Kryptowaluty od pewnego czasu budzą sporo emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Nadal jednak są osoby, które o nich nie słyszały i nie potrafią dokładnie określić, czym one właściwie są. Różne media finansowe i nie tylko coraz szerzej i więcej na ich temat piszą i mówią. Sprawdź więc na czym dokładnie polega ich fenomen, czym są i jak rozpocząć inwestowanie.
Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem. Można usłyszeć o tym, że wiele osób pokaźnie na nich zarobiło, jednak również mogło spowodować znaczące straty. Co ciekawe, w przypadku tych, którzy zanotowali zyski często podkreśla się fakt, że zaangażowanie kapitałowe było stosunkowo niewielkie.
W kontekście kryptowalut znajdziemy zarówno artykuły pochlebne, jak i takie, w których nie są one specjalnie polecane. Ich miłośnicy określają je mianem pieniędzy i aktywów przyszłości, mają w ich mniemaniu stanowić pewną drogę do wolności.
Najstarszą kryptowalutą jest bitcoin, który jest przez zwolenników określany, jako „cyfrowe złoto”. Z pewnością to właśnie one nadal liczą się na rynku najbardziej.
Jednak po drugiej stronie mamy również przeciwników takich cyfrowych pieniędzy. Oni określają je jako całkowicie bezwartościowe i bezużyteczne, jako rodzaj zabawek dla spekulantów, a w skrajnych przypadkach również jako rodzaj piramid finansowych.
Spis treści
Czym są kryptowaluty – poznaj ich charakterystykę
Kryptowaluty to specyficzny rodzaj pieniędzy czy aktywów, co możemy wywnioskować już z samej ich nazwy, która jednoznacznie wskazuje, że są one pewnego rodzaju połączeniem kryptografii i osobnej waluty. Mimo wszystko nie jest to waluta w postaci takiej, jaką znamy z życia codziennego, z zakupów w różnych krajach. Ta wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest dostępna jedynie w formie cyfrowej.
Mamy więc do czynienia z pieniędzmi, które są dostępne jedynie online, nie posiadają one swojej fizycznej formy, jednak reprezentują pewną wartość. W związku z tym, jeśli w dowolnym miejscu w sieci dowiemy się, że sprzedawca akceptuje płatności w określonej kryptowalucie, to będziemy mogli nią swobodnie i legalnie płacić za towar lub usługę, podobnie jak innymi, które są powszechnie znane i wykorzystywane w obrocie gospodarczym.
Z całą pewnością kryptowaluty posiadają nadaną określoną funkcję płatniczą, jednak nie jest ona powszechnie wykorzystywana. Zdecydowanie częściej postrzegane są w charakterze instrumentów finansowych, co z pewnością jest prawidłowym kierunkiem. Co istotne podlegają one bieżącej wycenie, a oprócz tego wyróżniają się wysokim ryzykiem inwestycyjnym, które zdaniem wielu warto podjąć, gdyż możliwe jest osiągnięcie naprawdę wysokich zysków.
Zakup i sprzedaż poszczególnych kryptowalut odbywa się najczęściej na specjalnie im dedykowanych giełdach, które pod wieloma względami są podobne do tradycyjnych, obejmujących akcje, obligacje, waluty oraz surowce.
Potencjał zysku jest znaczący, jeśli przeanalizujemy sobie, chociażby pierwszą na rynku kryptowalutę (bitcoin). Początkowo można było ją nabyć po zaledwie kilka centów, jednak po upływie 8 lat kosztowała już 20 tys. dolarów, a w szczycie nawet 65 tys. dolarów. Jednak tak samo jak szybko rośnie jej wartość, tak i może dochodzić do gwałtownych spadków, które przyniosą straty.
Czy to bitcoin zapoczątkował kryptowaluty?
Powstanie Bitcoina miało miejsce w roku 2009, już po wybuchu globalnego kryzysu gospodarczego, co nie jest bez znaczenia dla jego popularności. Zwykle właśnie tę kryptowalutę uznaje się za początek ery cyfrowych pieniędzy. Z pewnością Bitcoin był odpowiedzią dla rządów i banków centralnych odpowiedzialnych za kryzys, bańkę na rynku nieruchomości i dodruk pieniędzy.
