Senator jest urzędnikiem w izbie wyższej parlamentu w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że polityka i osiągane w niej zarobki od lat budzą wiele emocji. Sprawdź, ile zarabia senator, który zasiada w Polskim senacie w 2024 roku? Wskażemy również, co wchodzi w skład jego wynagrodzenia i jakie benefity mu przysługują z uwagi na sprawowane stanowisko.
Z całą pewnością większość z nas polską politykę kojarzy przede wszystkim z posłami na Sejm. Istotnie Senat, jako izba wyższa Parlamentu nie ma już tak znaczącej roli jak właśnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma duże znaczenie w czasie uchwalania nowego prawa w naszym kraju. Właściwie każdy wie, że ustawa uchwalona przez Sejm musi zostać przyjęta przez Senat, a następnie uzyskać podpis Prezydenta RP. Często jednak pojawia się pytanie i zastanawiamy się, ile zarabia Senator RP i co wpływa na wysokość jego uposażenia?
Spis treści
Ile zarabia senator w Polsce w 2024 roku? Sprawdź uposażenia parlamentarzystów w Senacie RP
Zgodnie z badaniami NIK, czyli Najwyższej Izby Kontroli średnie zarobki senatora w Polsce w 2020 roku wynosiły 9205,4 zł brutto. Czy pozostały one na takim samym poziomie w 2024? Wysokość uposażenia regulowana jest przez ustawę z 9.05.1996 roku. Przepisy wskazują, że uposażenie członka izby wyższej polskiego Parlamentu to 80% płacy podsekretarza stanu. Można stwierdzić, że biorąc pod uwagę rangę stanowiska, zarobki nie są szczególnie wysokie. Jednak prestiż takiego stanowiska, a także dodatkowe benefity w wynagrodzeniu, mogą zdecydowanie zmieniać ostateczny poziom zarobków. Sprawdź, na co dodatkowo może liczyć senator.
Dodatkowe benefity w wynagrodzeniu senatorów — ryczałt na prowadzenie biura poselskiego, dodatki funkcyjne
Wskazane uposażenie jest podstawowym elementem wynagrodzenia senatora, jednak dopiero połączenie go z innymi może dać pełen obraz tego, ile zarabia senator w Polsce w 2024 roku. Pod uwagę należy z pewnością brać szereg dodatków, a wśród nich:
- Dieta parlamentarna — stanowi dodatkowe świadczenie postrzegane jako pewnego rodzaju rekompensata za wydatki, jakie ponosi parlamentarzysta w wyniku swojej aktywności senatorskiej. Jej wysokość to 1/4 uposażenia podstawowego.
- Oprawa w wysokości trzech miesięcznych uposażeń — dotyczy to senatorów odchodzących na emeryturę w czasie trwania kadencji.
- Dodatki funkcyjne — ich wysokość jest zależna od funkcji, jaką pełni dana osoba. Dla przykładu osoba zajmująca fotel przewodniczącego komisji może liczyć na dodatkowe 20% do wynagrodzenia. Natomiast wiceprzewodniczący komisji otrzyma 15% dodatku, a przewodniczący komisji stałej 10% dodatku. Jeśli u jednej osoby zbiegnie się prawo do różnych dodatków, to maksymalny ich pułap wynosi 35%.
Wśród dodatkowych benefitów wymienić należy również to, że senator może liczyć również na zwrot kosztów związanych z prowadzeniem biura, gdyż otrzymuje dodatkowe środki finansowe w kwocie przekraczającej 12 tysięcy złotych brutto. Oczywiście pojawiają się również inne dodatkowe udogodnienia związane z wykonywaniem mandatu posła i senatora.
Senatora również obowiązują te same przywileje, co posłów. Zalicza się tu prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, a także bezpłatne loty w krajowym przewozie lotniczym.
W jakich sytuacjach senator nie otrzyma należnego uposażenia?
Co ciekawe, zgodnie z polskim prawem, istnieją sytuację, w których wynagrodzenie dla senatora nie będzie wypłacane. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której senator otrzymuje świadczenie emerytalne lub prowadzi działalność gospodarczą.
Ile zarabia Marszałek Senatu?
Pensja Marszałka Senatu jest taka sama jak Marszałka Sejmu, co oznacza, że wynosi 16500 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie takie składa się z podstawy, dodatku funkcyjnego, oraz obliczanego indywidualnie dodatku za wysługę lat.
Czy zarobki senatorów są wysokie?
Z jednej strony dla przeciętnego Kowalskiego pensja senatorów będzie bardzo wysoka, a jeśli do tego doliczy się różne przywileje, jak możliwość korzystania z darmowej komunikacji, czy lotów, a także kwotę wolną od podatku, to może nam się wydawać, że zarabiają całkiem nieźle. Mówi się jednak o podwyżkach dla polityków. Ciężko się dziwić, bo istotnie obecnie wydatki związane z życiem przez inflację mocno poszybowały w górę, jednak jest to temat dość kontrowersyjny. Pojawia się bowiem pytanie, czy zarobki posłów i senatorów w Polsce muszą być jeszcze wyższe, podczas gdy wielu Polaków ledwo wiąże koniec z końcem?
Faktem jest również, że z innej strony narzekania na wysokość uposażenia niektórych parlamentarzystów, jest w pewnym sensie uzasadnione, gdyż ich koledzy na podobnych stanowiskach w innych krajach europejskich zarabiają zdecydowanie więcej. Ile więc powinno wynosić miesięczne wynagrodzenie senatora w naszym kraju? Czy zasługują oni na podwyżki?
Sama dieta poselska wynosi niemal 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. Ma ona służyć pokrywaniu wydatków związanych ze sprawowanym mandatem na terenie kraju. Ryczałt na prowadzenie biura to 12150 brutto miesięcznie. Pokrywa on całe jego funkcjonowanie — opłacanie czynszu, pensje pracowników, czy dodatkowe wydatki. Wysoki może być również dodatek za wysługę lat, który oczywiście oblicza się indywidualnie, a maksymalnie wynosi 20% pensji zasadniczej. Ciężko mówić o niskich zarobkach w przypadku polityków w naszym kraju, nawet jeśli realia na świecie są zupełnie inne, to patrząc na to, ile zarabiają Polacy, te kwoty dla wielu wydają się bardzo wysokie.
Na co jeszcze mogą liczyć senatorowie w Polsce?
Warto również pamiętać o innych przywilejach, takich jak immunitet, parlamentarzyści spoza Warszawy mogą zostać zakwaterowani w Domu Poselskim lub w wynajętym mieszkaniu, czy właśnie darmowy transport publiczny. Pozwala im to na uniknięcie dodatkowych kosztów, a więc pensja jest stosunkowo wysoka. Oczywiście zastanawia, czy pojawią się podwyżki w tym sektorze i jak duże, jednak w dobie inflacji pojawiają się one stopniowo wszędzie, mimo iż sprawa jest kontrowersyjna, to również praca jak każda inna. A przecież my również w swojej od czasu do czasu liczymy na podwyżkę.