Wejście na rynek z nowym biznesem bywa ogromnym wyzwaniem, a stopniowy rozwój naszej firmy to okres stresujący i wymagający. W większości przypadków nie ma również gwarancji osiągnięcia sukcesu. W związku z tym bardzo wiele osób, które pragną rozpocząć pracę na własny rachunek decyduje się na skorzystanie z opcji franczyzy. W ten sposób znacząco minimalizujemy ryzyko porażki i znacznie wcześniej mogą pojawiać się pierwsze realne zyski. Czym jednak dokładnie jest franczyza? Czy jej prowadzenie się opłaca i jakie zarobki można osiągnąć w takim biznesie?
Spis treści
Franczyza – co to takiego?
Podstawą franczyzy jest udostępnianie wiedzy know-how przez franczyzodawcę, na podstawie umowy z franczyzobiorcą. Wiąże się ona z odpowiednimi opłatami. Taki model współpracy jest korzystny dla obu stron. Franczyzodawca stawia na rozwój marki, jej lepszą rozpoznawalność i większą ilość punktów handlowych, a franczyzobiorca zyskuje pewny i gotowy pomysł na biznes.
Wiele branż franczyzowych – która wybrać dla siebie?
Rozpoczęcie działalności na zasadach franczyzy jest stosunkowo proste. Jeśli jednak zależy nam na wejściu w taki biznes, w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na to, w jakiej branży będziemy działać. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór firm franczyzowych, o różnym profilu, możemy wybierać m.in. pomiędzy:
- biurami turystycznymi,
- biurami nieruchomości,
- restauracjami i pizzeriami,
- sklepami spożywczymi,
- sklepami odzieżowymi,
- sklepami obuwniczymi,
- barami szybkiej obsługi.
Z pewnością przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, które oferty i zajęcie będą dla nas ciekawe i zajmujące. Prawdopodobnie będzie to nasza praca przez wiele kolejnych lat, więc warto wybrać taką, w której się idealnie odnajdziemy.
Na którą ofertę się zdecydować?
Branża, która poniekąd spełni nasze oczekiwania i potrzeby to jedno. Jednak gdy na nią już się zdecydujemy, konieczne jest wybranie odpowiedniego partnera biznesowego – franczyzodawcy. W czasie analizy dostępnych możliwości, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów:
- Środki własne – wejście w działalność franczyzową już na samym początku związane jest z koniecznością poniesienia określonych kosztów. W związku z tym jeśli chcemy taką otworzyć, to warto już zdecydowanie wcześniej rozpocząć gromadzenie pieniędzy, Kwota do zapłaty może wynosić od 4 tys. zł do 160 tys zł lub nawet zdecydowanie więcej.
- Pozycja na rynku firmy oferującej franczyzę – zwykle im większa i bardziej rozpoznawalna na rynku firma, tym franczyzobiorca jest w lepszej sytuacji. Dlaczego? Gdyż powoduje to, że nie musi narzekać na brak klientów. Mimo wszystko jednak przed podpisaniem umowy warto dokładnie zweryfikować w jakiej sytuacji finansowej jest firma, z która chcemy współpracować.
- Jak długo firma matka działa na rynku – Prawda jest taka, że im dłużej dana firma działa z powodzeniem na rynku tym lepiej. Stanowi to bowiem istotne potwierdzenie dla osoby chcącej wejść we franczyzę, że ten konkretny pomysł na biznes doskonale się sprawdza i przynosi zyski, więc jest w odpowiedni sposób prowadzony.
- Koszty miesięcznego utrzymania działalności – większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wejście we franczyzę, wymaga wniesienia określonej w umowie opłaty. Zapominamy jednak, że żaden biznes nie będzie przynosił zysków z dnia na dzień. Klienci muszą nas znaleźć, dowiedzieć się o nas, przyzwyczaić się. Dlatego przed rozpoczęciem warto dokładnie wiedzieć ile będzie nas miesięcznie kosztować utrzymanie działalności i zabezpieczyć sobie odpowiednie środki na pierwszych kilka miesięcy, zanim zaczniemy odnotowywać zyski.
Jak zostać franczyzobiorcą?
Zależnie od sieci franczyzowej, jaką wybierzemy rekrutowanie franczyzobiorców może się nieznacznie różnić. Podstawą jest jednak najczęściej zgłoszenie. Jest ono rozpatrywane w pierwszym etapie rekrutacji, jeśli opinia będzie pozytywna rozpocznie się kolejny. W większości przypadków drugim krokiem jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na franczyzobiorcę.
Z jednej strony dokładne selekcjonowanie kandydatów może dziwić. Jednak pamiętajmy, że dla franczyzodawców jest to zwykle element rozwoju ich biznesu, z którego czerpią comiesięczne zyski. Z pewnością niekorzystne jest dla nich przeszkolenie osoby, która nie podoła prowadzeniu punktu, lub jeśli ma się on znaleźć w nie najlepszym punkcie. Franczyzodawca poprzez umowę franczyzy również podejmuje inwestycję, więc zależy mu, aby wybrani przedsiębiorcy utrzymali się na rynku.
Jeśli pozytywnie przejdziemy przez cały proces rekrutacji, to możemy spodziewać się zaproszenia na szkolenia. Służą one zapoznaniu się ze specyficznymi zasadami prowadzenia punktu danej marki, jak również obsługi klienta i innych. Ich czas jest różny i często zależny od konkretnej firmy. Jednak już na tym etapie warto wykazać się cierpliwością, gdyż jest to początek przekazywania nam zdobywanej latami wiedzy, na temat biznesu, który właśnie rozpoczynamy.
