Praca kierownika budowy jest dość dobrze wynagradzana z uwagi na wysoką odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach takiej osoby. Będzie ona bowiem odpowiadać za prawidłowy przebieg każdego etapu realizowanych prac. Czy wiesz, co wpływa na wysokość pensji osoby na takim stanowisku i jakie jest średnie wynagrodzenie w tym sektorze? Sprawdź medianę zarobków kierownika budowy, który nadzoruje prace, w Polsce w 2024 roku.
Spis treści
Praca na stanowisku kierownika budowy — na czym polega i jak zostać kierownikiem budowy?
Kierownik budowy jest wykwalifikowanym specjalistą, który jest odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie prac budowlanych na danym obiekcie. Zakres jego działania jest stosunkowo szeroki. Przede wszystkim nadzór ma za zadanie kontrolować wszystkie procesy, jakie zachodzą na placu budowy. W związku z tym lista zadań kierownika budowy może być bardzo obszerna, a znajdą się na niej takie pozycje jak:
- kontrolowanie wykonywanych prac pod kątem ich zgodności z prawem budowlanym, kontraktem inwestycyjnym oraz innymi normami,
- dbanie o przestrzeganie przepisów BHP w przedsiębiorstwie,
- prowadzenie uzgodnień z wykonawcami,
- rozliczanie kosztów materiałów budowlanych,
- koordynowanie prac realizowanych przez podlegającą mu kadrę pracowniczą,
- uczestnictwo w ustalaniu harmonogramu prac budowlanych.
Praca na stanowisku kierownika budowy — jak wygląda?
Zawód kierownika budowy wiąże się z wieloma wyzwaniami każdego dnia. Nie jest to rodzaj spokojnej pracy po osiem godzin dziennie 5 dni w tygodniu. Można powiedzieć, że nawet całkowicie przeciwnie. Kierownik budowy powinien bowiem być cały czas dostępny pod telefonem. Obejmuje to również weekendy, gdyż niektóre prace prowadzone są przez cały tydzień.
Kolejną kwestią uznawaną za stosunkowo trudną w tym zawodzie są delegacje służbowe, często nawet na drugi koniec kraju. Zdarzają się one bardzo często i z pewnością nie każdy sobie z nimi dobrze poradzi.
Kierownik, inżynier budowy — wykształcenie, studia, szkolenia
Aby pracować jako kierownik budowy, koniecznie należy mieć ukończone kierunkowe studia wyższe. Zwykle wskazuje się kierunku Budownictwo lub Architektura. Jednak na tym nie koniec. Gdy zakończymy swoją drogę akademicką, musimy uzyskać niezbędne uprawnienia budowlane, a także zdobyć doświadczenie zawodowe na niższych szczeblach. Dopiero to uprania do zajmowania stanowiska kierownika budowy.
Poza wykształceniem niezbędne jest posiadanie odpowiednich predyspozycji osobistych i zdrowotnych do tego zawodu. Przydadzą się m.in.:
- asertywność,
- umiejętność logicznego myślenia,
- Umiejętność szybkiego analizowania otrzymanych informacji.
Są to cechy, które umożliwią odpowiednio szybkie reagowanie na pojawiające się zagrożenia. Jeśli natomiast rozpatrujemy predyspozycje zdrowotne, które umożliwią odpowiednie wykonywanie tej profesji, to znaczenie mają przede wszystkim:
- Brak przeciwwskazań do pracy na wysokości — wynika to z tego, że kierownik budowy może stanąć przed koniecznością chodzenia po rusztowaniach, aby sprawdzić postępy w pracach.
- Brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodu — najczęściej pośród wymagań, jakie stawiane są kierownikom budowy, jest posiadanie prawa jazdy kat. B
Poza tym przed rozpoczęciem pracy kierownik budowy również musi przejść badania u lekarza medycyny pracy, który na ich podstawie stwierdza, czy dana osoba jest zdolna do pracy na danym stanowisku.
Zarobki kierownika budowy w Polsce w 2024 roku — jakie jest wynagrodzenie inżyniera na takim stanowisku?
