Rozwój gospodarki rynkowej sprawił, że każdy z nas jest kowalem własnego losu i często osiągnięcie sukcesu uwarunkowane jest przez określone cechy osobiste. U podstaw sukcesu zawodowego leżą kreatywność, odwaga, asertywność, ambicje, innowacyjność, inicjatywa czy otwartość. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że w dzisiejszych czasach na rynku pracy otrzymujemy jedynie wspominane w przysłowiach wędki, a nie od razu dorodne ryby. Aby je złowić musimy dostrzegać szansę, być aktywni, a nie rzadko również podejmować ryzyko. Zastanówmy się więc, jakie cechy dobrego przedsiębiorcy są w dzisiejszym świecie niezbędne i jak zwiększyć swoje szansę na odniesienie sukcesu.
Spis treści
Co to znaczy „być przedsiębiorczym”? Cechy charakteru dobrego przedsiębiorcy – ambicja i aktywność jako droga do osiągnięcia sukcesu
Przedsiębiorczość można określić jako zespół cech osobowości a także postaw, które precyzują postępowanie człowieka. Najczęściej zalicza się do nich: zaradność, podejmowanie inicjatywy, kreatywność, a także konieczność i umiejętność podejmowania decyzji nawet w niesprzyjającym środowisku. Na podstawie takich przywar możemy dość jasno dostrzec obraz człowieka przedsiębiorczego. Bardzo często zajmuje się on prowadzeniem własnego biznesu.
Opisując cechy przedsiębiorcy, tego najlepszego możemy powiedzieć, że nie boi się nowych rozwiązań i w wielu sytuacjach z jakimi się spotyka potrafi podejmować najlepsze i odpowiednie decyzje. Taki człowiek nie boi się wyzwań i wyróżnia go wytrwałość w dążeniu do celu i stałe doskonalenie się.
Osoba przedsiębiorcza potrafi podejmować się nowych wyzwań, pracować w zespole a także ma umiejętności wykorzystywania szans, jakie pojawiają się w kontekście różnych sytuacji i wydarzeń w życiu zawodowym. Osiągnięcie sukcesu zawodowego i pokonywanie trudności, które wydają się nie do pokonania nie jest dla takiego człowieka problemem.
Jeśli przyjrzymy się dzisiejszym wymaganiom rynku, to możemy dostrzec, że przedsiębiorczość przydaje się nie tylko jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności, ale również do pracy w zespole i jest bardzo pożądana przez pracodawców. Można powiedzieć, że jest jedną z kompetencji, które sprzyjają rozwojowi, zatrudnieniu i samorealizacji w pracy.
Cechy dobrego przedsiębiorcy – jakie cechy osobowości są ważne jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności, jak i przy pracy na etacie?
Za główne cechy należy uznać m.in. wysokie poczucie własnej wartości, a także wiarę nawet młodego przedsiębiorcy we własnej możliwości. Są one bardzo istotne, gdyż pozwolą na skuteczne dążenie do wyznaczonych celów i przyczynią się do chętnego podejmowania nowych wyzwań, czy to w przypadku własnej firmy, czy pracy na etacie. Ważną cechą jest również odpowiedzialność za podejmowane decyzję i świadomość wynikających z nich zagrożeń. Nie możemy również zapominać o twórczości i kreatywności, które będą bardzo ważne dla nowych pomysłów, a także przyczynią się do większej tolerancji dla cech i zachowań innych osób.
Cechy osoby przedsiębiorczej, czyli jak działa przedsiębiorca i jak podejmuje nowe wyzwania?
Dla osoby przedsiębiorczej kluczowe znaczenie będzie miała możliwość permanentnego rozwoju i samokształcenia. Zestaw cech, jakie posiada sprawia, że łatwiej mu poszukiwać nowych doświadczeń, a także posiada umiejętność dostrzegania potrzeb związanych z przedsiębiorczością i może ukierunkować swoją firmę na oczekiwania klientów odnośnie produktów i usług.
Generowanie nowych pomysłów, często wiąże się ze zmianami i skłonnością do ryzyka. Jednak osoba przedsiębiorcza chętnie podejmuje działania i potrafi wykorzystać możliwości, jakie się przed nią pojawiają. Wprowadza zmiany tam, gdzie są one naturalnie możliwe oraz wskazane. Duże znaczenie ma również sposób rozwoju własnej osoby poprzez eliminowanie słabych stron i umacnianie tego, co w niej najlepsze. Kolejnym ważnym elementem działania jest elastyczność, czy dostosowywanie się do bieżącej sytuacji, elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki, a także otoczenie – wdrażanie rozwiązań alternatywnych, które przyczynią się do osiągnięcia zamierzonego celu.
Aby powiedzieć, że dany człowiek jest przedsiębiorczy musimy dostrzec w nim inicjatywę i umiejętność samodzielnego stawiania sobie celów. Widoczne jest również poczucie odpowiedzialności i samodzielne angażowanie się we wszelkie powierzone zadania. Wyróżniająca jest także konsekwencja w działaniu. W związku z tym osoba taka będzie również odporna na stres.
Jak zostać przedsiębiorczym człowiekiem – cechy przedsiębiorcy, które możesz w sobie wykształcić
Poziom przedsiębiorczości u każdego z nas jest na nieco innym poziomie, wiele zależy od naszych cech osobowości, ale również od tego, jaki przykład mieliśmy wśród najbliższych członków rodziny. Zdaniem specjalistów, jednak wiele cech związanych właśnie z przedsiębiorczością można w sobie wykształcić i skutecznie się ich wyuczyć. Warto więc wdrażać rozwiązania i nawyki, które pomogą nam być bardziej przedsiębiorczymi.
- Stawiajmy na asertywne zachowania.
- Pamiętajmy o dokształcaniu się, samorozwoju i samoocenie – prowadzi do akceptacji swojej osoby i dostrzegania dobrych i negatywnych cech.
- Nasze działania powinny sprawiać, że nie będziemy się bać podejmowanego ryzyka, jeśli skupiają się w pobliżu równowagi kierujmy się innowacyjnością i kreatywnością.
- Powinniśmy być skoncentrowani na osiąganiu celu i realizowaniu konkretnych zadań.
- Nasze działania powinny być odpowiednio skorelowane z otoczeniem, czyli uzależnione od naszej sytuacji życiowej i zawodowej oraz tego, co znajduje się wokół nas.
- Dbajmy o poszerzanie naszych umiejętności w dziedzinie komunikacji interpersonalnej, co przyczyni się do lepszej pracy w zespole.
- Akceptujmy siebie – znajmy swoje mocne i słabe strony.
- Stawiajmy poprzeczkę wymagań wysoko dla siebie i swoich współpracowników. Pomocne będą tu cechy organizacyjne i przywódcze oraz umiejętność podejmowania decyzji.
W jaki sposób można rozwijać swoją przedsiębiorczość?
Przedsiębiorcza może być każda osoba, jednak kluczowe znaczenie ma tu rozwój osobisty i nieustanna edukacja. Dziś dostęp do wiedzy jest bardzo szeroki. Możemy sięgać po książki, a także szukać informacji w sieci, np. na branżowych blogach. Jeśli tylko czas i finanse nam pozwalają, warto uczestniczyć w ciekawych szkoleniach oraz korzystać z darmowych webinarów w sieci. Swoista forma pracy osoby przedsiębiorczej skupia się w pobliżu celu do jakiego dąży i pokazuje nam, że nie warto rezygnować z czegoś, tylko dlatego, że wydaje się nieosiągalne lub trudne do zrealizowania.