Franczyza – atrakcyjna forma prowadzenia działalności
Już od wielu lat widać stopniową tendencję wzrostową zarówno w kwestii decydowania się na działalność na zasadach franczyzy, jak i udostępniania takiej możliwości przez przedsiębiorców. Dlaczego się tak dzieje? Franczyza wyróżnia się licznymi zaletami, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Nieoceniona jest wiedza jaką otrzymujemy od franczyzodawcy. Zawarte w niej są wszystkie wytyczne dotyczące prowadzenia działalności, uzyskujemy gotowy sposób na biznes i nie musimy martwić się, że ruszamy na nieznane i niepewne wody. Dzięki wszelkim informacjom możemy uniknąć wielu błędów i porażek.
Kolejną zaletą jest często pojawiająca się możliwość zakupu towarów w bardzo preferencyjnych cenach. Wynika to z tego, że franczyzodawcy współpracują często z konkretnymi firmami, a zamawiając hurtowo, dla wszystkich swoich punktów uzyskują znaczne rabaty.
Jednak zastanawiając się nad podjęciem franczyzy nie możemy również zapominać o wadach tego rozwiązania. Przede wszystkim musimy się w pełni podporządkować zasadom, które obowiązują w całej sieci. Podpisując umowę franczyzy wyrażamy zgodę na zasady, których musimy przestrzegać i nie możemy w żaden sposób udoskonalać.
Czy podjęcie franczyzy jest opłacalne?
Przechodząc jednak do sedna tego artykułu – czy podjęcie działalności na zasadach franczyzy jest opłacalne dla przedsiębiorcy? Jak już wspomnieliśmy, wejście w ten biznes początkowo oznacza wydatki. Jednak jeśli odpowiednio się zaangażujemy, to z pewnością z czasem zaczniemy zarabiać. Mimo znacznej zależności, to jednak jest nasza firma, którą prowadzimy w celach zarobkowych. Więc tak, przy odpowiednim zarządzaniu opłaca się.
Rozpoczęcie działalności i koszta, jakie będziemy w związku z nią ponosić
Przede wszystkim fakt, ze posiadasz wsparcie ze strony firmy matki sprawia, że możesz od samego początku skupić się głównie na rozwoju raczkującego biznesu. Z pewnością jednak start nie będzie łatwy, jak w każdej innej działalności, tak i tu konieczna będzie wytężona praca, często zmniejszona ilość snu, szczególnie w początkowym okresie.
Dla początkującego przedsiębiorcy wyzwaniem może również być zatrudnienie pracowników. Ich dobór nie może być przypadkowy, gdyż powinni stanowić wsparcie w zrealizowaniu standardów sieci. W większości przypadków, ich również będą dotyczyć prowadzone przez franczyzodawców szkolenia, w innym wypadku to na franczyzobiorcy spocznie ten obowiązek.
Prowadzenie działalności na zasadach franczyzy, wiąże się z koniecznością opłacania opłat, które najprościej można podzielić na dwie kategorie:
- koszty stałe – opłata franczyzowa, czynsz, media, koszty zakupu towarów,
- koszty związanie z prowadzeniem działalności – wynajęcie lokalu oraz sprzętu, wyposażenie lokalu, dostosowanie lokalu – pojawia się w niektórych franczyzach, w których wszystkie punkty urządzone są w taki sam sposób. Do tego rodzaju kosztów zaliczymy również opłatę licencyjną.
Zyski z prowadzonej działalności franczyzowej
Osiągane zyski w działalności franczyzowej mogą być bardzo różnorodne. W pierwszych miesiącach z pewnością powinniśmy nastawić się nawet na stratę, gdyż będzie to czas rozkręcania biznesu. Ostatecznie jednak na to, ile będziemy zarabiać wpływać będzie wiele różnych czynników.
Jakie to czynniki?
- Grupa docelowa punktu,
- lokalizacja punktu,
- praca franczyzobiorcy – jeśli chcesz otworzyć firmę i jedynie nią zarządzać, to raczej nie tędy droga, zarówno w tej opcji, jak i w każdej innej formie działalności osiągnięcie sukcesu musi być zwykle okupione potem i ciężką pracą samego przedsiębiorcy,
- jak długo nasz punkt działa w danej lokalizacji – ma to wpływ na zaufanie ze strony klientów.
Początki prowadzenia działalności franczyzowej to przede wszystkim koszta. Warto zwrócić uwagę również na fakt, czy konieczne będzie zatrudnienie pracowników, gdyż wiąże się to dodatkowo z opłaceniem pensji i składek. Znana marka i dobra lokalizacja mogą sprawić, że znaczne zyski pojawią się już w pierwszym miesiącu, jednak w większości przypadków na samym początku należy przygotować się przede wszystkim na ciężką pracę i stopniowe dążenie do sukcesu.
W przypadku franczyzy możemy mówić o dużych korzyściach i opłacalności pod względem kalkulowanego ryzyka sukcesu lub porażki. O co dokładnie chodzi? Otóż wiążąc się ze znaną marką, w większości przypadków od razu przyciągamy do siebie klientów, którzy już ją znają. Dodatkowo korzystając ze wsparcia firmy matki zdecydowanie ograniczamy ryzyko porażki i stopniowo dążymy do sukcesu.
Jeśli opłacalność prowadzenia działalności zmierzymy w kryteriach „czy się uda” to z pewnością franczyza jest świetną opcją. Pamiętać musimy jedynie o konieczności posiadania odpowiednich nakładów finansowych na sam początek.
Nie docenią jej z kolei osoby bardzo kreatywne, które będą chciały wprowadzać zmiany i ulepszenia wedle własnych pomysłów, a we franczyzie panuje konieczność podporządkowania się obowiązującym zasadom.
Pod względem finansowym zwykle jest to biznes korzystny, jednak jego dokładną kalkulacje można przeprowadzić dopiero znając specyfikę lokalnego rynku i możliwości naszego punktu.