Faktoring, jak już wiemy jest usługą, która kierowana jest do przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej firmy na optymalnym poziomie. Jednak faktorzy, czyli wyspecjalizowane firmy lub banki, które oferują takie finansowanie przedstawiają zwykle różne opcje umowy faktoringowej. W ten sposób pojawiają się różne rodzaje faktoringu. Czym więc jest faktoring niepełny z regresem i co powinniśmy o nim wiedzieć?
Jeśli chodzi o tego rodzaju usługi to zdecydowanie faktoring niepełny wygrywa popularnością. Ma to jedną podstawową przyczynę. Jeśli jako przedsiębiorcy prowadzimy stabilny biznes i mamy stałych, zaufanych kontrahentów, to znacząco maleje ryzyko ich niewypłacalności. W takim wypadku korzystając z usług faktora możemy wydłużyć termin zapłaty zobowiązania, jednocześnie gwarantując swojej firmie środki do dalszej pracy.
Jednak warto pamiętać, że tutaj ryzyko niewypłacalności i ewentualne działania windykacyjne pozostają po naszej stronie – faktoranta.
Spis treści
Przypomnijmy – czym jest faktoring i dla kogo jest ta usługa?
Usługi faktoringu skierowane są do firm, które swoim kontrahentom i klientom udzielają tzn. kredytu kupieckiego. Oznacza to, że termin płatności jest wydłużony. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy pieniądze są zamrożone w fakturach oczekujących na zapłatę.
Faktoring pozwala na odblokowanie środków z takich faktur i uniknięcie zatorów płatniczych. Sprzedajemy fakturę, której termin zapłaty jeszcze nie minął faktorowi i on od razu przelewa pieniądze na nasze konto, a sam oczekuje na zapłatę od kontrahenta w wyznaczonym terminie. Zarabia na prowizji i odsetkach, które są ustalone w umowie faktoringowej.
Zdaniem specjalistów w sposób szczególny faktoring opłaca się przedsiębiorcom, którzy realizują stałe zlecenia z zaufanymi, zawsze tymi samymi kontrahentami. Jeśli nawet płatność ma nastąpić po pewnym czasie to nie ma ryzyka niewypłacalności. Znika tu również ryzyko zrażenia do siebie kontrahenta, bo często decyzję o korzystaniu z faktoringu w dobrych relacjach biznesowych jest łatwo wyjaśnić.
Ponadto faktoring kierowany jest do firm, których limity kredytowe zostały wyczerpane, lub takich w przypadku których bank ocenił zdolność kredytową jako niewystarczającą. W takich sytuacjach faktoring może stać się doskonałym źródłem finansowania bieżącego obrotu.
Co daje faktoring?
Korzystając z faktoringu możemy oferować kredyt kupiecki, czyli odroczenie terminu płatności. W wielu przypadkach widocznie zwiększa to konkurencyjność naszej firmy na rynku, a dodatkowo dzięki regularnemu spłacaniu własnych zobowiązań przedsiębiorca buduje pozytywny wizerunek swojej działalności.
Faktoring niepełny – co go wyróżnia i czemu warto się na niego zdecydować?
Jeśli nasza firma na stałe współpracuje z zaufanymi kontrahentami, których wypłacalność nie stanowi problemu, to zdecydowanie idealną opcją będzie właśnie faktoring niepełny. W takiej sytuacji oczywiście my poniesiemy konsekwencje ewentualnej niewypłacalności, jednak warto dostrzec i zalety tego rodzaju finansowania.
W faktoringu niepełnym możemy liczyć na zdecydowanie mniejszą ilość formalności niż w pełnym, mniejsza i krótsza będzie ocena ryzyka, mniej dokumentów do wypełnienia, a również kwestia ewentualnych zabezpieczeń nie będzie tak szczegółowo rozpatrywana.
Poza tym faktoring niepełny jest również opcją zdecydowanie tańszą od pełnego. Wynika to dokładnie z opisanych powyżej zalet. W związku z tym jeśli jesteśmy pewni swoich kontrahentów, to właśnie ten rodzaj faktoringu dla zapewnienia naszej firmie stałego finansowania będzie najlepszą opcją.
Co jeśli dłużnik nie zapłaci?