Bitcoin miał z góry zaplanowaną podaż, gdyż w obiegu miało się znaleźć łącznie jedynie 21 mln BTC. Jego celem było umożliwienie szybkich, bezpiecznych oraz tanich płatności z pominięciem pośredników. Jednak co równie ważne miały one pozostawać poza kontrolą rządów oraz wszelkich instytucji finansowych.
Mimo wszystko Bitcoin jest oficjalnie uznawany za pierwszą kryptowalutę, jednak już przed nim mogliśmy zetknąć się z podobnymi rozwiązaniami. Były to m.in. hashcash czy bit gold.
Nadal jednak nie ma informacji na temat tego, kto jest twórcą bitcoina. Uznaje się, że to wybitny programista lub grupa programistów. Jednak pojawia się jedynie pseudonim Satoshi Nakamoto. Prawdziwa tożsamość nie jest znana.
Co warto wiedzieć o działaniu kryptowalut?
Wiele dostępnych obecnie na rynku kryptowalut w swoim działaniu wykorzystuje tę samą technologię, a ich działanie opiera się o identyczne zasady. Istotę stanowi tu zdecentralizowany system, który najczęściej opiera się na blockchainie, czyli łańcuchu bloków.
Blockchain – to publiczny rejestr transakcji realizowanych w ramach konkretnej kryptowaluty, zawieranych, weryfikowanych i szyfrowanych z zastosowaniem kryptografii opartej na skomplikowanych obliczeniach matematycznych.
Za bardzo ważny należy uznać fakt, że technologia blockchain działa w taki sposób, że niemożliwe jest fałszowanie kryptowalut, ani transakcji, w których one biorą udział. Nie ma tu absolutnie żadnych pośredników, gdyż każda transakcja odbywa się pomiędzy osobą, która wysyła środki, a tą, która je odbiera.
Czasem jednak musimy stosunkowo długo czekać na zatwierdzenie transakcji z zastosowaniem kryptowalut. Wynika to z faktu, iż odbywają się one poprzez komputery wielu użytkowników internetu, którzy za swoją pracę i udostępnianie sprzętu do obliczeń i przetwarzania danych, otrzymują wynagrodzenie w kryptowalucie.
Ryzyko i potencjał zysku
Kryptowaluty przyciągają inwestorów, gdyż już widzieliśmy, jak gwałtownie i w ogromnym zakresie potrafi zmienić się ich cena. Wysokie wzrosty pozwalają na osiągnięcie ogromnych zysków, jednak są też bardzo duże wahania. Można zaobserwować, że w niektórych dniach, tygodniach, czy miesiącach dochodzi do wzrostów nawet o kilkaset czy kilka tysięcy procent, co z pewnością jest kuszące. Nie możemy jednak zapominać, że inwestycja w kryptowaluty obarczona się ekstremalnie wysokim ryzykiem.
Rynek bez regulacji i niedojrzały
Jeśli decydujemy się na podjęcie inwestycji w zakresie kryptowalut, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że jest rynek nadal młody i niedojrzały. Oprócz tego uwagę zwraca fakt, że nie podlega on kontroli żadnej międzynarodowej instytucji, nie posiada określonych przepisów i rozwiązań, które byłyby pewną gwarancją bezpieczeństwa, jak podczas inwestycji na normalnej giełdzie.
Większość naszego kapitału w kryptowalutach powinniśmy przechowywać w zewnętrznych portfelach kryptowalutowych, a nie w serwisach giełdowych. W przyszłości miały miejsce sytuacje, że całe takie giełdy znikały, wraz z tym, co się w nich znajdowało. Istnieją jednak takie, które dbają o swoją reputację. Jednak nie możemy nie zauważyć, jak na wahania cen wpływa fakt, że obrót odbywa się tu przez całą dobę.
Gdzie kupować kryptowaluty?
W pierwszej kolejności powinniśmy się dowiedzieć gdzie i w jaki sposób bezpiecznie przechowywać nasz kapitał w kryptowalutach. Służą do tego specjalne portfele. Jeśli natomiast chcemy nabyć je czy to pierwszy czy kolejny raz, to centrum będą giełdy kryptowalut, jednak możemy również skorzystać z oferty specjalnych kantorów.