymasz za nie wynagrodzenie.
Prawo w razie śmierci bliskiej osoby umożliwia nam dopełnienie niezbędnych formalności, czy uczestniczenie w pogrzebie. Liczba dni wolnych jest zależna od stopnia pokrewieństwa z osobą zmarłą. Jednak jeśli odejdzie teść, możesz wykorzystać urlop okolicznościowy po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Spis treści
Jakie przepisy stanowią o urlopie okolicznościowym w przypadku śmierci teścia 2024?
Prawo pracy wskazuje, że pracownik może wykorzystać dodatkowe dni wolne w różnych sytuacjach związanych z jego życiem osobistym. Wymienia m.in. śmierć bliskiego członka rodziny, narodziny dziecka, czy ślub. Większość związanych z tym kwestii regulowana jest przez Kodeks pracy, jednak wiele regulacji znajduje się również w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Wniosek o urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej — komu przysługuje?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że pracodawca nie może Ci odmówić udzielenia uzasadnionego urlopu okolicznościowego. Śmierć teścia jest ku temu odpowiednim uzasadnieniem. Wolne możesz wziąć np. aby pomóc małżonkowi w dopełnieniu formalności związanych z pogrzebem, czy na sam dzień pochówku. Jednak udzielony urlop okolicznościowy powinien być powiązany ze śmiercią teścia lub teściowej.
Skorzystać z urlopu okolicznościowego możesz na podstawie wspomnianej wyżej ustawy. Jeśli szef próbuje odmówić, czy jego udzielenia, to może powołać się właśnie na ten akt prawny.
Aby uzyskać urlop okolicznościowy, konieczne jest złożenie przez pracownika wniosku. Jest to jego prawo, jednak nie musi koniecznie go wykorzystywać. W związku z tym musisz dostarczyć pracodawcy niezwłocznie po wydarzeniu — śmierci teścia wniosek, w którym zawrzesz swoje dane, dane pracodawcy i wskażesz, kiedy chcesz skorzystać z wolnego. Należy wniosek również odręcznie podpisać. W wielu firmach funkcjonują wewnętrzne druki, które w takiej sytuacji wystarczy jedynie wypełnić. Koniecznie może być również potwierdzenie okoliczności, które dają Ci prawo do urlopu okolicznościowego, zazwyczaj jest to akt zgonu.
Ile dni wolnych przysługuje na śmierć teścia?
Kodeks pracy zależnie od stopnia pokrewieństwa przyznaje jeden lub dwa dni wolnego w przypadku śmierci bliskiej osoby. Jeśli chodzi o zgon teścia, to do wykorzystania jest jeden dzień urlopu okolicznościowego. Jeśli sytuacja rodzinna sprawia, że potrzebujesz więcej wolnego, to warto porozmawiać z przełożonym o możliwości wykorzystania części posiadanego urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego. Wiadomo jednak, że sytuacja śmierci członka rodziny może być bardzo trudna, więc większość przełożonych wykazuje się w tym czasie wyrozumiałością.
Kiedy masz możliwość wykorzystania urlopu okolicznościowego na śmierć teścia?
Otrzymany dzień urlopu okolicznościowego na śmierć teścia możesz wykorzystać na załatwienie formalności związanych z pochówkiem. Jednak, co bardzo ważne, urlop okolicznościowy przysługuje Ci jedynie w okresie, w którym to zdarzenie zaistnieje. Możesz więc wykorzystać wolne na:
- organizację pogrzebu,
- formalności związane z uzyskanie aktu zgonu,
- uzyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS,
- inne kwestie związane z ubezpieczeniami,
- sprawy spadkowe,
- inne sprawy urzędowe,
- pogrzeb.
Kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy?
Warto zaznaczyć, że nie każdemu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy. Jest to przywilej osób zatrudnionych na umowę o pracę, na zasadach mianowania, wyboru lub powołania. Urlop okolicznościowy nie ma więc zastosowania w przypadku umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. W ich przypadku możesz jedynie liczyć na dobrą wolę pracodawcy i porozumieć się odnośnie potrzebnych dni wolnych.
Co istotne, jako pracownik masz obowiązek udowodnić pracodawcy, na jakie czynności bierzesz wolny dzień urlopu okolicznościowego. Jeśli to formalności, możesz przedłożyć np. rachunki z domu pogrzebowego. Jednak, jeśli nie będzie to jasne, że wolne jest przeznaczone na kwestie związane ze śmiercią teścia, to pracodawca będzie mógł Ci takiego dnia wolnego odmówić. Wówczas pozostanie Ci urlop wypoczynkowy, jednak często branie go z dnia na dzień również nie jest łatwe, lub okazuje się niemożliwe.
Czy urlop okolicznościowy na śmierć teścia jest płatny?
