Zakładanie firmy

Akademickie Inkubatory przedsiębiorczości – sposób na własny biznes

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) to pojęcie, które już od jakiegoś czasu towarzyszy początkującym biznesom w Polsce. Jest to rozwiązanie doskonałe dla osób, które mają pomysł na własny biznes, jednak nie widzą sposobu, na jego finansowanie.

Dzięki nim otwierasz swój biznes bez ryzyka, bez zbędnej dokumentacji i co najważniejsze bez zbędnych kosztów. Masz czas, żeby się rozwijać. Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z nowoczesnym akceleratorem prowadzenia biznesu.

Co daje nam prowadzenie działalności w inkubatorach przedsiębiorczości?

 • Korzystasz z pełnej obsługi księgowej Twojej firmy,
 • Użyczona zostaje Ci osobowość prawna AIP, dzięki czemu nie płacisz ZUS-u oraz podatku CIT, (preinkubacja)
 • Uzyskujesz wsparcie administracyjne,
 • Otrzymujesz indywidualne konto bankowe oraz dostęp do systemu fakturowania, (preinkubacja)
 • Możesz korzystać z pomocy i obsługi prawnej,
 • Masz dostęp do bezpłatnych programów mentorskich, czyli spotkań z ekspertami w różnych dziedzinach biznesu,
 • możliwość dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ,
 • wsparcie działu marketingowego – darmowa reklama firmy,
 • możliwość ubiegania się o dotacje,
 • większa szansa na znalezienie inwestora,
 • udostępnienie sprzętu czy laboratorium,
 • Możesz uczestniczyć w szkoleniach, eventach społecznościowych czy konferencjach,
 • Zyskujesz również miejsce do pracy – biuro, dostęp do sal konferencyjnych,
 • Stworzenie ważnych w biznesie sieci kontaktów.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości są rodzajem asekuracji dla osób, które chcą podjąć się prowadzenia własnego biznesu. Z ich pomocą debiutujący przedsiębiorca może na starcie ominąć problemy związane ze zdolnością kredytową, a w związku z tym również z brakiem funduszy na start, czy brakiem doświadczenia w branży.

Czy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczość mają jakieś wady?

Z całą pewnością znajdzie się ich kilka. Przede wszystkim nie jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie stałe zatrudnienie i stabilne zarobki. Działa to tutaj podobnie jak w normalnie prowadzonej własnej firmie – zyski będą gdy na nie zapracujemy, a w niektórych przypadkach nawet pozornie najlepszy pomysł może okazać się nietrafiony.

Wiele osób pośród wad takiego rozwiązania wymienia również to, iż „opieka” inkubatora, zależnie od instytucji, jaką wybierzemy będzie trwała 2-3 lata. Przy długofalowym planowaniu rozbudowanego biznesu może to się okazać nazbyt krótko, aby naprawdę się rozwinąć i być w stanie pracować na własny rachunek.

Można się ponadto spotkać z opinią, że inkubatory przedsiębiorczości niejako zabijają w młodych ludziach samodzielność. W ich odczuciu, przy takim starcie, prowadzenie własnej działalności jest proste i nie stwarza większych problemów. Konsekwencją może być to, że po zakończeniu współpracy, nie będą oni zdolni do kontynuowania działalności już na własny rachunek.

Często jako wadę podaje się np. długość oczekiwania na reakcję działu prawnego. Zwykle mają oni 5 dni na odpowiedź, a za szybszą reakcję trzeba zapłacić, dodatkowo dokumenty muszą przejść przez AIP, co wydłuża załatwienie sprawy. Ponadto niektóre usługi mogą wiązać się z koniecznością dodatkowych opłat.

Czym charakteryzują się akademickie inkubatory przedsiębiorczości

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku najczęściej działają one na różnych uczelniach i swoją ofertę kierują do studentów, chcących otworzyć swój pierwszy biznes. Najprościej rzecz ujmując są to jednak podmioty, których celem jest wspieranie przedsiębiorczości.

Za ich tworzenie odpowiadają uczelnie wyższe, zgodnie z art.148 z dnia 20 lipca 2018 roku ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Koncentrują się one na przedsiębiorczości akademickiej, w związku z tym wspierają działalności gospodarcze doktorantów, pracowników uczelni czy studentów.

