Gdy posiadany system ERP przestaje wpisywać się w potrzeby biznesowe firmy, a jego wydajność i funkcjonalność okazują się niewystarczające, warto rozważyć jego aktualizację. Migracja do SAP S/4HANA to skuteczny sposób na unowocześnienie systemu ERP i uzyskanie dostępu do nowych możliwości technicznych narzędzia. Wybór ścieżki migracji może jednak okazać się sporym wyzwaniem.
SAP S/4HANA – wybór strategii
Decyzja o wyborze ścieżki migracji nie należy do łatwych. To dlatego, że uzależniona jest od wielu czynników, takich jak złożoność pejzażu systemów, spodziewany zakres dostępu do danych historycznych czy chęci wprowadzenia uproszczeń. Aby ułatwić sobie zadanie, warto podjąć współpracę z firmą Hicron, która oferuje przeprowadzenie analizy przedwdrożeniowej i określenie optymalnych rozwiązań w zakresie migracji systemu.
Analiza różnych wariantów migracji, spodziewanych korzyści i kosztów, a także aspektów technicznych i biznesowych jest czasochłonna, lecz umożliwia podjęcie najlepszej decyzji dla swojego biznesu.
Od nowa czy z wykorzystaniem dotychczasowych zasobów?
W migracji do SAP S/4HANA dominują następujące podejścia:
- nowe wdrożenie (Greenfield)
- konwersja systemu z wykorzystaniem dotychczasowych zasobów (Brownfield)
Wdrożenie nowego systemu od zera to dobry wybór wówczas, gdy posiadany system nie spełnia oczekiwań zespołu, a jego wydajność nie wystarcza, by sprostać wymaganiom biznesowym firmy. Migracja do SAP S/4HANA może rozwiązać ten problem. Jej efektem jest uzyskanie dostępu do szerokiego wachlarza funkcjonalności, odpowiadającego realnym potrzebom przedsiębiorstwa. Nieużywane dane zostają usunięte, a procesy systemowe skonfigurowane. Ta ścieżka migracji wiąże się jednak zwykle z dużymi kosztami i wymaga sporego zaangażowania od zespołu, który zmuszony jest do opanowania obsługi nowych procesów.
Migracja do SAP S/4HANA możliwa jest także przy zastosowaniu metody Brownfield, czyli konwersji systemu. W tym przypadku przeprowadzana jest zmiana technologiczna, bez rezygnacji z funkcji starego systemu ERP, odpowiadających mu procesów i zbiorów danych. To dobry wybór dla tych firm, które usatysfakcjonowane są obecnym przepływem pracy i wydajnością ERP. Celem jest wprowadzenie ulepszeń, z zachowaniem dotychczasowych ustawień.
Migracja drogą selektywnej transformacji danych
W sytuacji, gdy firma używa jednocześnie kilku systemów informatycznych i dąży do ich połączenia, optymalnym rozwiązaniem będzie migracja drogą selektywnej transformacji danych. To hybrydowe podejście, którego celem jest usprawnienie procesów biznesowych w złożonym środowisku SAP. Zbiory danych podlegają selekcji, a niepotrzebne i uszkodzone zostają usunięte. To połączenie metod Greenfield i Brownfield, łączące w sobie zalety obu podejść i umożliwiające wykonanie złożonych operacji na danych historycznych. Ta ścieżka pozwala na zmianę pejzażu systemów w jednym projekcie.
Pamiętaj, że od roku 2027 starsze systemy ERP przestaną być wspierane przez SAP. Wówczas migracja do SAP S/4HANA stanie się koniecznością. Warto przygotować się do niej już dziś i wybrać najlepszą strategię wdrożenia dla swojego biznesu.