Tak. Prawo traktuje urlop okolicznościowy dokładnie tak samo, jak urlop wypoczynkowy. W związku z tym pracodawca ma obowiązek Ci za ten wolny dzień zapłacić. Co istotne nie możesz wykorzystać wolnego w dzień, kiedy normalnie byś nie pracował, będąc na urlopie wypoczynkowym, L4, czy w weekend. Musi to być dzień, w który byłbyś w pracy.
Kiedy poinformować pracodawcę o wykorzystaniu urlopu okolicznościowego?
W przypadku śmierci bliskiego członka rodziny nie jest możliwe wcześniejsze zaplanowanie, kiedy z takiego wolnego skorzystasz. Dlatego po zaistnieniu ważnej sytuacji rodzinnej, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z pracodawcą i przekazać mu informację o tym, że będziesz korzystać z urlopu okolicznościowego.
Musisz również wypisać wspomniany wniosek. Kwestię udowodnienia związku jak np. przedłożenie aktu zgonu czy rachunków, to zwykle kwestia kilku dni i wewnętrznych ustaleń. Mimo wszystko wielu szefów pozostaje w tej kwestii wyrozumiałych. Jeśli więc dowiesz się, że potrzebny Ci będzie urlop okolicznościowy, niezwłocznie zadzwoń do swojego pracodawcy i uprzedź go o tym fakcie. Będzie miał, chociażby więcej czasu na zorganizowanie zastępstwa.
Czy urlop okolicznościowy przepada?
Tak. Jeśli nie wykorzystasz go w związku z zaistniałą sytuacją rodzinną, to wraz z końcem roku przepadnie. Ma to zapobiegać kumulowaniu się jego dni u jednego pracownika. Takie dni wolne dotyczą konkretnego zdarzenia, sytuacji losowych, więc nie można odkładać ich wykorzystania w czasie.
Co z urlopem okolicznościowym na śmierć teścia w wypadku rozwodu?
Jeśli rozwiodłeś się ze swoją żoną lub mężem, to nadal możesz skorzystać z urlopu okolicznościowego na śmierć teścia lub teściowej. Wcześniejszy ślub sprawił, że między Tobą a teściami pojawiło się powinowactwo. Nie ustaje ono nawet pomimo rozwodu, co jest jasno określone w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tak więc przepisy dotyczące urlopu pozostają w tej sytuacji niezmienne.
Urlop okolicznościowy na śmierć teścia
Twoim prawem, jako pracownika jest skorzystanie z tego dodatkowego dnia wolnego. Może to być, jak wspomnieliśmy, związane z udaniem się na pogrzeb, jednak Twoja rodzina również może w tym trudnym czasie potrzebować Twojego wsparcia i pomocy w dopełnieniu formalności, czy organizacji pochówku. Dlatego właśnie ustawodawca przewidział takie dodatkowe dni wolne. Jeśli ich nie wykorzystasz, przepadną, jednak są one w pełni płatne i z pewnością przydatne. Jednak nie otrzymasz urlopu okolicznościowego, jeśli nie złożysz odpowiedniego wniosku.
Urlop okolicznościowy jest więc Twoim prawem, jednak nie ma obowiązku jego wykorzystania. Kwestia, czy się na niego zdecydujesz, pozostaje zależna od Ciebie. Pamiętaj jednak, że musisz również wykazać, że wolne było bezpośrednio związane ze śmiercią członka rodziny.
Musisz przedłożyć w firmie odpowiednie dokumenty, jeśli szef będzie tego oczekiwał. Dodatkowo, jeśli pracujesz na umowie cywilno-prawnej, to jest to jeden z przywilejów, jakie tracisz. Może okazać się to dość uciążliwe, jeśli na prawdę w Twojej rodzinie zdarzy się sytuacja losowa, a Ty nie będziesz mógł uzyskać dnia wolnego.
Sprawdź więc dokładnie jakie masz prawa i skorzystaj z urlopu okolicznościowego. A jeśli pracodawca będzie miał jakiekolwiek obiekcje, aby udzielić Ci tego specjalnego wolnego, wesprzyj się przytoczonymi powyżej przepisami. Na ich podstawie nie może Ci ich odmówić.
Warto również wspomnieć, że w przypadku śmierci rodzica, małżonka lub dziecka przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego. Jest to związane ze stopniem pokrewieństwa. W praktyce jednak bliscy często korzystają jeszcze z urlopu wypoczynkowego, bo nie są w stanie od razu wrócić do normalnych obowiązków po stracie, jakie doznali.
Urlop okolicznościowy przysługuje również na ślub dziecka lub własny. Jeśli masz wątpliwości, czy i kiedy Ci się należy, sprawdź najważniejsze informacje w innych naszych artykułach.