Wynagrodzenia lekarzy są tematem, który od lat budzi sporo emocji, a nawet kontrowersji. Przeciętny Kowalski uważa, że mediana pensji lekarzy jest zdecydowanie wyższa niż w innych zawodach, jednak niemal każdy medyk wskaże, że płaca jest w zawodach medycznych nadal zdecydowanie zbyt niska. Musimy bowiem brać pod uwagę, że umiejętności i doświadczenie tej grupy zawodowej bardzo często mają wpływ na ludzkie życie.
Tak więc możemy spotkać się z grupami, które uważają, że praca lekarza jest mało wymagająca fizycznie, więc zarabia on za dużo, a także z takimi, że poziom odpowiedzialności w tym zawodzie jest tak wysoki, że zasługuje na odpowiednie wynagrodzenie. Jednak podobnie, jak w innych profesjach na wysokość pensji wpływają specjalizacje i staż pracy. Sprawdźmy zatem, na jakie miesięczne wynagrodzenie mogą liczyć lekarze w 2024 roku.
Spis treści
Jakie czynniki decydują o wysokości pensji lekarza rodzinnego?
Nie można ujednolicić dochodów, jakie będzie miał lekarz rodzinny, gdyż są one zależne od szeregu elementów. Jednym z nich jest oczywiście doświadczenie i staż pracy. Jednak na poziom wypłaty lekarzy w Polsce składa się również czas pracy, czyli to ile godzin w niej spędzają, oraz jaka jest liczba dyżurów w miesiącu. W związku z tym, to ile lekarz otrzyma pieniędzy za swoją pracę jest w większości przypadku uzależnione od tego, ile czasu przepracował w danym miesiącu, podobnie, jak w innych zawodach.
Musimy jednak brać również pod uwagę, że specjalista zależnie od swoich uprawnień może otrzymywać odpowiednio więcej, szczególnie jeśli na rynku jest deficyt osób w danej specjalizacji. Kolejnym elementem jest lokalizacja placówki ochrony zdrowia. W niektórych przychodniach, czasem zależy to od województwa, innym razem od wielkości miasta, pensja początkującego lekarza może wynosić więcej niż gdzie indziej.
Oczywiście sedno miesięcznych dochodów zależy również od tego, czy lekarz pracuje jedynie w przychodni na kontrakcie z NFZ, przyjmuje w szpitalu, czy może jeszcze prowadzi poza etatem prywatną praktykę, która może zdecydowanie podnieść jego miesięczne przychody.
Ile zarabia lekarz rodzinny w Polsce na rękę?
Powszechnie zasadnicza pensja lekarza rodzinnego w Polsce waha si ę w zakresie 4200-8400 złotych brutto. Jednak zdecydowanie najczęściej stosuje się stawkę 5500 złotych brutto, co oznacza, że przeciętnie lekarz w Polsce zarobi około 4000 złotych miesięcznie. Wielu z nich decyduje się na prywatne gabinety i wizyty, aby zwiększyć poziom swoich dochodów. Często też pojawiają się możliwości przyjmowania większej ilości dyżurów, przy których dzięki większej ilości godzin pracy mogą zarobić więcej.
Kolejne stopnie zawodowe i wysokość pensji – ile wynosi pensja lekarza rezydenta a ile specjalisty?
Zarobki lekarzy są bardzo zróżnicowane, w związku z czym dane o wynagrodzeniach również są dość szerokie. Tuż po studiach lekarz zatrudniający się w szpitalu, przed rozpoczęciem pracy w swojej specjalizacji musi przejść rezydenturę. Lekarze rezydenci otrzymują mniejsze pensje niż lekarze specjaliści.
W związku z tym bezpośrednio po studiach lekarz rezydent będzie zarabiał nieco poniżej 4000 zł brutto. Taka pensja uznawana jest za bardzo niską i nieadekwatną do ilości nauki związanej z przygotowaniem do zawodu oraz godzin pracy. Wysokość zarobków polskich lekarzy wzrasta jednak odpowiednio po zakończeniu rezydentury. Wówczas mogą liczyć na podwyżkę.
