Franczyza jest rozwiązaniem idealnym dla osób, które chcą prowadzić własny biznes, jednak nie mają na niego pomysłu, a ponadto wolą wejść w coś pewnego. Ilość franczyzodawców na polskim rynku jest bardzo duża. W związku z tym wybranie odpowiedniego dla siebie może wydawać się trudne. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby być w pełni zadowoleni?
Pod pojęciem franczyzy kryje się gotowy pomysł na biznes. Najprościej rzecz ujmując franczyzodawca udostępnia nam logo i know how, my zapewniamy lokal i prowadzenie firmy, zajmujemy się pracownikami itp. Niekiedy działy marketingowe są wspólne dla całych sieci franczyzowych. Jednak wszystko to będzie dokładnie wynikało z samej umowy, jaką podpiszemy z franczyzodawcą.
Oczywiście prowadzenie franczyzy wiąże się ze stałymi zobowiązaniami wobec franczyzodawcy. Powinniśmy je przeanalizować na etapie poszukiwań i zapoznawania się z warunkami i samą umową.
Spis treści
Jakie są koszta franczyzy?
Jednym z podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę poszukując najlepszej dla siebie franczyzy są związane z nią koszta. Taki rodzaj biznesu jest z pewnością tańszy od zaczynania czegoś totalnie od zera, jednak musimy posiadać określone środki na początek. W związku z tym przed rozpoczęciem poszukiwań, zrewidujmy własne możliwości. W tym celu sprawdzamy swoje oszczędności i dowiadujemy się jaką mamy zdolność kredytową.
Mimo iż franczyza jest gotowym pomysłem, sposobem na prowadzenie biznesu, to nie możemy zakładać zysków od pierwszego dnia. Dlatego oceniając swoje finanse, weźmy również pod uwagę zapewnienie sobie rezerwy na co najmniej kilka pierwszych miesięcy. Nawet w sytuacji, gdy marka jest rozpoznawalna, klienci będą musieli się przyzwyczaić, że nasz punkt znajduje się akurat w tym miejscu.
W grę wchodzą inwestycje początkowe, czyli lokal, wyposażenie czy opłata franczyzowa wstępna. Jednak również w kolejnych miesiącach, gdy jeszcze nie będziemy dość dużo zarabiać, konieczne będzie uiszczanie opłat i opłacanie pracowników.
Opłaty związane z franczyzą często uzależnione są od opcji, na jaką się zdecydujemy. Zwykle konieczne jest uiszczenie opłaty wstępnej, pojawia się również opłata stała oraz składka na fundusz marketingowy. Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie dowiedzieć się, jakie opłaty będą nas obowiązywać z tytułu franczyzy. Pamiętajmy że nie będą to nasze jedyne koszta, dojdzie chociażby prąd, woda, ogrzewania, pensje pracowników.
Zaczynając zabezpieczmy sobie więc nieco większą sumę, niż sugeruje franczyzodawca na podstawie swoich prognoz zarobkowych.
Jaki biznes chce prowadzić?
Pośród osób decydujących się na wejście we franczyzę są zarówno przedsiębiorcy, którzy już swój biznes prowadzą, jednak potrzebują i poszukują wsparcia sieci. Inną grupą są osoby, które w dotychczasowej pracy zebrały określone środki i decydują się na otwarcie swojego pierwszego biznesu.
Z pewnością warto dokładnie zastanowić się nad popytem na daną branżę i konkurencją na rynku – szczególnie lokalnym, jeśli taki charakter będzie miał biznes. Zastanówmy się również w jakiej branży mamy doświadczenie, które moglibyśmy wykorzystać. A może istnieje biznes, o jakim zawsze marzyliśmy.
Poszukiwania – gdzie szukać najlepszej dla siebie opcji franczyzy?
Franczyzodawcy próbują dotrzeć do osób, które mogłyby być zainteresowane współpracą za pomocą różnych kanałów. Wiele ciekawych i aktualnych ofert znajdziemy w prasie branżowej, dostępnej w większych kioskach i salonach z prasą. Szukać można również w sieci.
Ogłoszenia pojawiają się niekiedy w radiu i telewizji. Zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć odpowiednia dla siebie franczyzę, jeśli wcześniej podejmiemy decyzję dotyczącą tego, jaka to ma być branża. Wówczas należy wybrać kilka najciekawszych opcji franczyzowych i porównać.
Pod uwagę bierzemy tu oczywiście ceny, ale znaczenie będzie miał również zakres wsparcia, na jaki będziemy mogli liczyć ze strony firmy franczyzowej.
Firma oferująca licencję zwykle prowadzi już pewnej wielkości sieć własnych punktów, a nawet zbudowała znaczną sieć franczyzową. Doświadczenie i umiejętności mają tu duże znaczenie, dlatego ocena działalności wybranej firmy na rynku może okazać się dla nas jednym z kluczowych czynników w czasie dokonywania wyboru.
Korzystne jest również osobiste spotkanie z franczyzodawcą. Jeśli planujemy otwarcie takiego biznesu i jeszcze nie zdecydowaliśmy o jego formie, to warto zaplanować sobie wyjazd na targi franczyzy, które raz do roku odbywają się w Warszawie.
Ciekawe informacje można uzyskać również od osób, które prowadzą franczyzę. Rozejrzyj się po okolicy, czy działa wokół Ciebie jakiś taki punkt? Może warto podejść do właściciela i podpytać o doświadczenia z momentu wyboru biznesu i o to, na co obecnie zwróciłby większą uwagę.
Franczyza ma być zapewne biznesem, który będzie głównym lub dodatkowym źródłem utrzymania. Jednak każdej osobie wchodzącej w taką działalność, zależy aby była ona pewna. Rzetelnych i sprawdzonych franczyzodawców znaleźć można w Polskiej Organizacji Franczyzodawców. Zrzeszone w niej firmy dbają o przestrzeganie obowiązującego w Europie Kodeksu Etyki Udzielania Franczyzy.