Kierownik budowy musi wyróżniać się określonymi kwalifikacjami, na wagę złota jest również doświadczenie w zawodzie, a także fachowa wiedza branżowa, jaką posiada. W związku z tym osoby na takich stanowiskach w Polsce w 2024 roku mogą cieszyć się dość atrakcyjnym poziomem wynagrodzeń. Zestawienia, które pokazują miesięczne pensje w budownictwie, określają medianę zarobków kierownika budowy na poziomie 8600 zł brutto miesięcznie. Przewyższa to poziom średniego wynagrodzenia w naszym kraju, więc można tu zauważyć, że raporty wskazują na stosunkowo dobre płace w tej branży.
Pensja kierownika budowy zależy jednak w dużej mierze od jego doświadczenia zawodowego. Okazuje się, że najbardziej cenieni specjaliści z tej dziedziny mogą liczyć na zarobki na poziomie 11000 zł brutto miesięcznie i więcej. Kierowanie robotami budowlanymi może przynieść również dobre zarobki za granicą. W niektórych krajach można zarabiać nawet kilkukrotnie więcej niż w Polsce.
Dodatkowe benefity, na jakie może liczyć kierownik budowy, to m.in.:
- ubezpieczenie NNW,
- karnety na siłownię,
- dofinansowanie kursów zawodowych.
Rozwój zawodowy i awanse
Obowiązki kierownika budowy są z pewnością jasne, podobnie wynagrodzenie. Czy jednak łatwo o zatrudnienie w tej profesji, czy jest wiele ofert pracy? Jakie możliwości ma osoba, która uzyska uprawnienia kierownika budowy?
Otóż nie musi się ograniczać tylko do tego stanowiska. Przykładowo wybierając jeszcze studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami, może pracować również jako projekt manager. Tutaj obowiązki będą mniej techniczne, ale również wyróżniające się wysoką odpowiedzialnością. Można powiedzieć więc, że jest to kolejny etap rozwoju zawodowego i stworzenie sobie możliwości obejmowania różnych stanowisk, co przydaje się, szczególnie jeśli obecnie szukamy pracy i możemy aplikować na różne stanowiska, mamy większą szansę na powodzenie.
Kierownik projektu i kierownik budowy to z pewnością zawody przyszłościowe. Szacunki wskazują, że zapotrzebowanie na takich specjalistów będzie nadal rosło. Na plus jest również to, że z takim wykształceniem możemy śmiało znaleźć dobrze płatną pracę za granicą.
Wynagrodzenie kierownika budowy w różnych częściach kraju
Wynagrodzenie może różnić się zależnie od miasta i województwa. Zwykle najwyższe pensje występują w Warszawie. Na najlepsze zarobki w tej branży notuje się w województwie mazowieckim oraz dolnośląskim. Z kolei najniższe płace występują na terenie województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Jakiego rodzaju inwestycje może realizować kierownik budowy?
- Mieszkaniowe — wszelkiego rodzaju osiedla, domy, parkingi i mieszkania.
- Rolnicze — zapewnianie dostaw wody, sieci energetyczne, kanalizacyjne, realizacja budynków przeznaczonych do hodowli zwierząt oraz specjalistyczne ogrodzenia. Wiele projektów rolniczych koncentruje się na budynkach przeznaczonych do produkcji i przechowywania żywności.
- Komercyjne — są to inwestycje przeznaczone dla sektora usług, również banki, centra handlowe, magazyny oraz hotele.
- Obiekty użyteczności publicznej — są to projekty zamawiane przez rząd, samorządy lub inne organizacje publiczne. Mogą to więc być szpitale, szkoły, muzea, czy obiekty wojskowe.
- Infrastruktura — drogi, mosty, tunele czy projekty lotnisk.
- Przemysł — budynki tworzone w celu zagwarantowania produkcji i przechowywania produktów. Zalicza się tu elektrownie, ciepłownie, zakłady produkcyjne, obiekty przetwórstwa odpadów itp.