Podwyżki w pracy lekarza – wyższe wynagrodzenie zależnie od stażu pracy
Wiemy już, że lekarz na pierwszą podwyżkę może liczyć, kiedy przestanie być rezydentem, a więc skończy się okres, w którym jeszcze przyucza się do swojego zawodu i specjalizacji. Kolejna podwyżka ma miejsce po dwóch latach pracy, jednak na kolejny wzrost pensji może liczyć dopiero w 10 roku pracy.
Płaca lekarza specjalisty – zarobki lekarzy specjalistów – którzy zarabiają najwięcej?
Jeśli zastanawiamy się ile naprawdę zarabia lekarz, to warto wziąć również pod uwagę różne specjalizację w jakich może się wykształcić i pracować. Na znacznie wyższe wynagrodzenia mogą liczyć lekarze, którzy mają specjalizację inne niż lekarz POZ. Lepsze dochody gwarantuje również zatrudnienie w sektorze prywatnych usług medycznych. Pośród specjalizacji, w których zarobki są najwyższe wymienia się: ginekologów, kardiologów, onkologów, urologów, czy neurochirurgów. Wzrost wynagrodzenia ma również miejsce, w przypadku objęcia funkcji kierowniczej w placówce medycznej.
Prawda jest jednak taka, że obecnie brakuje lekarzy rodzinnych, więc i oferowane stawki w ogłoszeniach mogą wydawać się bardzo kuszące. Lekarz POZ w przychodni może liczyć na 100 zł brutto za godzinę pracy. Co przy pełnym etacie daje prawie 16 tys. brutto i 9 tys. na rękę. Jednak w szpitalu i przy innych specjalizacjach można zarobić więcej. Zaczyna więc wyraźnie brakować lekarzy medycyny rodzinnej, a w przychodniach widzimy przede wszystkim lekarzy emerytów.
Specjalista zatrudniony na etacie w szpitalu zarobi minimalnie 6769 złotych brutto miesięcznie, jeśli do tego weźmie 5 dyżurów szpitalnych to zarobi drugie tyle.
Finansowanie pensji lekarzy według rocznej stawki kapitacyjnej – zarobki lekarzy rodzinnych
W Podstawowej Opiece Zdrowia finansowanie świadczeń odbywa się na podstawie rocznej stawki kapitacyjnej. Jest ona określona w zarządzeniu prezesa NFZ. Drugim kryterium jest lista świadczeniobiorców objętych opieką na podstawie deklaracji wyboru. W związku z tym, im dany lekarz ma więcej pacjentów, tym więcej pieniędzy otrzymuje z NFZ. Są to pieniądze wypracowane przez przychodnie, które muszą wystarczyć na jej funkcjonowanie, czyli pokrycie wynagrodzeń personelu i inne koszty związane z utrzymaniem.
W jakich regionach Polski lekarz może zarobić więcej miesięcznie? Wynagrodzenie lekarza zależnie od regionu
Zdecydowanie lekarze POZ są potrzebni, bo to do nich udaje się najwięcej pacjentów z problemami zdrowotnymi. Oni kierują na badania i do specjalistów. Niestety obecnie możemy mówić o znaczącym spadku zainteresowania młodych lekarzy tą specjalizacją. W związku z tym proponowane pensje mogą wydawać się stosunkowo wysokie, jednak to również zależy od tego, gdzie znajduje się placówka medyczna i ilu ma pacjentów.
Najczęściej doświadczeni lekarze zarabiają pomiędzy 6 a 10 tys. miesięcznie. Przy długim stażu i ogromnym doświadczeniu można liczyć na jeszcze więcej. Wymienia się cztery województwa, w których pensje lekarzy przewyższają w większości średnią krajową: pomorskie, śląskie, mazowieckie i dolnośląskie. Przeciętna wysokość wynagrodzenia lekarza 2024 jest najniższa w województwach: świętokrzyskim i podkarpackim.
Im więcej lat pracy tym sytuacja finansowa bardziej zadowalająca dla przeciętnego lekarza. Oferty finansowe nie są niskie, a dodatkowo można mówić o ich ogromnym zróżnicowaniu. Jednak musimy pamiętać, że są to osoby odpowiedzialne za nasze zdrowie i życie.