Automatyzacja i cyfryzacja towarzyszy nam obecnie już niemal w każdej dziedzinie życia. Z rozwiązań, które oferuje postęp technologiczny, chętnie korzystają zwłaszcza przedsiębiorcy. Obecnie dostępne systemy, takie jak na przykład EDI, pozwalają na elektroniczną wymianę danych bezpośrednio między systemami komputerowymi partnerów biznesowych. Zwiększają one więc nie tylko bezpieczeństwo transakcji, ale także wpływają na efektywność współpracy oraz wymiany handlowej między klientami i dostawcami. Czym dokładnie jest EDI i w jaki sposób funkcjonuje? Podpowiadamy.
Czym jest system EDI?
EDI to skrót od elektronicznej wymiany danych. Jest to sposób przekazywania dokumentów między firmami w postaci plików wyróżniających się ustandaryzowaną strukturą. System ten pozwala więc na wymianę dokumentów biznesowych między partnerami. Zaletą tego rozwiązania, jest możliwość zastąpienia komunikacji papierowej, elektroniczną. Dzięki temu system EDI może łączyć partnerów w ramach łańcucha dostaw na całym świecie. Więcej na jego temat znajdziemy na stronie: https://infinite.pl/edi/.
Jakie dane mogą być przetwarzane w systemie EDI?
Elektroniczna wymiana danych standardowo sformatowanych dokumentów handlowych odbywa się przy minimalnej interwencji człowieka. Dzięki temu rozwiązanie to pozwala na automatyzację różnych procesów. Dodatkowo zmniejsza ryzyko występowania błędów, jakie zdarzają się podczas przetwarzania danych w tradycyjny sposób. Wśród dokumentów, które mogą być przekazywane przez taki system, wymienia się faktury, faktury korygujące, zamówienia, potwierdzenia zamówień czy awiza przesyłki. Dostarczane są one bezpośrednio do naszego partnera biznesowego w postaci standardowego komunikatu elektronicznego. Wśród poleceń, jakie przekazywane są przez system elektronicznej wymiany danych, wyróżnia się grupy transakcyjne, informacyjne, transportowe, finansowe oraz komunikaty. W naszym kraju najczęściej w ramach systemu EDI wymieniane są dokumenty związane z elektronicznymi zamówieniami oraz fakturami.
Jakie korzyści wynikają z wykorzystywania systemu EDI?
Obecnie wiele firm wykorzystuje system EDI do komunikacji elektronicznej z partnerami biznesowymi. Wśród korzyści, które związane są ze stosowaniem takiego rozwiązania, wymienia się niższe koszty operacyjne, a także szybszą i usprawnioną komunikację. System ten zwiększa także bezpieczeństwo transakcji. Z kolei poprzez usunięcie procesów ręcznych, eliminuje błędy. Może być on więc wykorzystywany w różnych sektorach przemysłu, a także w innych dziedzinach. Firmy, które stosują EDI to nie tylko przedsiębiorstwa zajmujące się handlem detalicznym, ale także przemysłem czy opieką zdrowotną. Funkcjonalność tej platformy pozwala na obsługę wielu formatów plików. Dzięki temu możemy za jej pośrednictwem wymieniać różne typy danych. Takie rozwiązanie pozwala także na integrację z dowolnym systemem ERP oraz obsługę różnych protokołów komunikacyjnych. Użytkownik może również śledzić status dokumentów, a także udostępnić je organom podatkowym.