Na poszukiwania najlepszej dla siebie franczyzy warto poświęcić nieco więcej czasu, zapoznając się z ofertami i warunkami. Jest to poważna decyzja, która będzie miała znaczenie dla naszej najbliższej, a może i dalszej przyszłości, dlatego ważna jest skrupulatność.
Sprawdzenie wiarygodności franczyzodawcy
Jednym ze sposobów jest kontakt ze wspomnianą już Polską Organizacją Franczyzodawców. Jednak informacje, jakie uzyskamy na wstępie od firmy franczyzowej możemy również zweryfikować kontaktując się z jej dotychczasowymi punkami franczyzowymi.
Wystarczy, że wyszukamy takie miejsca, odwiedzimy je, sprawdzimy ich funkcjonowanie i porozmawiamy z właścicielem. Możemy spytać, czy współpraca z firmą przebiega bez zastrzeżeń i czy pojawiają się jakiekolwiek problemy. Dowiedzmy się również, na jakie wsparcie w prowadzeniu biznesu może liczyć.
Czy jesteśmy dobrymi kandydatami na franczyzobiorcę?
Szukając franczyzy, powinniśmy krytycznie spojrzeć również na samych siebie. Dlaczego? Otóż my prowadzimy działania, które pozwolą nam sprawdzić, z kim będziemy pracować i czy jest to firma godna zaufania. Franczyzodawca również będzie chciał sprawdzić, czy będziemy solidnymi partnerami.
Przykładowo czy znamy lokalny rynek, czy mamy doświadczenie w danej branży, choć często nie jest ono wymagane. W związku z tym jeśli na franczyzę się decydujemy o lokal warto już na wstępie zadbać samodzielnie. Zostanie on odpowiednio zweryfikowany przez franczyzodawcę, jednak zaangażowanie z naszej strony z pewnością będzie postrzegane jako plus.
Umowa franczyzy – weryfikacja
Gdy jednak wybierzemy franczyzodawcę, to koniecznie powinniśmy dokładnie przeczytać i zweryfikować umowę franczyzową. Najlepiej jeśli zajmie się tym doświadczony prawnik. Kluczowe będzie wyodrębnienie wszelkich kosztów. Pojawi się pojęcie opłaty wstępnej i bieżącej, ale również marketingowej.
Z umowy franczyzowej dowiemy się po czyjej stronie leżą opłaty związane z wyposażeniem lokali czy szkoleniami. Przyjrzyjmy się kwestiom związanym z zaopatrzeniem naszego punktu – czy tylko u określonych dostawców, czy jest możliwość składania zamówień gdzie indziej?
Kluczowe są również warunki związane z ewentualnym rozwiązaniem umowy – czy np. wcześniejsze jej rozwiązanie wiąże się z nałożeniem kary umownej.
Badanie rynku
Warto zwrócić szczególną uwagę na uwarunkowania rynku, na jakim planujemy działać. Inaczej może wyglądać sytuacja związana z prowadzeniem danego biznesu franczyzowego w dużych miastach, a inaczej w mniejszych miejscowościach. Czy u nas będzie popyt? Do jakiego klienta skierowana będzie nasza oferta i czy tacy się wokół nas znajdą? Pytań z pewnością w tym zakresie jest wiele. Jednak przed przystąpieniem do franczyzy warto przeprowadzić badanie rynku.
W takim sprawozdaniu warto sprawdzić, jak dynamicznie rozwija się dana branża i czy daje ona możliwości zarobkowe w przyszłości. Często znaczenie będzie miało również to, jakie wytyczne musimy zrealizować odnośnie samego lokalu i miejsca – są one narzucane przez franczyzodawców. Konieczne jest również dokonanie oceny konkurencji.
Najlepsza franczyza?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na takie pytanie. Po pierwsze musimy wziąć pod uwagę sam rynek i jego uwarunkowania. Kolejne na liście są nasze predyspozycje i umiejętności, jak również preferencje odnośnie branży w jakiej chcemy działać.
Kluczowe będą koszty, jakie będziemy ponosić na początku i regularnie. Uwagę musimy ponadto zwrócić na stabilność danej firmy, wielkość sieci franczyzowej, ilość zatrudnianych pracowników, czy jest to firma polska czy międzynarodowa, jak duża jest jej podstawowa konkurencja rynkowa, oraz czy należy do Polskiej Organizacji Franczyzowej.
Jak wybrać franczyzę dla siebie?
Przede wszystkim powinniśmy poświęcić na to nieco czasu. Po ustaleniu kilku konkretów z pewnością wyłonimy dwie lub trzy oferty, które będą dla nas godne uwagi. Pozostanie wówczas dokładne ich sprawdzenie, w sposób opisany powyżej.
Sprawdźmy wiarygodność, to jak się współpracuje, czy inni mają zastrzeżenia, jak duża jest sieć, jaką ma politykę cenową, jak skonstruowana jest umowa i jakie koszty będziemy ponosić poza stałymi opłatami.
Decydując się na franczyzę, otwieramy własny biznes, pod okiem kogoś komu się udało i podzieli się z nami swoją marką i wiedzą. On w ten sposób przeprowadza szerszą ekspansję na rynek i zwiększa swoje dochody, a my mamy szansę pracować na swoim i skutecznie zarabiać. Jednak warunki muszą być odpowiednie dla każdej ze stron. Tak więc jeśli wybraliśmy franczyzę i otrzymaliśmy umowę w celu zapoznania się z nią, warto udać się do prawnika lub radcy prawnego, aby dokładnie ją sprawdzić przed podpisaniem.