Anestezjologia zajmuje się znieczulaniem pacjentów przed, w trakcie i po zabiegach medycznych. Jest to bardzo odpowiedzialna i ważna dziedzina medycyny, dlatego wydaje się, że zarobki takiego specjalisty powinny być wysokie. Dowiedź się, ile zarabia anestezjolog w Polsce w 2025 roku i sprawdź, kto może wykonywać ten zawód. Czy warto wybrać właśnie taką specjalizację?
Nie ulega wątpliwości, że anestezjolog potrzebny jest na wielu oddziałach szpitalnych i ambulatoryjnych. Wiele zabiegów na intensywnej terapii, chirurgi, onkologii, czy nawet na dermatologii i położnictwie nie mogłoby się odbyć bez jego udziału. To właśnie anestezjolog dba o to, aby każdy pacjent został odpowiednio przygotowany do zabiegu, jaki ma zostać przeprowadzony. Jego specjalizacja jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna, jednak nie jest tak popularna, jak choćby chirurg czy kardiolog.
Ile może zarabiać anestezjolog i jaka jest mediana wynagrodzeń dla tej specjalizacji? Sprawdź, czy jest ona opłacalna finansowo i czy warto się na nią zdecydować. Lekarz anestezjolog usypia i znieczula pacjentów do zabiegu, a także wybudza ich po ich zakończeniu. Dawki leków muszą być przeliczane precyzyjnie na kilogram masy ciała, a dodatkowo ich działanie musi być dopasowane do leków, jakie pacjent przyjmuje na stałe. Na tym specjaliście ciąży ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo, a także za ograniczenie odczuwania bólu u pacjentów.
Ile zarabia anestezjolog w Polsce w 2025 roku? Czy warto zostać anestezjologiem — jaka jest jego średnia pensja?
Raporty dotyczące płac mogą wskazać nam średnie pensje lekarzy anestezjologów. Wynika z nich, że lekarz rezydent ze specjalizacją w zakresie anestezjologii może osiągać już atrakcyjne dochody. Opierając się na różnych źródłach, można stwierdzić, że taki specjalista zarabia od sześciu do ośmiu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Daje to około 5 tysięcy netto. Osoby początkujące w tej dziedzinie mogą zwykle liczyć na pensję w zakresie od czterech do pięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Większe doświadczenie i umiejętności wiążą się zwykle ze wzrostem zarobków. Najlepsi specjaliści z zakresu anestezjologii mogą liczyć na pensję przekraczające 10 tysięcy złotych brutto. Będzie to więc wynagrodzenie znacząco przekraczające średnie miesięczne wynagrodzenie w Polsce. Można śmiało stwierdzić, że jest to specjalizacja godna uwagi.
Oczywiście w medycynie są specjalizacje, w których można liczyć na zdecydowanie większe zarobki, które sięgają poziomów wręcz imponujących. Jednak anestezjolog z pewnością zarobi więcej niż lekarz rodzinny czy ratownik medyczny, a dodatkowo jest to specjalizacja, która daje pewien rodzaj stabilizacji i możliwość rozwoju zawodowego.
Dodatkowe benefity, które zwiększają atrakcyjność pracy w danej placówce medycznej, są wśród anestezjologów raczej rzadkością. Przeprowadzone badania wykazały, że jedynie niektórzy z nich mogą liczyć na: dofinansowania szkoleń zawodowych, elastyczne godziny pracy, czy dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Co wpływa na wysokość zarobków anestezjologów w Polsce w 2025 roku?
Zarobki anestezjologa w Polsce w 2025 roku będą zależne od co najmniej kilku czynników. Znaczenie będzie miał przede wszystkim staż pracy, gdyż osoba początkująca w tym zawodzie zarobi zdecydowanie mniej niż doświadczeni koledzy. Lekarz z większym stażem, który dodatkowo ma uprawnienia do pracy na oddziałach położniczych, podczas terapii dziecięcej, to dochody będą większe znów o nawet kilkanaście procent.
Kolejnym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę, jest miejsce pracy. Anestezjolog może bowiem znaleźć zatrudnienie w placówkach państwowych, czyli w publicznej służbie zdrowia, jak i w prywatnych placówkach lekarskich. W tych drugich taki specjalista zajmuje się często uśmierzaniem bólu, czy zakładaniem blokad przeciwbólowych. Co istotne ceny zabiegów i konsultacji anestezjologicznych mogą wynosić nawet kilkaset złotych. W związku z tym zarobki anestezjologów w niepublicznych ośrodkach medycznych mogą być bardzo wysokie. Takie usługi lekarza anestezjologa są zwykle najdroższe w dużych aglomeracjach miejskich.
Jakie są zarobki anestezjologów za granicą?
Ze względu na zarobki wielu lekarzy z polski o specjalizacji z anestezjologii, decyduje się na pracę w innych europejskich krajach. Emigracja pozwala na zdecydowanie lepsze dochody, jednak kluczowe znaczenie będzie miał język. Jak jednak wskazują dane statystyczne, w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Francja zarobki mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niżeli w Polsce.
Niektórym osobom wydaje się, że anestezjolog nie ma trudnej pracy w porównaniu do takich specjalistów jak neurochirurdzy czy inni. Jednak jest to mit i bardzo duże uproszczenie. Nie jest to bowiem jedynie podanie znieczulenia pacjentowi przed zabiegiem. Taki lekarz musi dokładnie wiedzieć jakie leki podać, brać pod uwagę choroby współistniejące pacjenta i leki, jaki przyjmuje na stałe, dopasować dobrą dawkę leku, a także monitorować stan pacjenta w czasie zabiegu i w razie jego przedłużania się zadbać, aby znieczulenie nadal działało.
Już zdobycie posady anestezjologa nie jest proste i konieczne jest spełnienie licznych wymogów. Najważniejsze jest przede wszystkim ukończenie 6-letnich studiów medycznych i stażu. Następnie wymagane jest zdanie państwowego egzaminu z anestezjologii i intensywnej terapii. Ponadto osoba taka musi być odpowiedzialna, empatyczna i posiadać umiejętność pracy pod presją czasu.
Nie jest to łatwa specjalizacja. Wręcz przeciwnie, wyjątkowo wymagająca. Anestezjolodzy bardzo często pracują w szpitalach. Są obecni na wielu oddziałach. W wielu przypadkach przydziela się im również dyżury na szpitalnym oddziale ratunkowym ze względu na ich dużą wiedzę. Jest to więc bardzo ciężka praca.
Mimo iż jest to dobrze płatna i stabilna specjalizacja, to często można usłyszeć, że anestezjologów w naszym kraju brakuje. Wynika to właśnie z tego, że jest to specjalizacja trudna, wymagająca i wiążąca się z ogromną odpowiedzialnością. A jednocześnie nie tak prestiżowa, jak wiele innych. Z pewnością jednak wiele osób doskonale się w niej sprawdzi, a dobre zarobki wynagrodzą trudy nauki.