Prowadzenie firmy

Giełda długów – czym jest i jakie może mieć znaczenie dla przedsiębiorcy? Co warto na jej temat wiedzieć?

Giełda długów

Posiadanie długów, czy to firmowych czy prywatnych nie jest w dzisiejszych czasach niczym zaskakującym. Każdemu z nas zdarzy się sytuacja nie zapłacenia raty w terminie czy lekkie opóźnienie, jednak gdy dochodzi do tego, że opłata nie jest uiszczana wcale, to dla jednej ze stron rodzi to znaczny problem – straty.

Oczywiście jeśli ktoś zalega nam z zapłatą to mamy możliwość załatwienia sprawy bardzo klasycznie, poprzez komornika. Jednak w wielu przypadkach wygodniejsze mogą okazać się tzw. giełdy długów. Każda z nich rządzi się swoimi prawami, więc lepiej dobierać je rozważnie. Kiedy możemy sprzedać swoją wierzytelność i czy to się opłaca?

Giełda długów – co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując giełda długów to miejsce, w którym możemy dokonać sprzedaży naszej wierzytelności. Jest ona więc zbiorem/ rejestrem informacji gospodarczych, które odnoszą się do rożnych wierzytelności, a jednocześnie znajdują się tu oferty ich wykupu.

Wierzyciel dodaje informacje o dłużniku i zobowiązaniu do bazy giełdy długów. W ten sposób zostaje podane do wiadomości publicznej, że dana osoba lub firma jest niewypłacalna, a to może prowadzić do utrudnienia podejmowania różnych działań finansowych.

Jednocześnie wraz z popularnością giełd długów, pojawia się coraz więcej firm zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży wierzytelności.

Długi mogą zostać wykupione zarówno przez osoby prywatne jak i firmy. Działanie giełd regulowane jest przez przepisy Kodeksu cywilnego art 509 oraz kolejne. Na ich podstawie możliwe staje się przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią na podstawie przelewu wierzytelności, tzw. cesji.

Prawo nie wymaga, aby dłużnik wyraził zgodę na taką cesję. Jednak za niezbędne uznaje się poinformowanie go o takim fakcie, aby miał świadomość tego, komu obecnie musi spłacić swoje zobowiązanie.

Istnieją jednak sytuacje, w których taka cesja jest niemożliwa. Ma to miejsce chociażby wtedy gdy strony wyraźnie zaznaczyły ten fakt w zawieranej umowie.

Jeśli dłużnik jest przedsiębiorcą, to nie ma konieczności posiadania prawomocnego wyroku sądu lub nakazu zapłaty, aby wystawić zobowiązanie na giełdzie. W takiej sytuacji musimy jedynie udowodnić, że istotnie dług istnieje. W tym celu wystarczające będzie przedstawienie faktury, umowy zlecenia, pożyczki, o dzieło, najmu, weksla, czy właśnie nakazu zapłaty lub wyroku sądu.

W jakich sytuacjach giełda długów jest dobrym rozwiązaniem?

Na giełdach długów sprzedawane są wierzytelności w sytuacjach, gdy osoba posiadająca określone zobowiązanie nie uregulowała go i pomimo upomnień i nawoływania do zapłaty nadal zwleka. Ponieważ samodzielne egzekwowanie płatności bywa uciążliwe i czasochłonne, to wierzyciel decyduje się na jego sprzedaż.

Oprócz tego na giełdach długów działają również firmy windykacyjne, czyli podmioty zajmujące się skutecznym egzekwowaniem zadłużenia, więc na zakupie takiego długu mają możliwość zarobienia.

Jeśli z kolei jesteśmy przedsiębiorcami i planujemy rozpoczęcie nowej współpracy, to giełda długów może nam pozwolić na zweryfikowanie naszego przyszłego kontrahenta pod względem wypłacalności i wiarygodności.

Co daje giełda długów?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wystawienie oferty sprzedaży długów na giełdzie, gdyż ich egzekwowanie bywa czasochłonne i męczące. A tym stosunkowo prostym sposobem jeśli ktoś kupi wierzytelność zyskują możliwość odzyskania przynajmniej części pieniędzy bez poświęcania czasu i nerwów.

Działanie giełdy długów może być dwojakie, bo właśnie możliwe, że ktoś kupi dług i będziemy mogli o nim zapomnieć. A druga opcja to rodzaj nastraszenia dłużnika, który w obliczu znalezienia się na liście spłaca dług. Dzieje się tak ponieważ na giełdzie pojawia się jego imię i nazwisko/ nazwa firmy, miejscowość oraz suma jaka pozostała do zapłaty.

Wierzyciele obecnie coraz częściej decydują się na sprzedaż długów. Powód jest bardzo prosty – szybkie odzyskanie części środków pozwala na utrzymanie płynności finansowej i oszczędzenie sobie nerwów.

Cena wierzytelności na giełdzie długów

W większości przypadków otrzymujemy kwotę mniejszą niż rzeczywiście wynosi dług, jednak pieniądze otrzymujemy od ręki, nie musimy przechodzić przez długie postępowanie egzekucyjne i komornicze.

To, ile dokładnie uzyskamy za dług na giełdzie, uzależnione jest od kilku czynników. Osoby zainteresowane kupnem zwracają uwagę przede wszystkim na prawdopodobieństwo wypłacalności dłużnika. Poza tym sprawdzana jest bezsporność długu, ewentualna obecność innych wierzycieli, czy istnieje uznanie długu na piśmie przez dłużnika, oraz czy wierzytelność nie jest przedawniona.

Giełdy długów a ochrona danych osobowych

Warto również zwrócić uwagę na to, jakie są prawne podstawy do publikowania wierzytelności na giełdzie długów. Szczególnie istotna wydaje się w ich kontekście ochrona danych osobowych. Jednak przepisy, które stanowią zabezpieczenie dla danych osobowych , dają również możliwość ich przetwarzania, w takich sytuacjach, gdy jest to niezbędne do wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów administratorów danych.

Oznacza to, że firma prowadzona przez wierzyciela ma prawo publikować dane swoich dłużników jeśli dochodzi należnej sobie zapłaty. W związku z tym przedsiębiorca nie potrzebuje zgody dłużnika, aby opublikować na giełdzie jego podstawowe dane wraz z wysokością długu.

Różne giełdy – różne zasady

Pamiętajmy, że istnieją różne giełdy długów. W związku z tym należy stosować się do odpowiednich regulaminów. Również opłaty się różnią. Czasem płacimy za wystawienie ogłoszenia, a innym razem procentowo po zakończeniu transakcji. Zanim dodamy ogłoszenie sprawdźmy więc na co się decydujemy.

Redakcja

Napisz komentarz

Kliknij tutaj aby napisać komentarz