Bankier jest osobą, która reprezentuje instytucję finansową przed klientami. Z tego i z innych powodów przed kandydatem na takie stanowisko stawiane są liczne wymagania. Uzyskanie zatrudnienia wcale nie musi być proste. Okazuje się jednak, że osoby, które wykonują ten zawód, mogą liczyć na całkiem dobre płace. Ile więc zarabia bankier w Polsce w 2024 roku i co wpływa na wysokość jego wynagrodzenia?
Nie można wskazać jednej kwoty, jeśli chodzi o zarobki w bankowości. Jednak z pewnością dostępne raporty dotyczące płac pozwalają wskazać uśrednione dochody w tej branży. Należy jednak mieć na uwadze, że pensja bankowca będzie zależna od wielu czynników. Sprawdź, jakich i dowiedz się, czy warto postawić na karierę w sektorze finansowym.
Bankowiec — od czego zależy pensja na stanowisku bankiera?
Warto pamiętać, że, nawet jeśli w banku Twoja praca polega na współpracy z klientami, to jednak może dotyczyć różnych ich rodzajów, a to istotnie wpływa na wysokość wynagrodzenia doradcy klienta. Możemy wyróżnić trzy sektory dla pracy z klientem w bankowości. Warto więc porównać zarobki w tych kategoriach i dopiero wówczas stwierdzić, czy jest to odpowiedni zawód dla nas. Wyróżniamy odpowiednio:
- Pracownik obsługi klienta detalicznego — są to osoby, które możemy spotkać w tzw. okienku bankowym, gdy przychodzimy załatwić sprawy związane z prywatnym kontem. W ich przypadku uposażenie jest zdecydowanie najniższe w branży. Wynagrodzenia w bankowości na takim stanowisku wynoszą zwykle 5-6 tysięcy złotych miesięcznie.
- Pracownik obsługi klienta korporacyjnego (biznesowego) – sprzedaż produktów finansowych małym i średnim przedsiębiorstwom, jest lepiej wynagradzana. Pozwala bowiem na uzyskiwanie dochodu około 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
- Obsługa dużych klientów biznesowych — jest to ważne stanowisko, które wymaga szerokiej wiedzy dotyczącej zarówno bankowości, jak i finansów przedsiębiorstwa. W związku z tym osoby w bankowości pracujące w takim charakterze mogą liczyć na bardzo dobre wynagrodzenia. Specjaliści otrzymują nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
Zarobki bankiera w Polsce w 2024 roku — ile zarabia bankier?
Powyżej podaliśmy przybliżone kwoty, jakie mogą stanowić miesięczne wynagrodzenie osoby pracującej w banku w obsłudze różnego rodzaju klientów. Co jednak istotne w wielu przypadkach zarobki bankierów w Polsce w 2024 roku nie są stałe. To, ile dokładnie będzie mógł zarobić bankier, w wielu przypadkach wiąże się z tym, ile sprzedał dokładnie produktów finansowych, czy jaka była wartość udzielonych przez niego kredytów w danym czasie. Bardzo często w bankach ustalane są limity sprzedażowe w skali danego miesiąca.
Okazuje się więc, że w licznych przypadkach wysokość pensji podstawowej można wskazać jako około 3 tys. brutto plus premie. Prowadzenie efektywnej sprzedaży oferowanych przez bank produktów finansowych jest korzystna dla pracowników, gdyż uzyskują oni od nich prowizję, co bezpośrednio przekłada się na wysokość ich zarobków.
Zarobki netto w bankowości są więc również dość wysokie. Jednak mówimy tu o stanowiskach związanych bezpośrednio z obsługą klienta. Warto mimo wszystko pamiętać, że jest to branża, w której znajdziemy wielu specjalistów oraz osoby zatrudnione na wysokich szczeblach. Najwyżej będzie oczywiście prezes banku, jednak znajdzie się również analityk czy menedżer. Oni mogą zarabiać jeszcze więcej.
Płace w bankowości
Przeciętne wynagrodzenie w branży finansowej jest stosunkowo wysokie na różnych stanowiskach. Najmniej zarobią oczywiście pracownicy banku obsługujący klientów indywidualnych. Jednak wieloletnie, duże doświadczenie może umożliwiać pięcie się po szczeblach kariery, a dyrektorzy, czy osoby na innych wyższych stanowiskach, mogą zarabiać zdecydowanie lepiej. Przejście procesów rekrutacyjnych zwykle nie jest proste. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia, a także wiedzy, nienagannych manier i umiejętności pracy z klientem.
Zarobki bankowców z pewnością przyciągają wiele osób, należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy stanie się rozchwytywanym specjalistą, który będzie nieustanie piął się po szczeblach kariery. Wiele osób pozostaje w bankowości detalicznej, jednak ich pensje również są na godnym poziomie, a dodatkowo zatrudnione są one umowie o pracę i mogą liczyć na różne dodatkowe profity, zależnie od oferty pracodawcy w tym zakresie.
Aby pensja wyniosła jak najwięcej w skali miesiąca konieczne jest więc przekonujące doradztwo, które zakończy się sprzedażą kredytu, czy to gotówkowego, hipotecznego czy firmowego. Kluczem jest również modelowanie ryzyka w wielu takich transakcjach, pracownik banku musi sprawdzić, czy danemu klientowi może udzielić kredytu.
Mediana zarobków jest znacznie powyżej najniższej pensji krajowej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że jest to zawód odpowiedzialny i często stresujący, a także wymagający odpowiedniego wykształcenia, to z pewnością takie pensje nie będą zaskoczeniem. Czy więc widzisz dla siebie miejsce w bankowości? Zastanów się, czy zakres obowiązków, jakie są nakładane na pracowników banków, będzie dla Ciebie odpowiedni i czy odnajdziesz się w tej branży.