Dłużnik, czyli kontrahent. Jeśli nie dojdzie do uiszczenia należności w terminie to faktor może zwrócić się do faktoranta, czyli do nas o zwrot pełnej zaliczki. Jest to właśnie tzw. regres. Jednak aby dostawca (faktorant) był przed nią możliwie skutecznie zabezpieczony zastosowanie znajduje każdorazowe weryfikowanie wiarygodności finansowej płatników faktoringowych.
Warto jednak wiedzieć, że wiele firm faktoringowych, w razie nagłej niewypłacalności kontrahenta oferuje również przedsiębiorcy możliwość skorzystania z pomocy w odzyskaniu należności. Więc nie koniecznie w takiej sytuacji zostaniemy pozostawieni sami sobie z problem ściągania płatności.
Wady – czy faktoring niepełny ma jakieś wady?
Jeśli sytuacja finansowa naszego przedsiębiorstwa jest bardzo zła i niepewna, to uzyskanie takiego finansowania może być trudne lub wręcz niemożliwie do uzyskania. Dodatkowo za wadę uznaje się również fakt, że należności, które obejmujemy faktoringiem niepełnym zostaną uwzględnione w bilansie naszej firmy (faktoranta).
Koszta związane z faktoringiem niepełnym
Dokładna oferta faktoringowa przygotowywana jest indywidualnie dla każdej firmy. Koszty są zależne bowiem od co najmniej kilku czynników. Pod uwagę bierze się m.in. wysokość limitu finansowania, ilość kontrahentów, ilość faktur i terminy ich płatności.
Dla faktora w kwestii ustalania ceny ważna jest również wiarygodność zarówno faktoranta, jak i kontrahenta. (Przy lepszej stabilności finansowej możemy liczyć na niższą prowizję)
Zabezpieczenia transakcji – z założenia są to właśnie faktury. Jednak niektórzy faktorzy oczekują również dodatkowych zabezpieczeń. Mogą to być nieruchomości, jak i ruchomości, które przyczynią się do obniżenia prowizji.
Na wysokość prowizji ma wpływ również wysokość zaliczki, jaka będzie wypłacona. Prowizja będzie rosła wraz z nią.
Firmy, które udzielają finansowania w ramach faktoringu mogą korzystać z różnych sposobów obliczania kosztów faktoringu, zależnie od konkretnego klienta. Prowizja to podstawa, pojawiają się również odsetki naliczane w różny sposób do czasu opłacenia należności.
Jednak można spotkać się również z wieloma kosztami dodatkowymi. Może to być np. opłata przygotowawcza, opłata za niewykorzystany limit, korzystanie z systemów online i wiele innych. Warto więc jeszcze przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić jej warunki i upewnić się co do wszystkich kosztów, jakie będą nas obowiązywały.
Kiedy warto zdecydować się na faktoring niepełny?
Usługi faktoringu niepełnego z regresem są dla przedsiębiorców, którzy:
- Wystawiają wiele faktur z odroczonym terminem płatności, jednak dla ich firmy nie jest korzystne tak długie oczekiwanie na zapłatę.
- Mają wielu kontrahentów, stałych i sprawdzonych, którzy bez problemu uiszczają swoje należności na czas.
- Zależy im na maksymalnym ograniczeniu formalności i szybkim dostępie do pieniędzy.
- Dysponują w firmie działem, który w razie czego bez problemu zajmie się windykacją należności.
- Chcą skorzystać z zalet faktoringu i ułatwić swojej firmie funkcjonowanie bez ponoszenia wysokich kosztów.
Czy warto wybrać ten rodzaj faktoringu?
Faktoring niepełny jest jednym z rodzajów faktoringu, jak wiele usług posiada swoje wady i zalety. Jednak decydując się na niego lub na inną z opcji powinniśmy przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty firm faktoringowych i przeanalizować ryzyko, jak również zwrócić uwagę na dobre strony takiego rozwiązania.
Jeśli chodzi o faktoring niepełny, to w dużej mierze zależy on od zaufania, jakim możemy obdarzyć naszego kontrahenta. Wybierając tę opcję zapłacimy mniej, jednak warto pamiętać, że w razie niewypłacalności i tak będziemy wspierani przez profesjonalną firmę windykacyjną w odzyskaniu należności. Z pewnością więc faktoring niepełny jest dobrym rozwiązaniem na zachowanie płynności finansowej w firmie i na finansowanie jej bieżących obrotów.