Nowe technologie rozwijają się niezwykle dynamicznie. W związku z tym nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów branży IT. Zauważalne jest, że rynek pracy oferuje coraz więcej ofert pracy związanych z analizą danych. Tu pojawia się często pytanie, czym zajmuje się Data Scientist? Ile może zarabiać osoba na takim stanowisku w Polsce w 2024 roku? Sprawdź, jakie wymagania należy spełnić, aby móc otrzymać propozycję pracy w tym właśnie zawodzie.
Spis treści
Data Scientist — kim jest taki specjalista?
Data Science, czyli inaczej danologia, to obecnie jedna z najszybciej i najdynamiczniej rozwijających się branż. Jest ona nauką interdyscyplinarną, gdyż wykorzystuje zdobycze naukowe pochodzące z takich dziedzin jak: analiza danych, statystyka, uczenie maszynowe. Obecnie dane mają ogromną wartość, bywają nawet nazywane drugą walutą biznesu, co jest silnie uzasadnione. W związku z tym wiele osób chętnie zdecyduje się inwestować właśnie w wiedzę. Jeśli firma wie, w jaki sposób je gromadzić i analizować dane, może zyskać ogromną przewagę konkurencyjną na rynku.
Data scientist jest osobą, która w swojej pracy odpowiada właśnie za zabieranie, przetwarzanie i analizę danych. Nazywa się ich również inżynierami danych. Zatrudniani są w licznych prywatnych firmach, ale również w instytucjach publicznych.
Praca Data Scientist — czym zajmuje się analityk danych?
Ilość obowiązków, jakie leżą w gestii specjalistów Data Science może być dość szeroka i zależna od miejsca zatrudnienia. Jednak można mówić o pewnej stałej ilości zadań, jakie są do wykonania w tym zawodzie. Na stanowisku Data Scientist są to m.in.:
- gromadzenie i analizowanie zebranych danych,
- automatyzowanie procerów raportowania,
- tworzenie raportów w formie wizualnej, czyli tzw. dashboardów,
- rozwijanie narzędzi do analizowania i raportowania danych.
Jakie wymagania trzeba spełniać, aby otrzymać pracę na stanowisku Data Scientist?
Analiza ogłoszeń, w których oferowana jest praca na takim stanowisku, pozwala na wskazanie najczęściej pojawiających się wymagań względem kandydatów. Aby zostać Data Scientist trzeba m.in.:
- posiadać wykształcenie średnie lub najlepiej wyższe — pośród preferowanych kierunków wymienia się matematykę, inżynierię, statystykę lub analizę danych,
- wyróżniać się znajomością języka angielskiego na poziomie zaawansowanym,
- atutem lub koniecznością będzie znajomość każdego dodatkowego języka obcego, czasem konieczne jest analizowanie danych w języku innym niż angielski,
- potrafić posługiwać się językiem technicznym,
- potrafić pracować na dużych zbiorach danych,
- doskonale znać obsługę komputera,
- posiadać umiejętność analitycznego myślenia,
- znać narzędzia do raportowania i prowadzenia analiz biznesowych,
- posiadać umiejętność tworzenia dashboardów,
- znać: SQL, Ecel, Google Data Studio, Python, R.
Co trzeba zrobić, aby zostać Data Scientist?
Jak widać po wymaganiach, jest to branża, w której ogromne znaczenie mają kompetencje miękkie kandydatów. Dobrze, jeśli kandydat umie programować, gdyż jest to ważny początek do rozwoju w tej profesji. Jednak większości rzeczy można nauczyć się samodzielnie i studia wcale nie są wymagane, choć oczywiście mogą sporo ułatwić. Swoją karierę z pewnością zaczniesz od stanowiska juniora. Jednak z czasem, dzięki zdobytemu doświadczeniu i umiejętnościom zostaniesz seniorem. To oczywiście będzie miało również przełożenie na zarobki. Warto również zwrócić uwagę na specjalizację, gdyż w niektórych branżach zarobki związane z pozyskiwaniem danych mogą być znacznie lepsze.
Z całą pewnością jest to stanowisko dla osób elastycznych oraz ambitnych, które chcą się rozwijać. Mimo iż pracodawcy nie wymagają ukończenia studiów wyższych do pracy na tym stanowisku, to jednak oferta edukacyjna w Polsce i na świecie jest w tej dziedzinie coraz szersza. Studiowanie Data Science to kierunek interdyscyplinarny, który łączy w sobie zagadnienia z informatyki, zarządzania i ekonomii. Co ciekawe, jeśli planujesz przebranżowienie i zajęcie się właśnie tą branżą, to możliwe jest zdecydowanie się również na studia podyplomowe.
Etapy rozwoju zawodowego:
- junior Data Scientist,
- analityk danych — bardziej samodzielnie stanowisko, wymagające większego doświadczenia,
- senior Data Scientist,
- projekt manager.
Ile zarabia Data Scientist w Polsce w 2024 roku? Jaka jest mediana wynagrodzeń Data Science i jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistów?
Podobnie, jak w wielu innych branżach, taki i tutaj zarobki zależne są od wielu różnych czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim: rodzaj zajmowanego stanowiska, a także poziom doświadczenia, miejsce pracy i wielkość firmy. Zdecydowanie na najwyższe zarobki można liczyć w dużych miastach, gdzie możliwe jest podjęcie pracy dla firm ogólnopolskich lub międzynarodowych. Zarobki Data Scientist uznaje się za atrakcyjne. Jednak oprócz nich pojawia się wiele dodatkowych benefitów. Kuszący jest również fakt, że specjaliści z tej branży pracują zwykle hybrydowo lub w pełni zdalnie.
To praca z bazami danych, statystykami i programowaniem. Jest więc to zajęcie, które wymaga ogromnej koncentracji i trzeba to zwyczajnie lubić. Sprawdza się w nim wiele osób. Według rankingów w Stanach Zjednoczonych osoba na takim stanowisku zarabia około 107 tysięcy dolarów rocznie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Polsce, choć zarobki z pewnością również są atrakcyjne, jak na nasze warunki. Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi pomiędzy 15 a 20 tysięcy złotych netto.
Co istotne zapotrzebowanie na takich specjalistów nieustannie rośnie. W związku z tym można mieć pewność, że z czasem stawki jeszcze pójdą w górę. Formy zatrudnienia są różne. Niektórzy pracują na własnej działalności i rozliczają się z firmami na zasadach B2B, inni podejmują zatrudnienie na etacie. Wynagrodzenie brutto będzie oczywiście odpowiednio większe. Jednak musimy wziąć pod uwagę koszty i ocenić, jaka forma pracy i zatrudnienia będzie dla nas najbardziej korzystna.