W ich przypadku możemy jednak wyróżnić dodatkowo pewien podział, który wskazuje:

 • preinkubację, czyli wsparcie osób przed założeniem działalności gospodarczej, które nie zarejestrowały działalności w urzędzie i mogą działać jako pion inkubatora, jednocześnie korzystając z jego osobowości prawnej.
 • Inkubację – tutaj pojawia się pomoc od chwili gdy dojdzie do założenia działalności gospodarczej, ma ona formę lokalową, księgową, prawną, szkoleniowo-doradczą, zaplecza biurowego, czy też pomocy w pozyskiwaniu środków unijnych.

Inne rodzaje inkubatorów

Inkubatory przedsiębiorczości mogą mieć różną formę prawną. Ich rodzaje pojawiają się na podstawie określenia grupy docelowej, do której są one adresowane. Na tej podstawie możemy wyróżnić:

 • inkubatory technologiczne – skierowane do przedsiębiorców tworzących nowe technologie,
 • inkubatory dla początkujących przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm, którzy rozpoczynają lub dopiero zamierzają podjąć działalność gospodarczą,
 • uczelniane inkubatory przedsiębiorczości – dla studentów i doktorantów,
 • inkubatory przedsiębiorczości społecznej – dla podmiotów ekonomii społecznej,

Czy korzystanie z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości się nam opłaca?

W wielu kwestiach okazuje się to bardzo dobrym i trafionym wyborem. Przede wszystkim nawet jeśli mamy pewne obawy, to na początek taka forma prowadzenia działalności zdecydowanie oszczędza nam ryzyka, pomaga wejść na rynek poznać go i przekonać się, czy właśnie tym chcemy się zajmować.

Na pewno jeśli podejmiemy taką próbę, nawet nieudaną, to w późniejszym czasie będziemy mieli ciekawy wpis w CV. Będzie on informował pracodawców, że nie boimy się wyzwań.

Co istotne jeśli nasz pomysł się nie sprawdzi, lub stwierdzimy, że nie jest to to, czym chcemy się zajmować, to w większości przypadków umowa z akademickim inkubatorem przedsiębiorczości może zostać rozwiązana w dowolnym momencie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak znaleźć inkubator?

Wystarczy wejść na stronę inkubatory.pl i zarejestrować się poprzez formularz, który jest umieszczony na stronie. Następnie skontaktuje się z nami konsultant w celu umówienia spotkania. Możemy również wyszukać takie miejsca w naszej okolicy i skontaktować się bezpośrednio z nimi. Samo spotkanie jeszcze nie zobowiązuje, możesz zadać dodatkowe pytania i upewnić się, że jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Jak wyglądają rozliczenia z AIP?

Tutaj pojawia się wiele pytań. Niby prowadzisz własną firmę, jednak na fakturze jako wystawcę podajesz inkubator, bo to on udziela Ci swojej osobowości prawnej. Twoje pieniądze trafiają na specjalne subkonto AIP. Możesz je stamtąd wypłacać w ramach umowy zlecenie lub o dzieło.

Przy dokonywaniu wypłat należy pozostawiać na koncie odpowiednią kwotę, która pozwoli na regulowanie zobowiązań wobec AIP, zwykle jest to około 300 zł netto. Co istotne, nawet jeśli nie zarobisz musisz dokonać opłaty. Jednak w razie kryzysu istnieje możliwość zawieszenia działalności do trzech miesięcy, a wówczas opłata spada do 50 zł.

Współpraca z AIP w ramach coworkingu

Jeśli prowadzisz działalność samodzielnie i twoja firma posiada własną osobowość prawną, to również możesz podjąć współpracę z inkubatorem. Często problemem przedsiębiorców jest miejsce do prowadzenia działalności. W AIP za 200 zł miesięcznie można uzyskać przestrzeń biurową z niezbędnym sprzętem. Wówczas dostępne są również multimedialne sale konferencyjne, czy sale spotkań, w których możesz prezentować swoją ofertę w sposób w pełni profesjonalny.

W ramach takiego abonamentu zyskuje się również dostęp do szkoleń, czy też spotkań, na których pojawia się możliwość poznania nowych partnerów czy ekspertów w branży. Otrzymasz ponadto wsparcie marketingowe i będziesz mógł ubiegać się o dofinansowanie dla swojej działalności.