Sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie działalności biznesowej w internecie. Daje to możliwość dotarcia do zupełnie nowej grupy odbiorców bez względu na miejsce zamieszkania. Podobnie jak w przypadku stacjonarnych punktów o powodzeniu przedsięwzięcia decyduje m.in. zarządzanie, a wsparciem w tym zakresie jest system ERP.
Cyfryzacja procesów biznesowych stała się powszechna. Jest naturalną konsekwencją nieustannego rozwoju nowoczesnych technologii. Narzędzia z tej kategorii wspierają działalność firmy w wielu obszarach, w tym we wspomnianym zarządzaniu. Jest ono niezbędne, by można było zoptymalizować poszczególne procesy, lepiej kontrolować pracę i zwiększyć jej wydajność. Pomimo tego, że branża e-commerce funkcjonuje inaczej niż firmy handlowe przed laty, to zarządzanie nieustannie pełni ważną funkcję.
System ERP wparciem dla e-commerce
System ERP jest specjalistycznym rozwiązaniem informatycznym służącym do zarządzania wszystkimi procesami biznesowymi. Składa się z modułów, a wszystkie dane, jakie się w nich generuje, trafiają do wspólnej bazy danych. Oprogramowania tego typu zaprojektowano w taki sposób, by pozwoliły wiele czynności zautomatyzować i za pomocą jednego narzędzia kontrolować i zarządzać wszystkim, co dzieje się w firmie. Taka centralizacja danych ułatwia m.in. podejmowanie decyzji. Przy e-commerce system ERP wiąże się z tym, że informacje na temat inwentarza, dostaw, zamówień, klientów są w jednym miejscu. Pracownik nie musi ich szukać w kilku programach i przepisywać. To nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale i mniejsze ryzyko błędów.
Jak wygląda integracja?
Zanim przejdziemy do wdrożenia systemu ERP w firmie, musimy wybrać odpowiednie narzędzie. Dobrze, by było dostosowane do charakteru pracy. Często ERP dla e-commerce ma odrębne moduły zaprojektowane pod kątem usprawnienia funkcjonowania sklepu internetowego. Przykładem jest enova365. System ten jest dopracowany pod każdym względem i kompleksowo wspiera działalność w internecie. Podczas wyboru oprogramowania, musimy określić, jakie cele biznesowe chcemy dzięki nowemu narzędziu osiągnąć, jakie czynności chcemy zautomatyzować i określić, które dane mają być zsynchronizowane.
Następnie mamy implementację, którą przeprowadzają doświadczeni specjaliści IT. Wykonuje się wtedy migrację danych, automatyzuje procesy i robi testy weryfikujące, czy wszystko działa poprawnie. Po tym, jak cały ten proces się zakończy, należy przygotować szkolenia dla pracowników. Liczy się też późniejsze wsparcie dostawcy, to, czy pomoże w ewentualnych problemach technicznych, dostarczy aktualizacje itd.
Zakończenie
System ERP jest rozwiązaniem, jakie docenią zarówno przedsiębiorcy, których działalność dotyczy tylko sklepu internetowego, jak i tych, którzy jednocześnie mają sklep stacjonarny. Oprogramowanie pozwala usprawnić pracę, zachować porządek w dokumentach i prowadzić wiele raportów i analiz obrazujących, gdzie warto wprowadzić zmianę i jak planować dalszy rozwój.